Święta IT, czyli choinka sterowana pecetem

Uruchomienie urządzenia i programowanie

Lutowanie urządzenia zaczynamy od płytki sterownika. Lutujemy zworki, następnie rezystor "resetu". Idea jest taka, aby zawsze na początku wlutować małe elementy przylegające do płytki. Wlutowujemy kondensatory obok rezonatora kwarcowego, podstawki pod elementy, na koniec duże kondensatory elektrolityczne, układy scalone i złącza. Widok opisów płytki pokazuje w jaki sposób umieszczać elementy. Uwaga odnoście kondensatorów elektrolitycznych (tych "beczułek"). Ważna jest polaryzacja, czyli właściwe podłączenie "plusa" i "minusa". Należy zwrócić uwagę, która nóżka to minus - jest oznaczona na obudowie, a która to plus - zwykle jest dłuższa. Pod układy scalone dobrze jest wlutować podstawki (szczególnie pod mikrokontroler) - zapobiega to przegrzaniu układu podczas procesu lutowania.

Z płytką modułu wykonawczego postępujemy tak samo. Złącze OUT nie jest konieczne. Ja je wlutowałem, ponieważ wykonywałem testy i często układ rozłączałem. Można przewody przylutować na stałe.

Pewnie zastanawiasz się, co mamy pod złącze OUT podpiąć? Powinniśmy podłączyć dwużyłowy przewód, który prowadzić będzie do gniazdka elektrycznego - zwykłego, które umieścimy gdzieś na naszej obudowie. Każdy moduł powinien być podłączony do jednego gniazdka elektrycznego, aby można było do niego wpiąć osobne urządzenie. Dioda LED jest konieczna, ponieważ przez nią płynie prąd sterujący wewnętrzną diodą optotriaka. Ważne jest, aby była wlutowana z odpowiednią polaryzacją. Zazwyczaj dioda LED ma nacięcie z jednej strony na swojej obudowie. Wystarczy, że umieścisz diodę w taki sam sposób, jak narysowane jest na płytce. Układ optotiraka posiada "kropkę" w lewym górnym rogu. Tutaj też należy uważać, aby podłączyć go prawidłowo. Kondensator foliowy C1 to 10nF / 400V. Zamiast rezystora R5 39 Ohm, można wlutować 360 Ohm. Złącza goldpin można łamać, gdy nie uda nam się ich kupić w odpowiednich długościach (a zapewne tak będzie).

Święta IT, czyli choinka sterowana pecetem

Złożony sterownik

Moje urządzenie zostało wyposażone tylko w jeden moduł wykonawczy.

Jeżeli wszystko jest polutowane i sprawdzone, podłączmy dowolny zasilacz (stara ładowarka od telefonu komórkowego) do złącza X1 - napięcie do 15V, może być stałe lub zmienne - nieistotne. Nie używamy zasilania z komputera, bo można zrobić zwarcie. Powinniśmy uzyskać napięcie 5V pomiędzy 10-tą a 20-tą nóżką układu mikrokontrolera (kładąc układ tak, aby wcięcie na jego obudowie było u góry, to nóżki liczy się od lewej strony dookoła, czyli lewy górny pin to 1, a prawy górny to zawsze ostatni). Odłączamy napięcie. Możemy teraz umieścić moduły wykonawcze na płytce i je przylutować. Umieszczamy w podstawce mikrokontroler i podłączamy napięcie z powrotem. Urządzenie nie powinno nic robić.

Podłączmy teraz programator - uwaga, aby przewody biegnące do wtyczki DB-25 były w prawidłowej kolejności i podpięte pod odpowiedni pin. Jeżeli wszystko jest OK, to uruchamiamy program ISPPROG. W menu "setup" wybieramy programator: ADD ISP Programmer i numer portu LPT. Zamykamy ten dialog i wybieramy "File for programming flash", wyszukujemy plik: sc_ATTiny2313.hex. Wszystkie pliki są do pobrania jako "załącznik" do tego artykułu. Teraz wciskamy przycisk "Erase & Program All". Jeżeli program się nie połączył z mikrokontrolerem, sprawdź prawidłowość podłączenia oraz jest zasilanie na nim. Po zaprogramowaniu należy ustawić bity konfiguracyjne mikrokontrolera oraz bity zabezpieczeń. W tym celu klikamy w przycisk "fuse and lock bits". Na potrzeby naszego projektu ustawiamy je w następujący sposób: w trzech rzędach powinniśmy mieć same jedynki - klikamy odpowiednie przyciski i wciskamy "Program". Tutaj ważna uwaga, aby nie testować innych ustawień, ponieważ można "zakleszczyć" mikrokontroler, co uniemożliwi jego prawidłową pracę. Po zaprogramowaniu odłączamy programator - układ powinien "ożyć". Jeżeli były osadzone moduły wykonawcze, to wszystkie diody LED na nich powinny się zaświecić. Jeżeli nie, to musisz znaleźć przyczynę "nieświecenia". Najprawdopodobniej brak zasilania na module, później źle wlutowana dioda LED, ewentualnie źle zaprogramowany procesor. Ciężko jest tu cokolwiek zepsuć, ponieważ wszystko jest raczej mało skomplikowane.

Teraz musisz podłączyć wtyk portu COM do komunikacji sterownika lampek z komputerem PC. Do złącza SL1 do pinu 1 (od lewej strony) podłączmy pin 3 wtyku DB-9 portu COM, do 2 SL1 podłączamy 2 pin, a 3-ci do 5-tki COM-a.