Sposób na kontakt

ICQ to akronim angielskiego "I Seek You". Ten mały program jest jednym z najpopularniejszych narzędzi komunikacyjnych wśród internautów...


ICQ to akronim angielskiego "I Seek You". W ciągu kilku lat ten mały program współpracujący z sieciowym serwisem stał się jednym z najpopularniejszych narzędzi komunikacyjnych wśród internautów. Nie jest to jednak tylko zabawka dla nastolatków preferujących alternatywne metody komunikacji, ale coraz częściej poważny instrument służący ludziom biznesu.

Sposób na kontakt

ICQ sprawi, że łatwo sprawdzisz, z kim możesz porozmawiać.

Program - którego pełna nazwa brzmi ICQ 99 - jest oferowany za darmo przez ICQ (część AOL). Podobnie jak AOL Instant Messenger i Microsoft NetMeeting, ICQ łączy się z centralnym serwerem producenta za każdym razem, kiedy łączysz się z Siecią i informuje, który ze znajomych jest aktualnie dostępny. W odróżnieniu od poczty e-mail konwersację ze swoimi przyjaciółmi możesz prowadzić w czasie rzeczywistym, przesyłając krótkie komunikaty wprost do ich komputerów. ICQ może pracować z oprogramowaniem konferencyjnym jak NetMeeting czy Netscape CoolTalk przesyłającym wideo i dźwięk. ICQ 99 oferuje lepszą integrację z WWW niż poprzednie wersje, u-możliwiając łatwe przeszukiwanie Sieci, odnajdywanie oprogramowania, przeszukiwanie grup Usenet. Oprócz funkcji chat ma też kilka dodatkowych opcji jak tworzenie krótkich notatek, przypominanie o określonych terminach, rzeczach "do zrobienia".

Jeżeli nie korzystałeś jeszcze z ICQ, a chciałbyś przekonać się, jakie to proste - zapoznaj się z naszymi poradami.

Podstawową sprawą po zainstalowaniu ICQ jest dodanie swoich znajomych do listy kontaktów. Otwórz okno ICQ, klikając dwukrotnie ikonę programu (zielony kwiatek na systemowym pasku zadań - najczęściej znajdziesz ją w prawym dolnym rogu ekranu). Zaznacz przycisk Add Users. W następnym oknie wpisz imię znajomego, jego adres e-mail lub numer identyfikacyjny ICQ (jeśli go masz). Naciśnij Next. Powtarzaj całą procedurę dla każdej osoby, którą chciałbyś umieścić na swojej liście kontaktów. Jeżeli serwer ICQ odnajdzie w swojej bazie danych osoby odpowiadające wprowadzonym przez Ciebie danym, otrzymasz odpowiednią ich listę. Wybierz z niej interesującą Cię osobę i kliknij Next. Jeżeli na liście wynikowej nie ma Twojego znajomego, możesz wysłać do niego list e-mail z zaproszeniem do ściągnięcia programu i rejestracji w systemie ICQ.

Dobrym pomysłem jest przełączenie programu w tryb Advanced. Nie bój się - w tym trybie nie pracuje się wcale trudniej niż w trybie Simple. Dostęp do grupy opcji zaawansowanych daje więcej możliwości (jak na przykład transfer pliku czy e-mail). W głównym oknie ICQ wybierz przycisk To Advanced Mode. W oknie, które się pojawi, zaznacz "Switch to Advanced Mode".

Kto jest w Sieci?

Kiedy osoby znajdujące się na Twojej liście kontaktowej są zalogowane do Sieci, ICQ przesuwa ich imiona do sekcji Online. Aby wysłać krótki komunikat do którejkolwiek z nich, wystarczy kliknąć dwukrotnie jej imię (lub kliknąć i wybrać Message). Wprowadź komunikat do okna, jakie się pojawi i wybierz Send. Chcąc rozpocząć pogawędkę w czasie rzeczywistym, zaznacz imię wybranej osoby i kliknij ICQ Chat. W oknie, które zostanie wyświetlone, napisz kilka słów (np. "pogadajmy chwilę ok. 15Ó). Kiedy klikniesz przycisk Chat, ICQ wyśle Twoje zaproszenie do wybranej osoby. Kiedy tylko otrzymasz potwierdzenie, rozmowa on-line będzie mogła się rozpocząć.

Aby wysłać plik do osoby używającej ICQ, kliknij jej imię, a następnie wybierz File. Otworzy się okno przypominające systemowe okno Otwórz. Odnajdź zbiór, który chcesz wysłać, wybierz go i wciśnij Open. Następne okno umożliwi wprowadzenie odpowiedniego opisu, jaki będzie towarzyszył wysłanemu zbiorowi. Kiedy skończysz, zaznacz Send. Opisz koniecznie wysyłany plik - tak, żeby odbiorca wiedział, co otrzymuje. Jego program ICQ wyświetli odpowiedni komunikat i kiedy adresat zdecyduje się na jego odbiór, rozpocznie się transfer. Pamiętaj jednak, że ICQ nie jest w pełni bezpieczny. Udostępnia łatwy sposób wymiany danych, ale nie zabezpiecza ich - teoretycznie mogą się dostać w niepowołane ręce. Dlatego radzimy, aby przy wysyłce i odbiorze ważnych (tajnych) dokumentów korzystać z bezpieczniejszego środowiska (np. kodowanej poczty).