Steam - jak zrobić kopię zapasową gier?


Wykonanie kopii zapasowej gry/gier bez udziału narzędzi Steam

Ręczny sposób na wykonanie kopii zapasowej gier wymaga nieco więcej zabiegów, jednak pozwala na zachowanie wszystkiego, co tylko otrzymała gra - od oficjalnych łatek po autorskie modyfikacje. Na początek należy zlokalizować położenie plików gier ze Steam. Na Windowsie domyślna lokacja to partycja systemowa (najczęściej jest to C), a następnie wchodzimy kolejno w foldery Program Files, Steam, SteamApps i na końcu common.

Steam - jak zrobić kopię zapasową gier?

Folder "common" w SteamApps

W tym właśnie folderze przechowywane są wszystkie niezbędne pliki gier. Każdy tytuł ma swój własny folder, a wykonanie kopii zapasowej w ten sposób to nic więcej jak najzwyklejsze w świecie skopiowanie folderu do wybranej wcześniej lokacji (kopiuj-wklej). Jeżeli chce się wykonać kopię jednej gry, a Steam jest uruchomiony, można wejść do biblioteki gier, kliknąć na wybranym tytule prawym przyciskiem myszki i wybrać "Właściwości", a następnie zakładkę "Pliki lokalne" i "Przeglądaj pliki lokalne". Użytkownik zostanie przeniesiony do folderu z plikami wybranej pozycji.

Steam - jak zrobić kopię zapasową gier?

Szybki dostęp przez Steam do plików gry

W folderze "SteamApps" można znaleźć pliki o nazwie "appmanifest_(liczby).acf". To ważne dane, ponieważ gromadzą dla Steam informacje o tym, gdzie zainstalowana jest dana gra. Liczby w nazwie pliku to ID gry w sklepie. W pokazanym powyżej przykładzie widać grę Skullgirls - jej adres na platformie tohttp://store.steampowered.com/app/245170/ - cyfry na końcu są takie same jak w pliku "appmanifest", co oznacza, że dane dotyczą właśnie tej pozycji. Plik lub pliki "appmanifest" również muszą zostać zachowane, a gdy użytkownik ma ochotę ponownie zainstalować dany tytuł, przywróceniu plików gry kopiuje odpowiedni "appmanifest" do "SteamApps" i po uruchomieniu Steam zobaczy, że gra jest zainstalowana i gotowa do uruchomienia. Jednak platforma może sprawdzać jeszcze przez kilka chwil, czy wszystkie pliki są na swoim miejscu.

Steam - jak zrobić kopię zapasową gier?

appmanifest - bardzo ważne pliki!

Zalety tej metody to prostota (zwykłe skopiowanie danych), możliwość wybrania dowolnej ilości folderów, a co za tym idzie - skopiowanie wraz z cała zawartością (dodatkami i modami), jednak minusy są takie, że trzeba również skopiować "appmanifest", a w niektórych przypadkach Steam i tak zacznie ponownie pobierać pliki gier z biblioteki - co jednak zdarza się dość rzadko.