Sumatra PDF. Szybki zamiennik Adobe Readera

Wielu użytkowników komputera myśli, że Adobe Reader to najlepsze i jedyne rozwiązanie wśród czytników PDF. Okazuje się, że tak nie jest, a jeśli chcecie tylko poczytać e-booki i czasopisma, dużo lepiej bedzie użyć oszczędnej i bardzo szybkiej alternatywy.

Istnieje sporo czytników PDF, więć zamiast męczyć się z powolnym, zbyt dużym Adobe Readerem, warto wypróbować któryś z małych, szybkich i bardziej bezpiecznych programów.

Redakcja PC Worlda poleca Sumatrę PDF.

W jednym zdaniu, Sumatra PDF to szybki i wściekły program do PDF-ów. Błyskawicznie wczytuje dokumenty, zajmuje na dysku ledwie kilka megabajtów (przy 335 MB oryginalnego czytnika Adobe) i podczas pracy zużywa tylko 6 MB pamięci operacyjnej. Podczas testów z tym samym plikiem, Adobe Reader wykorzystywał aż 30 MB pamięci.

Sumatra PDF nie posiada zbyt wielu funkcji. Można tu przeglądać dokumenty w dowolnej konfiguracji (pełny ekran, jedna strona, kilka stron itd.), obracać strony i wyszukiwać w tekście. Jeśli PDF zawiera hiperłącze, można w nie kliknąć i otworzyć stronę w przeglądarce.

Dla miłośników aplikacji przenośnych, Sumatra PDF posiada wersję portable (bez konieczności instalacji). Można otworzyć ją np. wprost z pendrive'a.

Nie twierdzimy, że Sumatra PDF to najlepsza alternatywa dla Adobe Readera. Na pewno jest jednak najmniejsza i najszybsza. Co ważne, jest też w pełni bezpłatna, a kod źródłowy programu jest ogólnodostępny (open-source).

Twórcą programu jest Krzysztof Kowalczyk.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: