Święta IT, czyli choinka sterowana pecetem

Budujemy nasz pierwszy programator

Teraz zajmiemy się budową programatora. Będzie to najprostsza z możliwych wersji. Wykorzystamy do jego budowy odpowiednio przygotowany przewód podłączający nasz mikrokontroler do portu LPT komputera PC.

Co będzie potrzebne?

- Wtyczka DB-25 (D-Sub 25 - taka jak do starej drukarki) idealny będzie przewód od drukarki -konieczne będzie tylko rozpoznanie, który przewód prowadzi do konkretnego pinu we wtyczce.

- Gniazdo "goldpin" 5-cio pinowe, dwurzędowe (5x2, może być dłuższe, wtedy trzeba je złamać)

- Lutownica, troszkę cyny i jak zwykle troszkę wolnego czasu.

Jak przygotować programator?

Odcinamy wtyczkę CENTRONICS (pasującą do drukarki) - nie będzie nam potrzebna. Zostawiamy tylko wtyk DB-25. Teraz musimy rozpoznać, który przewód prowadzi do pinu numer 10, 14, 16, 17 i 25 wtyczki.

Święta IT, czyli choinka sterowana pecetem

Złącze goldpin 5 x 2 rzędy nakładamy na złącze ISP na płytce sterownika i zgodnie z powyższą tabelą przylutowujemy przewody prowadzące do odpowiednich pinów we wtyku DB-25. Przewodów ma być pięć. Po upewnieniu się, że wszystko jest w porządku, pozostałe przewody odcinamy. I tak oto powstał Wasz pierwszy programator.

Święta IT, czyli choinka sterowana pecetem

Schemat podłączenia DB-25 do złącza ISP

Zachęcam do zakupu gotowego programatora ISP z buforem 3-stanowym, tego typu programatory są dostępne na aukcjach internetowych za kilkanaście złotych, także koszt jest niewielki, ale za to mamy pewność, że nie popsujemy sobie portu LPT, gdyby przypadkiem nam coś nie wyszło.

Schemat programatora wraz z buforem można pobrać z poniższej strony. Tam też znajduje się program ISPPROG, którego będziemy używać do programowania naszego sterownika.