Święta IT, czyli choinka sterowana pecetem

Wykonywanie obwodów drukowanych

Aby wykonać sterownik (i każde dowolne urządzenie) musimy się jeszcze nauczyć jak wykonywać obwody drukowane. Nie jest to trudna sprawa, zakładając, że dysponujemy:

1. dostępem do dobrej jakości kserokopiarki lub - najlepiej - drukarki laserowej,

2. zwykłym papierem do drukarki,

3. żelazkiem,

4. laminatem (najlepiej szklanym) - dostępny w każdym sklepie z częściami elektronicznymi,

5. wiertarką - wystarczy silnik od poruszania głowicą ze starej drukarki, może to być wiertarka stołowa lub każdego rodzaju urządzenie "kręcące" się.

6. wiertłem 0.8 - 1.0 mm - również dostępne bez problemów w sklepach,

7. dodatkowo przyda nam się papier ścierny "1000",

8. środkiem do trawienia miedzi, np. B-327 lub 3-chlorek żelaza.

Proces technologiczny wykonania amatorskiej płytki drukowanej przedstawia się następująco:

1. Drukujemy mozaikę ścieżek przyszłego obwodu drukowanego tak, jak widać. Nie oszczędzamy tutaj na tonerze ani atramencie. Jeżeli nie posiadamy "laserówki" musimy z naszym wydrukiem wybrać się do dobrego punktu ksero i dokonać odbitki na lepszym papierze (ważne żeby był gładki). Ale najlepiej iść do znajomego, który posiada drukarkę laserową. Wiadomo o co chodzi: na kartce ma być toner w sporej ilości, a nie atrament.

2. Laminat docinamy do wymiarów przyszłej płytki.

3. Delikatnie wygładzamy płytkę papierem ściernym, aby powierzchnia nie była porowata.

4. Czyścimy płytkę z pyłów i tłuszczu.

5. Teraz kładziemy laminat miedzią do góry na czymś twardym, odpornym na wysokie temperatury. Może być drewniana deska do krojenia, albo kawałek płyty wiórowej.

6. Przykładamy kartkę z mozaiką ścieżek - wydrukiem do spodu.

7. Wyrównujemy i przykładamy drugą kartkę zwykłego papieru złożoną na pół, tak aby przykryła cały wydruk. W tym zabiegu chodzi o to, aby żelazko nie dotykało bezpośrednio kartki z mozaiką ścieżek.

8. Ustawiamy żelazko na *** (bawełna) i przykładamy delikatnie do laminatu z wydrukiem, przykrytego wspomnianą kartką papieru.

9. Dociskamy znacznie, ale nie za mocno.

10. Grzejemy ok. 10 minut, delikatnie poruszając żelazkiem (uwaga - rozgrzany toner jest "śliski" i przesuwa się .

11. Teraz całość wkładamy pod zimną wodę. Moczymy tak przez 5-10 minut.

12. Papier powinien odmoknąć i zacząć się odrywać - można mu w tym pomóc.

13. Odrywamy resztki papieru, nie przejmując się zbytnio nimi - powinno się je "zwałkować" palcem.

14. Miejsca w których ciężko je usunąć używamy ostrego narzędzia, np. ołówek.

15. Jeżeli już cała miedź jest odsłonięta i pozostały tylko ścieżki (ubytki w nich można uzupełnić po wyschnięciu np. "markerem"), to...

16. Wkładamy do rozrobionego środka do trawienia miedzi. Rozrabiamy go zgodnie z instrukcją na opakowaniu. Używajcie rękawic i okularów ochronnych. Uwaga! Powstałe plamy na ubraniach (dywanach, itp.) się nie spierają. B-327 nie brudzi, ale za to wybiela. 3-chlorek żelaza strasznie plami. Proces trawienia zależy od jakości i temperatury środka trawiącego i waha się w granicach od 5 do 30 minut

17. Po rozpuszczeniu się miedzi (zwróć uwagę na mini połączenia pomiędzy ścieżkami, powstałe wskutek nie oczyszczenia przestrzeni pomiędzy ścieżkami z resztek papieru) wyjmij płytkę z środka i starannie umyj pod bieżącą wodą.

18. Rozpuszczalnikiem "nitro" lub acetonowym zmywaczem do paznokci zmywamy toner ze ścieżek.

19. Wiercimy otwory pod nóżki elementów - otwory pod złącza traktujemy wiertłem o większej średnicy albo je "rozwiercamy".

Wprawnej osobie proces wykonania nie zajmie więcej niż jedną godzinę. Dodatkowo można wykonać sobie opisy na płytce. Jak? A tak samo jak miało to miejsce ze ścieżkami. Różnica taka, że drukujemy napisy w odbiciu lustrzanym i po rozgrzaniu laminatu nie wkładamy po wodę, lecz od razu odrywamy (uwaga gorące!).

Po polutowaniu obwodu (albo przed) należy zabezpieczyć ścieżki przed korozją. Można na koniec polakierować specjalnym bezbarwnym lakierem, albo ocynować ścieżki przed lutowaniem.