Surf Express

Wszystkim strudzonym wędrówkami po świecie na stronach WWW, a szczególnie tym, którzy swoje podróże odbywają przez wąskie gardło modemu i linii telefonicznej, polecam oprogramowanie opracowane przez firmę Connectix pod nazwą Surf Express.


Wszystkim strudzonym wędrówkami po świecie na stronach WWW, a szczególnie tym, którzy swoje podróże odbywają przez wąskie gardło modemu i linii telefonicznej, polecam oprogramowanie opracowane przez firmę Connectix pod nazwą Surf Express.

Surf Express wspomaga ściąganie stron WWW oglądanych za pomocą przeglądarki Netscape Navigator (Communicator) lub Microsoft Explorer albo America Online. Pełni rolę ulepszonego cache'a, zastępując cache wbudowany do przeglądarki. Działanie Surf Expressu opiera się na przechowywaniu wcześniej ściągniętych z sieci plików, składających się na strony WWW, i "przewidującym" ładowaniu stron, które będą oglądane przez "wędrującego" po Internecie.

"Przyspieszacz"

Program ten właściwie niczym nie różniłby się od cache'a wbudowanego do Navigatora czy Explorera, gdyby nie jego dodatkowe cechy. Przede wszystkim potrafi "przewidywać", jakie strony WWW będą wkrótce potrzebne, i ładuje je w czasie, gdy połączenie z Internetem jest mniej obciążone. "Przewidywanie" opiera się na analizie oglądalności dotychczas załadowanych z sieci stron. Surf Express sprawdza, które strony były najczęściej oglądane, i na tej podstawie ustala, które prawdopodobnie zechce odwiedzić internauta. Ten sposób przewidywania opiera się więc na historii "wędrówek" po Internecie. Ta cecha różni Surf Express od innych "przyspieszaczy" przeglądania stron WWW, które swoje przewidywania opierają na analizie ładowanych stron WWW pod kątem występowania w ich kodzie dowiązań do innych stron i próbują ładować wszystkie tak znalezione strony. Sposób "przewidywania" zastosowany w Surf Expressie wydaje się skuteczniejszy, ponieważ w znacznym stopniu może ograniczyć ładowanie stron niepotrzebych, do czego może prowadzić ściąganie na zapas wszystkiego, co się da, stosowane w innych programach - "przyspieszaczach". Przeprowadzone przeze mnie testy działania Surf Expressu wskazują na małą skuteczność działania funkcji "przewidywania" ładowania stron WWW.

Instalacja

Surf Express jest programem dostępnym w wersji na Macintosha i Windows.

Użytkownicy Macintosha potrzebują komputera z procesorem PowerPC, co najmniej z 16 MB RAM-u, 12 MB wolnej przestrzeni dyskowej. Powinni używać Mac OS-a 7.5.3 lub nowszego (w szczególności może to być Mac OS8). Surf Express wymaga zainstalowania oprogramowania sieciowego Open Transport 1.1.2 lub nowszego.

Pecetowcy powinni używać komputera z procesorem 486 lub lepszego, co najmniej z 16 MB RAM-u, 12 MB wolnej przestrzeni dyskowej. Surf Express można zainstalować na pececie z Windows 95 lub 98 albo NT 4.

Współpracuje on z Netscape Navigatorem w wersji 3 lub nowszym albo Microsoft Explorerem 3 lub nowszym. Można go również używać w połączeniu z przeglądarką America Online w wersji co najmniej 3.

Instalacja nie powinna sprawiać kłopotów. Zarówno na Macintoshu, jak i na pececie zastosowano typowe dla obu środowisk programy instalacyjne.