Sprzęt z Windows 8

Opisujemy komputery przenośne i stacjonarne z Windows 8. To specjalnie przez nas wyselekcjonowane modele, które są jednymi z najlepszych w swoich kategoriach lub wyróżniają się najlepszym stosunkiem ceny do możliwości. Nie zapomnieliśmy też o dotykowych monitorach idealnie nadających się do budowy stacjonarnego komputera z najnowszym systemem Microsoftu.


Tabletów z Windows 8 wykorzystują najczęściej energooszczędną platformę Intela z procesorem Atom zgodnym z architekturą x86 i klasycznym Windows. Ich niewątpliwą zaletą jest to, że można na nich uruchomić programy, z których korzystamy na co dzień pracując na stacjonarnym komputerze. Większość modeli w cenie do 1500 zł dysponuje ekranami o przekątnej 8-10 cali, które pracują w niezbyt wysokich rozdzielczościach. Wyświetlane czcionki na 8 – calowych tabletach są dosyć małe dlatego warto zwiększyć ich rozmiar do 125%. Zwiększa się przy tym też wielkość ikonek i innych elementów, które łatwiej jest wówczas zaznaczać.

Tablety wyposażone w 8 calowe ekrany, to dosyć popularne konstrukcje ma je w swojej ofercie kilka firm jak np.: Acer (W4-820) , Toshiba (Encore WT8-A-102). Różnią się tylko nieco wyglądem obudowy, ale przeważnie są niezbyt duże (Toshiba Encore WT8 - 213 x 136 x 11 mm) i dosyć lekkie (około 0,5 kg). Bez problemów zmieszczą się w torbie czy plecaku. Są też dobrze wyposażone, bo oprócz gniazda USB mają też małe gniazdo HDMI. Można je więc wykorzystać do oglądania multimediów na ekranie telewizora, ale wymagające filmy FullHD o wysokim bitrate mogą nie odtwarzać się na nich płynnie. To wina zastosowanych procesorów Intela z rodziny Atom a dokładniej procesora Atom Z3740, bo to on jest najczęściej montowany w tanich tabletach z Windows 8.1.

Zobacz również:

  • Studencie, szykuj się na nowy rok akademicki! Oto najlepsze tablety na studia w 2023 roku
  • Popularna usługa przestanie obsługiwać Windows 7 i 8

Większe tablety z 10 calowym ekranami również korzystają z procesorów Atom. Sprzedawane są często razem z odczepianą klawiaturą, która pełni funkcję stacji dokującej. To spory atut, bo dzięki niej na tablecie można pracować równie wygodnie jak na małym laptopie. Większe rozmiary obudowy pozwalają też na zmontowane pełnowymiarowych gniazd, co znacznie ułatwia podłączanie do nich zewnętrznych urządzeń, jak np. dyski twarde, pamięci USB czy napędu optycznego. Co istotne odczepiana klawiatura może mieścić akumulator czy dodatkowy twardy dysk jak tablecie Transformer Book T100 (500 GB dysk HDD). W tańszych tabletach z Windows 8 ekran o przekątnej 10,1 cala pracuje w naturalnej rozdzielczości 1366x768 pikseli. Oferuje więc niezbyt duże zagęszczenie pikseli. Pracuje się na nim jednak wygodnie bo czcionki są duże i czytelne. Nie ma też żadnego problemu z wyborem opcji.

Droższe tablety z Windows 8 rzadko kiedy wyposażone są w matryce pracujące w rozdzielczości 1920x1080 pikseli większość ma ekrany o rozdzielczości 1280 x 800. Na cenę tabletu istotny wpływ ma za to wielkość zmontowanej w nim pamięci flash. W przypadku Windows 8 najtańsze modele wyposażone są w 32 GB, to czterokrotnie więcej niż w tanich tabletach z Androidem, którym wystarcza 8 GB. Droższe tablety wyposażone są w 64 GB pamięci a nawet 128 GB.

Niestety Windows 8 to dosyć zasobożerny system, instalacja zajmuje kilkanaście GB a jak dodamy do tego dodatkowe aplikacje, pakiet Office (w który większość tabletów jest wyposażona) to z 32 GB wolnych zostaje nico powyżej 10 GB. To niewiele. Na szczęście większość tabletów z Windows 8 wyposażonych jest w czytnik kart pamięć microSD z obsługą kart SDHC/SDXC (klasy UHS-I) co pozwala rozszerzyć dostępną pamięć o kolejne 32 GB. Dzięki wyposażeniu w gniazdo USB można też do nich podłączyć zewnętrzne nośniki. Niestety nie wszystkie tablety wyposażone są w specjalną przejściówkę z micro-USB do standardowego gniazda USB.

Alternatywą dla urządzeń z Windows 8 są tablety wyposażone w Windows 8 RT. To stosunkowy młody system specjalnie napisany pod architekturę ARM a nie x86 jak w Windows 8, Windows 7, Visty czy XP. Tablety z Windows RT niestety nie pozwalają na uruchomienie programów napisanych pod Windows 8 a dodatkowych aplikacji jest niewiele. Microsoft udostępnił pakiet Office dla tego systemu, ale to kropla w morzu potrzeb. W efekcie dostajemy tablet, który zbudowany jest z tych samych podzespołów co klasyczne tablety z Androdiem, ale bez odpowiedniego zaplecza i brakiem kompatybilności z aplikacjami z którymi mamy na co dzień do czynienia podczas pracy na stacjonarnym komputerze z Windows. To mało atrakcyjny wybór, dlatego oferta tych tabletów jest dosyć uboga. Dostępnych jest tylko kilka modeli, które prawdopodobnie nie będą miały swoich następców. Dell, HP wycofali z aktualnej oferty tablety z tym systemem z uwagi na niewielkie zainteresowanie. Na placu pozostał Microsofot i teraz kupiona przez niego Nokia, która zapowiedziała premierę Lumi 2520, czyli 10 calowego tabletu pracującego w rozdzielczości 1920x1080 pikseli z fizyczną klawiaturą i systemem Windows RT 8.1 . Jego cena jest na razie nieznana.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: