Strumieniowanie treści do telewizora

Transmisja strumieniowa za pośrednictwem wbudowanego odtwarzacza multimedialnego to wygodne rozwiązanie, umożliwiające odgrywanie w telewizorze treści takich jak filmy, fotografie i utwory muzyczne zgromadzonych w komputerze.


Złącze sieciowe, a także możliwość przywoływania przez sieć filmów, obrazków i muzyki to jedne z najważniejszych właściwości odbiorników Smart TV. W ten sposób zaoszczędzisz sobie mozolnego przenoszenia do telewizora tych treści multimedialnych przy użyciu zewnętrznego twardego dysku lub pendrive’a. Wiele spośród dostępnych obecnie modeli Smart TV jest wyposażonych w wewnętrzny klient mediów strumieniowych, więc potrafią odbierać pliki multimedialne z sieci lokalnej bez konieczności korzystania z urządzeń pomocniczych.

Telewizory, w których brakuje podłączenia do sieci i możliwości odtwarzania mediów strumieniowych, można stosunkowo tanio doposażyć, dokupując odpowiedni odtwarzacz.

Strumieniowanie treści do telewizora

Niewielki odtwarzacz Eminent EM7285 radzi sobie nawet z materiałem w rozdzielczości Full HD. Korzystając z sieci kablowej Gigabit Ethernet lub bezprzewodowej WLAN, przywołuje pliki multimedialne, po czym odtwarza je za pomocą telewizora i/lub zestawu Hi-Fi.

Odtwarzanie treści multimedialnych przy użyciu telewizora

Odtwarzacz mediów (znany także pod pojęciem klienta mediów strumieniowych) pozyskuje pliki multimedialne z serwera w sieci lokalnej, po czym odgrywa je, korzystając z domowych urządzeń elektroniki użytkowej.

W tym celu należy podłączyć taki odtwarzacz do odbiornika TV i do sprzętu Hi-Fi. Połączenie z siecią lokalną możesz zrealizować za pomocą kabla lub drogą bezprzewodową (WLAN).

Odtwarzacze do puszczania filmów, fotek i muzyki są wyposażone w gniazdo HDMI, za pośrednictwem którego komunikują się z telewizorem. Oprócz filmów w standardowej rozdzielczości PAL akceptują treści w wysokiej rozdzielczości, łącznie z materiałem w rozdzielczości Full HD (1080p i 1080i). Lepiej wyposażone modele dysponują wbudowanym twardym dyskiem i portami USB, do których można podłączać zewnętrzne dyski USB, aby zapisywać na nich i odczytywać z nich treści multimedialne. Zewnętrzne dyski multimedialne mogą także pełnić rolę klienta w transmisjach strumieniowych. Warto nadmienić, że nawet takie urządzenia jak konsole gier Sony PlayStation 3 i Microsoft Xbox 360 można używać jako sieciowy odbiornik treści przesyłanych do telewizora.

Menu klienta mediów strumieniowych pojawia się na ekranie telewizora. Sterowanie umożliwia dołączony do niego pilot. Większość odtwarzaczy multimedialnych oferuje możliwość podłączenia sprzętu Hi-Fi w celu puszczania muzyki (lub uzyskania lepszego brzmienia dźwięku podczas seansów filmowych). Niemniej jednak w większości z nich nie przewidziano wyświetlacza, który ułatwiłby wybieranie utworów dźwiękowych. Dlatego przeważnie trzeba mieć włączony telewizor nawet wtedy, gdy chcesz tylko posłuchać muzyki.

Strumieniowanie treści do telewizora

Twonkybeam to bezpłatna aplikacja DLNA do urządzeń z systemami Android lub iOS. Pozwala bezpośrednio odgrywać w telewizorze lub odtwarzaczu multimedialnym treści YouTube, Flickr i z innych serwisów online.

Jak strumień dostaje się z komputera do telewizora

Dla użytkowników, którzy zamierzają regularnie odtwarzać za pomocą telewizora treści zgromadzone w komputerze, dogodnym rozwiązaniem okazuje się odtwarzacz sieciowy obsługujący standard DLNA (Digital Living Network Alliance) oferowany przez wielu producentów. DLNA określa normy komunikowania się między sobą odbiorników Smart TV, odtwarzaczy multimedialnych, amplitunerów audio-wideo, komputerów, tabletów i smartfonów bez konieczności przekopiowywania i konwertowania danych. W ten sposób można np. przywoływać za pomocą wszystkich urządzeń obsługujących DLNA treści multimedialne z dysku sieciowego z funkcją DLNA lub z komputera wyposażonego w oprogramowanie zgodne z opisywanym standardem. Obecnie dostępny jest standard DLNA w wersji 1.5.

Technologia współdzielenia multimediów w sieci

Warunkiem udostępniania treści multimedialnych w sieci jest podłączenie danych urządzeń do tej samej sieci lokalnej. Rodzaj połączenia (bezprzewodowy WLAN lub kablowy Ethernet) nie odgrywa żadnej roli. Sterowanie przejmuje protokół UPnP AV (Universal Plug-and-Play Audio Video), który musi być obsługiwany przez wszystkie urządzenia. Ta technologia umożliwia wzajemne wykrywanie się wszystkich urządzeń multimedialnych w sieci i komunikowanie się ich między sobą. Urządzenie obsługujące protokół UPnP AV szuka w sieci lokalnej serwerów, które zapewniają odpowiednią usługę udostępniania treści multimedialnych. Następnie wyświetla spis znalezionych urządzeń. Zaletą protokołu UPnP AV jest fakt, że nie wymaga logowania na serwerze ani nie pozwala zarządzać prawami dostępu. Każde urządzenie może więc bez problemu odwoływać się do udostępnianych zasobów.

DLNA. Aby było możliwe odtwarzanie treści multimedialnych przy użyciu standardu DLNA, musisz włączyć go we wszystkich urządzeniach biorących udział w transmisji. Wówczas na ekranie pojawi się lista dostępnych treści, i możesz zainicjować odtwarzanie.

Wydajność sieci. Podczas strumieniowej transmisji filmów wysokiej rozdzielczości bardzo wiele zależy od prędkości przesyłania danych w sieci lokalnej. W przeciwnym razie odtwarzany film lub muzyka mogłyby się zacinać. Jeśli chcesz iść na pewniaka, zdecyduj się na połączenie kablowe. Nawet w sieci kablowej ze starszym standardem Fast Ethernet, który pozwala osiągać maksymalnie 100 Mbitów/s, można płynnie odtwarzać filmy wysokiej rozdzielczości w trybie 1080p.

Sieci WLAN i PowerLine. W sieciach bezprzewodowych i PowerLine należy koniecznie zapewnić dobre warunki transmisji danych, bo oba wymienione typy sieci lokalnych są bardziej podatne na zakłócenia niż kable sieciowe. Jednak przy zachowaniu optymalnych warunków wariant 802.11n w wypadku WLAN, a wariant HomePlug AV w wypadku sieci PowerLine wystarcza do płynnego odtwarzania filmów w jakości HD.

Strumieniowanie treści do telewizora

Dające się odtworzyć treści, które zostały znalezione w urządzeniach DLNA podłączonych do sieci lokalnej, można przeglądać w graficznym interfejsie odtwarzacza.

Odpowiedni serwer multimedialny do domowej sieci

Jako urządzenie źródłowe z plikami zaleca się zastosować serwer multimedialny. Takim mianem określa się urządzenie w sieci, w którym zgromadzone są fotografie, utwory muzyczne i filmy przeznaczone do przesyłania do urządzenia odtwarzającego. Rolę takiego serwera może pełnić z powodzeniem zwykły komputer stacjonarny lub laptop. Niemniej jednak ten pierwszy nadaje się trochę mniej do tego zadania, bo zużywa dużo prądu, a serwer powinien być w ciągłej gotowości do wypełniania swoich obowiązków. Oszczędniejszym rozwiązaniem okazuje się np. ruter ze złączem USB lub napęd NAS.

Strumieniowanie treści do telewizora

Tversity pozwala odwoływać się do treści multimedialnych poprzez UPnP i DLNA. Oprócz tego możesz przywoływać media udostępniane w serwisach internetowych.

Udostępnianie filmów i zdjęć poprzez DLNA

Chcąc udostępniać filmy, zdjęcia i muzykę w swojej sieci lokalnej Windows, nie obejdziesz się bez oprogramowania serwera mediów takiego jak shareware’owy Tversity (www.tversity.com) lub bezpłatne VLC Media Player (www.videolan.org), Serviio (www.serviio.org) i PS3 Media Server (www.ps3mediaserver.org). Tversity daje nie tylko dostęp do multimediów poprzez UPnP i DLNA, lecz ponadto pozwala przywoływać treści multimedialne za pośrednictwem przeglądarki internetowej. Do zalet tego narzędzia, a także programu PS3 Media Server należy funkcja konwertowania plików zapisanych w egzotycznych formatach na powszechnie stosowane (czynność tę nazywamy transkodowaniem), aby mogły być przesyłane strumieniowo do urządzeń, które nie obsługują mało znanych kodeków wideo. Ponadto można skorzystać alternatywnie z oprogramowania serwerowego oferowanego przez niektórych producentów odbiorników TV, np. narzędzie PC Share Manager firmy Samsung.

Za pomocą takiego programu możesz wygodnie porządkować i szybko przeszukiwać nawet duże kolekcje zbiorów muzycznych i filmowych. Potrafi samodzielnie segregować pliki, dzieląc je na kategorie foto, wideo i muzyka na podstawie ich rozszerzeń. Oprócz tego odczytuje metadane (dodatkowe informacje zawarte w plikach), np. wykonawców utworów muzycznych, co umożliwia sortowanie swoich zbiorów także według tych kryteriów. Odpowiednie dane pojawią się na ekranie telewizora Smart TV lub w interfejsie odtwarzacza mediów.

Strumieniowanie treści do telewizora

Odtwarzacz multimedialny Fantec 3DFHDL obsługuje nawet treści 3D w rozdzielczości Full HD zapisane w obrazie ISO płyty Blu-ray.

Ruter w roli serwera

Także oprogramowanie serwera mediów, w które jest wyposażona większość ruterów i sieciowych urządzeń pamięci dyskowej (serwerów NAS, Network Attached Storage), obsługuje standardy UPnP i DLNA (sprawdź w instrukcji obsługi). Gdy podłączysz do rutera zewnętrzny dysk USB i skonfigurujesz go jako pamięć sieciową, możesz przesyłać zgromadzone na nim filmy, utwory muzyczne i fotografie do urządzeń transmisji strumieniowej, aby odtwarzać je za pomocą telewizora i/lub wieży Hi-Fi. Umożliwia to serwer mediów wbudowany w nowszych modelach ruterów. Niektóre spośród starszych modeli dysponują funkcją strumieniowego przesyłania treści audio.