Sprawdź szybkość Internetu w komórce - 4 najlepsze aplikacje

Użytkownicy komputerów i laptopów mają ogromny wybór testów łącza internetowego. A co jeśli chcielibyśmy sprawdzić prędkość działania Internetu w naszym smartfonie lub tablecie? Nic prostszego. Oto rozwiązania dla systemów Android, iOS, Windows Phone i BlackBerry.


Prędkość połączenia internetowego w smartfonie lub tablecie można zmierzyć zarówno z poziomu przeglądarki internetowej, jak i specjalnie przygotowanych aplikacji. W wypadku urządzeń przenośnych ta druga opcja będzie zdecydowanie wygodniejszym, a niekiedy wręcz jedynym wyjściem.

Speedtest.net na Androida oraz iOS

Speedtest.net to obecnie jedno z najpopularniejszych narzędzi do określania prędkości Internetu. O ile nasz smartfon lub tablet dobrze radzi sobie z obsługą Flasha to bez problemu będziemy mogli skorzystać z internetowej wersji usługi. Pozwala ona na precyzyjny wybór miejscowości z serwerem docelowym, w stosunku do którego wykonany zostanie pomiar. Niecałą minutę później otrzymamy pełny rezultat.

Zobacz również:

  • Kiedyś słaba kopia, teraz świetny wybór. Oto dlaczego MIUI jest nakładką na Androida dla Ciebie
  • Te zmiany przyniesie na iPhone'a iOS 17. Wszystko, co Apple zapowiedziało na WWDC 2023

Starsze smartfony oraz wszystkie urządzenia firmy Apple nie obsłużą internetowej wersji aplikacji. Jeśli posiadamy urządzenie pracujące pod kontrolą systemu Android lub iOS istnieje jednak świetna alternatywa - Speedtest.net przygotował darmowe aplikacje o identycznej funkcjonalności przeznaczone właśnie na platformy Google i Apple.

Wystarczy pobrać program z Android Marketu lub App Store, a później uruchomić go na swoim smartfonie. Aplikacja postara się sama odczytać odpowiednią lokalizację do testów. W zakładce "Settings" możemy się upewnić czy Speedtest.net na pewno wybrał pożądany przez nas serwer.

Aplikacje na BlackBerry i Windows Phone

Użytkownicy telefonów BlackBerry lub wyposażonych w nowy system Windows Phone 7 też mogą wygodnie sprawdzić prędkość swojego urządzenia. Posiadacze nowszych modeli BlackBerry mogą skorzystać z aplikacji Cisco Global Internet Speed Test (GIST). Można ją pobrać m.in. z oficjalnej strony Cisco. GIST jest dostępny także na iPhone’a.

Użytkownicy Windows Phone 7 mogą natomiast zainstalować aplikację BandWidth. Ten prosty program powinien precyzyjnie działać na większości urządzeń. Aplikacja nie wyświetla reklam i pozwala wybrać jeden z wielu serwerów do przeprowadzenia testu.

Poniżej filmy prezentujące niektóre z aplikacji w akcji. Rozpoczynając od góry - Bandwidth, Speedtest w wersji na Androida oraz GIST w wersji na iOS.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: