Sposób na własną witrynę - instalacja WordPress krok po kroku

Aby uruchomić stronę internetową, będziesz potrzebował CMS-u, czyli systemu do zarządzania treścią. Spośród bezpłatnych rozwiązań największą popularnością cieszy się WordPress. W artykule "sposób na własną witrynę - instalacja WordPress krok po kroku" - pokażemy jak zainstalować i skonfigurować ten CMS.


WordPress słynie z prostej instalacji oraz przyjaznego interfejsu.

Mimo to początkującym użytkownikom niektóre z jego ustawień mogą sprawiać trudności.

Dlatego zanim opublikujesz swoją pierwszą stronę w Internecie, warto przećwiczyć korzystanie z niej na domowym komputerze, w bezpiecznym środowisku testowym.

(Rys 1)

(Rys 1)

(Rys 2)

(Rys 2)

(Rys 3)

(Rys 3)

(Rys 4)

(Rys 4)

(Rys 5)

(Rys 5)

(Rys 6)

(Rys 6)

Instalacja WordPressa na wirtualnym serwerze

Aby umieścić stronę w Internecie, należy skopiować ją na serwer. Wtedy jednak, jeśli nie zostanie odpowiednio zabezpieczona, będzie widoczna dla każdego, co nie jest zalecane w wypadku testowych projektów. Dlatego lepiej będzie zacząć od zainstalowania WordPressa na domowym komputerze, gdzie nikt nie będzie miał do niego dostępu.

Do tego potrzebny jest wirtualny serwer. Pobierz i zainstaluj pakiet XAMPP Lite - w trakcie instalacji zostaniesz poproszony o potwierdzenie kolejnych ustawień, zatwierdź domyślnie każde z nich. W skład pakietu wchodzi serwer Apache (niezbędny do uruchomienia WordPressa) oraz serwer bazy danych MySQL (to tutaj WordPress będzie przechowywał swoje dane).

Uruchom panel kontrolny XAMPP-a (menu Start | XAMPP for Windows | XAMPP Control Panel). Następnie uruchom Apache’a i bazę danych MySQL, klikając przycisk Start przy każdej z tych pozycji.(Rys 1) Jeżeli będziesz miał problem z ich uruchomieniem, wyłącz obsługę protokołu HTTPS (Setup, pozycja nr 3).

Teraz masz już działający wirtualny serwer na swoim komputerze. Możesz się o tym przekonać, dodając dowolny plik, np. test.jpg, do katalogu xampplite\htdocs na twardym dysku (tam, gdzie jest zainstalowany XAMPP), a następnie wpisując w przeglądarce internetowej adres localhost/test.jpg.(Rys 2)

WordPress potrzebuje do działania dostępu do bazy danych, gdzie będzie przechowywać swoje wpisy. Masz już uruchomiony serwer baz danych, potrzebujesz tylko utworzyć nową bazę. W tym celu kliknij w panelu kontrolny XAMPP-a przycisk Admin obok pozycji MySQL. Zostaniesz przeniesiony do panelu aplikacji phpMyAdmin, która służy do zarządzania bazami danych. W formularzu w sekcji MySQL localhost wpisz nazwę nowej bazy danych (np. wordpress) i zatwierdź klikając Utwórz. (Rys 3)

Domyślnie do nowo utworzonej bazy danych przypisany jest tylko jeden użytkownik, czyli administrator (root) - dostęp do jego konta nie wymaga hasła. W warunkach testowych praca z takimi ustawieniami niczym nie grozi, więc można je pozostawić.

Czas na skopiowanie plików z WordPressem do katalogu serwera. Pobierz archiwum ZIP i rozpakuj jego zawartość do katalogu xampplite\htdocs. Wpisz w przeglądarce internetowej adres localhost/wordpress, aby uruchomić kreatora instalacji.(Rys 4)

Kliknij przycisk Utwórz plik z konfiguracją, a następnie Zaczynajmy! . Podaj w formularzu takie dane, jak na ilustracji, i kliknij Zatwierdź. (Rys 5)

W następnym kroku kliknij odnośnik Uruchomienie instalacji. Pozostało już tylko podanie nazwy blogu i adresu e-mail administratora. Oba ustawienia możesz zmienić potem. Kliknij odnośnik Zainstaluj WordPressa. (Rys 6)

Po skończonej instalacji wyświetlone zostaną login i hasło administratora. Zapisz je w bezpiecznym miejscu. Twoja strona działa od teraz lokalnie pod adresem localhost/wordpress.

(Rys 7)

(Rys 7)

(Rys 8)

(Rys 8)

(Rys 9)

(Rys 9)

(Rys 10)

(Rys 10)

(Rys 11)

(Rys 11)

Konfiguracja antyspamu

Aby móc dodawać nowe treści na stronie i zmieniać ustawienia, zaloguj się do panelu administracyjnego wpisując w przeglądarce adres localhost/wordpress/wp-admin i podając dane wygenerowane w czasie instalacji. (Rys 7)

W pierwszej kolejności aktywuj antyspamowe zabezpieczenie komentarzy. Co prawda, w warunkach testowych nie ma ono znaczenia, ale warto wiedzieć, jak działa. Odpowiada za nie wtyczka Akismet. Znajdziesz ją w menu Wtyczki | Zainstalowane | Akismet.

Różni się ona od innych wtyczek do WordPressa tym, że wymaga podania klucza API - jest to indywidualny numer wygenerowany dla twojego blogu, przypisany do twojego adresu e-mail. Aby go uzyskać, odwiedź stronę go.pcworld.pl/dbdce i zarejestruj swoje konto, podając adres e-mail oraz proponowaną nazwę użytkownika. (Rys 8)

Teraz pozostało już tylko aktywować wtyczkę Akismeta w panelu administracyjnym bloga (odnośnik Aktywuj) i wpisać otrzymany klucz API. (Rys 9)

Zmiana layoutu i wtyczek

WordPress obsługuje gotowe szablony graficzne. Są udostępniane przez innych internautów za darmo. Aby zmienić wygląd WordPressa, wybierz z menu opcję Wygląd | Dodaj nowe motywy. Masz tutaj do dyspozycji wyszukiwarkę szablonów - każdy możesz obejrzeć przed instalacją (odnośnik Podejrzyj). (Rys 10)

Możesz także doinstalować dodatkowe wtyczki. W tym celu przejdź do menu Wtyczki | Dodaj nową. Da się je przeglądać wedle popularności, dostępny jest także zestaw polecanych wtyczek. Aby zainstalować konkretną wtyczkę, kliknij odnośnik Zainstaluj, a potem - już w nowym oknie - ponownie Zainstaluj. Po skończonej instalacji możesz aktywować wtyczkę. (Rys 11)