Sprawdź szybkość Internetu w komórce - 4 najlepsze aplikacje

Użytkownicy komputerów i laptopów mają ogromny wybór testów łącza internetowego. A co jeśli chcielibyśmy sprawdzić prędkość działania Internetu w naszym smartfonie lub tablecie? Nic prostszego. Oto rozwiązania dla systemów Android, iOS, Windows Phone i BlackBerry.


Prędkość połączenia internetowego w smartfonie lub tablecie można zmierzyć zarówno z poziomu przeglądarki internetowej, jak i specjalnie przygotowanych aplikacji. W wypadku urządzeń przenośnych ta druga opcja będzie zdecydowanie wygodniejszym, a niekiedy wręcz jedynym wyjściem.

Speedtest.net na Androida oraz iOS

Speedtest.net to obecnie jedno z najpopularniejszych narzędzi do określania prędkości Internetu. O ile nasz smartfon lub tablet dobrze radzi sobie z obsługą Flasha to bez problemu będziemy mogli skorzystać z internetowej wersji usługi. Pozwala ona na precyzyjny wybór miejscowości z serwerem docelowym, w stosunku do którego wykonany zostanie pomiar. Niecałą minutę później otrzymamy pełny rezultat.

Zobacz również:

  • Xiaomi przeprasza użytkowników. Wszystko przez wadliwe MIUI [AKTUALIZACJA 22.10.2021]
  • Najciekawsze nadchodzące smartfony 2021 roku [Kalendarium Premier; AKTUALIZACJA 22.10.2021]

Starsze smartfony oraz wszystkie urządzenia firmy Apple nie obsłużą internetowej wersji aplikacji. Jeśli posiadamy urządzenie pracujące pod kontrolą systemu Android lub iOS istnieje jednak świetna alternatywa - Speedtest.net przygotował darmowe aplikacje o identycznej funkcjonalności przeznaczone właśnie na platformy Google i Apple.

Wystarczy pobrać program z Android Marketu lub App Store, a później uruchomić go na swoim smartfonie. Aplikacja postara się sama odczytać odpowiednią lokalizację do testów. W zakładce "Settings" możemy się upewnić czy Speedtest.net na pewno wybrał pożądany przez nas serwer.

Aplikacje na BlackBerry i Windows Phone

Użytkownicy telefonów BlackBerry lub wyposażonych w nowy system Windows Phone 7 też mogą wygodnie sprawdzić prędkość swojego urządzenia. Posiadacze nowszych modeli BlackBerry mogą skorzystać z aplikacji Cisco Global Internet Speed Test (GIST). Można ją pobrać m.in. z oficjalnej strony Cisco. GIST jest dostępny także na iPhone’a.

Użytkownicy Windows Phone 7 mogą natomiast zainstalować aplikację BandWidth. Ten prosty program powinien precyzyjnie działać na większości urządzeń. Aplikacja nie wyświetla reklam i pozwala wybrać jeden z wielu serwerów do przeprowadzenia testu.

Poniżej filmy prezentujące niektóre z aplikacji w akcji. Rozpoczynając od góry - Bandwidth, Speedtest w wersji na Androida oraz GIST w wersji na iOS.