Sposób na własną witrynę - instalacja WordPress krok po kroku

Aby uruchomić stronę internetową, będziesz potrzebował CMS-u, czyli systemu do zarządzania treścią. Spośród bezpłatnych rozwiązań największą popularnością cieszy się WordPress. W artykule "sposób na własną witrynę - instalacja WordPress krok po kroku" - pokażemy jak zainstalować i skonfigurować ten CMS.


WordPress słynie z prostej instalacji oraz przyjaznego interfejsu.

Mimo to początkującym użytkownikom niektóre z jego ustawień mogą sprawiać trudności.

Dlatego zanim opublikujesz swoją pierwszą stronę w Internecie, warto przećwiczyć korzystanie z niej na domowym komputerze, w bezpiecznym środowisku testowym.

Zobacz również:

  • Bootcampy programistyczne - co to jest, jak wybrać kurs dla siebie i przegląd ofert
  • Zakładasz firmę? Te programy będą Ci potrzebne!

(Rys 1)

(Rys 2)

(Rys 3)

(Rys 4)

(Rys 5)

(Rys 6)

Instalacja WordPressa na wirtualnym serwerze

Aby umieścić stronę w Internecie, należy skopiować ją na serwer. Wtedy jednak, jeśli nie zostanie odpowiednio zabezpieczona, będzie widoczna dla każdego, co nie jest zalecane w wypadku testowych projektów. Dlatego lepiej będzie zacząć od zainstalowania WordPressa na domowym komputerze, gdzie nikt nie będzie miał do niego dostępu.

Do tego potrzebny jest wirtualny serwer. Pobierz i zainstaluj pakiet XAMPP Lite - w trakcie instalacji zostaniesz poproszony o potwierdzenie kolejnych ustawień, zatwierdź domyślnie każde z nich. W skład pakietu wchodzi serwer Apache (niezbędny do uruchomienia WordPressa) oraz serwer bazy danych MySQL (to tutaj WordPress będzie przechowywał swoje dane).

Uruchom panel kontrolny XAMPP-a (menu Start | XAMPP for Windows | XAMPP Control Panel). Następnie uruchom Apache’a i bazę danych MySQL, klikając przycisk Start przy każdej z tych pozycji.(Rys 1) Jeżeli będziesz miał problem z ich uruchomieniem, wyłącz obsługę protokołu HTTPS (Setup, pozycja nr 3).

Teraz masz już działający wirtualny serwer na swoim komputerze. Możesz się o tym przekonać, dodając dowolny plik, np. test.jpg, do katalogu xampplite\htdocs na twardym dysku (tam, gdzie jest zainstalowany XAMPP), a następnie wpisując w przeglądarce internetowej adres localhost/test.jpg.(Rys 2)

WordPress potrzebuje do działania dostępu do bazy danych, gdzie będzie przechowywać swoje wpisy. Masz już uruchomiony serwer baz danych, potrzebujesz tylko utworzyć nową bazę. W tym celu kliknij w panelu kontrolny XAMPP-a przycisk Admin obok pozycji MySQL. Zostaniesz przeniesiony do panelu aplikacji phpMyAdmin, która służy do zarządzania bazami danych. W formularzu w sekcji MySQL localhost wpisz nazwę nowej bazy danych (np. wordpress) i zatwierdź klikając Utwórz. (Rys 3)

Domyślnie do nowo utworzonej bazy danych przypisany jest tylko jeden użytkownik, czyli administrator (root) - dostęp do jego konta nie wymaga hasła. W warunkach testowych praca z takimi ustawieniami niczym nie grozi, więc można je pozostawić.

Czas na skopiowanie plików z WordPressem do katalogu serwera. Pobierz archiwum ZIP i rozpakuj jego zawartość do katalogu xampplite\htdocs. Wpisz w przeglądarce internetowej adres localhost/wordpress, aby uruchomić kreatora instalacji.(Rys 4)

Kliknij przycisk Utwórz plik z konfiguracją, a następnie Zaczynajmy! . Podaj w formularzu takie dane, jak na ilustracji, i kliknij Zatwierdź. (Rys 5)

W następnym kroku kliknij odnośnik Uruchomienie instalacji. Pozostało już tylko podanie nazwy blogu i adresu e-mail administratora. Oba ustawienia możesz zmienić potem. Kliknij odnośnik Zainstaluj WordPressa. (Rys 6)

Po skończonej instalacji wyświetlone zostaną login i hasło administratora. Zapisz je w bezpiecznym miejscu. Twoja strona działa od teraz lokalnie pod adresem localhost/wordpress.

(Rys 7)

(Rys 8)

(Rys 9)

(Rys 10)

(Rys 11)

Konfiguracja antyspamu

Aby móc dodawać nowe treści na stronie i zmieniać ustawienia, zaloguj się do panelu administracyjnego wpisując w przeglądarce adres localhost/wordpress/wp-admin i podając dane wygenerowane w czasie instalacji. (Rys 7)

W pierwszej kolejności aktywuj antyspamowe zabezpieczenie komentarzy. Co prawda, w warunkach testowych nie ma ono znaczenia, ale warto wiedzieć, jak działa. Odpowiada za nie wtyczka Akismet. Znajdziesz ją w menu Wtyczki | Zainstalowane | Akismet.

Różni się ona od innych wtyczek do WordPressa tym, że wymaga podania klucza API - jest to indywidualny numer wygenerowany dla twojego blogu, przypisany do twojego adresu e-mail. Aby go uzyskać, odwiedź stronę go.pcworld.pl/dbdce i zarejestruj swoje konto, podając adres e-mail oraz proponowaną nazwę użytkownika. (Rys 8)

Teraz pozostało już tylko aktywować wtyczkę Akismeta w panelu administracyjnym bloga (odnośnik Aktywuj) i wpisać otrzymany klucz API. (Rys 9)

Zmiana layoutu i wtyczek

WordPress obsługuje gotowe szablony graficzne. Są udostępniane przez innych internautów za darmo. Aby zmienić wygląd WordPressa, wybierz z menu opcję Wygląd | Dodaj nowe motywy. Masz tutaj do dyspozycji wyszukiwarkę szablonów - każdy możesz obejrzeć przed instalacją (odnośnik Podejrzyj). (Rys 10)

Możesz także doinstalować dodatkowe wtyczki. W tym celu przejdź do menu Wtyczki | Dodaj nową. Da się je przeglądać wedle popularności, dostępny jest także zestaw polecanych wtyczek. Aby zainstalować konkretną wtyczkę, kliknij odnośnik Zainstaluj, a potem - już w nowym oknie - ponownie Zainstaluj. Po skończonej instalacji możesz aktywować wtyczkę. (Rys 11)