Steam - jak zrobić kopię zapasową gier?

W dzisiejszych czasach najbardziej oczekiwane gry potrafią zajmować olbrzymie ilości miejsca na dysku. Przykładem GTA V - ponad 70 GB, a przeciętnie tytuły AAA to między 20-30 GB danych. Jeżeli usunie się z komputera taką pozycję, a potem przyjdzie ochota zagrać w nią ponownie, pobieranie od nowa wszystkiego to kolosalna strata czasu. Doradzimy, jak tego uniknąć.


Narzędzia oferowane przez Steam

Pierwszy sposób to umieszczenie plików gry na innym nośniku, co pozwoli przywrócić ją szybko do życia. Steam wyposażony jest w opcję tworzenia kopii zapasowej plików - w bibliotece gier należy najechać na wybrany tytuł kursorem i wcisnąć prawy przycisk myszki, a następnie wybrać opcję Kopia zapasowa plików gry" (Backup Game Files). Jednak uwaga - jeżeli do gry zostały pobrane modyfikacje i dodatki, które chce się zachować, ich pliki muszą zostać skopiowane do folderu C:\Program Files\Steam\SteamApps\<nazwa użytkownika>\<nazwa gry>\<skrót z nazwy gry>\: ale dopiero PO użyciu narzędzia do tworzenia kopii zapasowej.

Steam - jak zrobić kopię zapasową gier?

Opcja tworzenia kopii zapasowej plików gry

Po kliknięciu "Dalej" można wybrać lokację, w której zostaną umieszczone pliki zapasowe, a następnie nadać nazwę kopii. Pojawi się również opcja podzielenia większej gry tak, aby można było zrzucić ją na płytki CD/DVD, co jest świetnym wyjściem w przypadku braku miejsca na dysku twardym. Następie klikamy znowu na "Dalej" i czekamy cierpliwie. Jeżeli użytkownik chce od razu stworzyć kopię zapasową większej ilości gier, wówczas musi wybrać zakładkę Steam w lewym górnym rogu, następnie opcję "Utwórz lub przywróć kopię zapasową gry". Pokaże się okienko, w którym można zaznaczyć tytuły do skopiowania, a dalej proces przebiega tak samo, jak przy jednym tylko tytule.

Steam - jak zrobić kopię zapasową gier?

Tworzenie kopii zapasowej większej liczby gier

Plusy tego rozwiązania to wygoda, możliwość podziału dużych plików oraz kompresja plików składających się na backup - zajmują dzięki temu mniej miejsca. Jednak jest to zarazem minus - przy dużej ilości danych rozpakowanie takiego archiwum zajmie nieco czasu, a o modyfikacje trzeba zadbać samodzielnie.