Sprzedajesz komputer, wyrzucasz dysk? Uważaj na swoje dane!

Nie wymazuj lecz nadpisuj. Pokazujemy co zrobić, aby usunąć dane na stałe.

Ostatnie badania dotyczące dysków twardych zakupionych na popularnym w Stanach Zjednoczonych serwisie transakcyjnym eBay wykazały, że aż 42 procent zakupionych urządzeń zawierało dane, mimo iż sprzedawcy zarzekali się, że zostały one dokładnie sformatowane, aby zapobiec tej sytuacji. Badania skłaniają do przypomnienia: Zanim sprzedasz, oddasz lub zniszczysz swój stary komputer powinieneś dobrze zadbać o usunięcie Twoich danych. Format dysku twardego nie wystarczy.

Sprzedajesz komputer, wyrzucasz dysk? Uważaj na swoje dane!

Źródło: pcworld.com

Badanie zostało przeprowadzone przez firmę Blancco, która dostarcza dyski twarde oraz narzędzia do formatowania pamięci flash (w tym dysków SSD). Oczywiście wiadome jest, że wyniki badań zostały udostępnione i rozpowszechnione, aby zachęcić użytkowników do pobrania i skorzystania z narzędzi oferowanych przez przedsiębiorstwo. Ale z drugiej strony wyniki te są też użyteczne, aby przypomnieć użytkownikom, że samo skasowanie danych poprzez formatowanie nie koniecznie oznacza wymazanie ich na dobre.

Zobacz również:

  • Najlepszy antywirus na Androida - przegląd antywirusów na system Android 2023
  • Najlepsze narzędzia do klonowania dysków 2022 [RANKING]
  • Jak sformatować dysk twardy? [PORADNIK]

W okresie od września do października ubiegłego roku pracownicy firmy Blancco zakupili 159 egzemplarzy dysków twardy oraz nośników SSD w serwisie eBay kupując je w Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Niemczech oraz Finlandii. Zakupu dokonywano u rożnych sprzedawców. Każdy z nich twierdził, że dyski przed sprzedażą zostały sformatowane, a dane usunięte. Nośniki pamięci zostały dostarczone doOnTrack - organizacji, która zajmuje się specjalistycznym odzyskiwaniem danych. Jej pracownicy stwierdzili że z 66 dysków dało odczytać się dane, a na 25 dyskach znajdowały się również dane osobowe, a w nich między innymi kopie paszportów, 5 GB danych z firmowej poczty elektronicznej, zdjęcia prywatne użytkowników, dokumenty osobiste oraz pliki z pakietu Office. OneTrack potwierdziło także, że dyski musiały należeć do komputerów użytkowanych w firmach.

Nie formatuj. Nadpisz

Proces bezpiecznego wymazywania dysków twardych jest znany od wielu lat. Kluczem nie jest formatowanie dysku twardego, które znamy z systemu Windows. Za jego pomocą pliki są ukrywane, ale fizycznie nadal znajdują się na nośniku. Aby mieć pewność, że dane faktycznie zostały usunięte trzeba nadpisać cały dysk twardy. Jest to czasochłonne, dlatego, jak wykazało badanie niektóre firmy (zapewne specjalnie) jedynie sformatowały dyski twarde przed sprzedażą.

Jak usunąć dane z dysku? W sieci dostępnych jest wiele narzędzi. Niektóre z nich są darmowe, ale większość z nich zapewnia jedynie trzykrotne nadpisywanie danych (co zostało zalecone przez Departament Ochrony Stanów Zjednoczonych), można znaleźć także narzędzia, które wykonują tę czynność więcej razy, ale będą to płatne narzędzia.

Co to oznacza dla użytkowników? Przez wiele lat kupowaliśmy wstępnie sformatowane pamięci USB oraz dyski twarde. Wymazywanie ich w systemie Windows oznacza jedynie formatowanie. Rozwiązanie to jest odpowiednie dla własnego użytku lub gdy przekazujemy nośniki bliskim nam osobom, ale kiedy sprzedajesz dyski lub oddajesz urządzenie do serwisu będziesz potrzebował lepszych narzędzi, które pozwolą trwale usunąć dane z nośnika.