Sześć funkcji zegarków Apple Watch o których z pewnością nie widziałeś! [PORADNIK]

Apple Watch to najpopularniejszy zegarek na świecie. To zaawansowane urządzenie, które oferuje mnóstwo funkcji. Nawet jeżeli korzystasz z Apple Watch od lat z pewnością nie wiedziałeś o istnieniu tych przydatnych funkcji. Sprawdź, czym zaskoczy Cię Apple Watch.


Zegarki Apple Watch są z nami już od sześciu lat. Czas leci szybko, a Apple Watch pomimo niemalże niezmienionego wyglądu otrzymał mnóstwo nowych funkcji.

Apple Watch z niestandardową tarczą

Apple Watch z niestandardową tarczą

Na przestrzeni ostatnich kilku lat wielu użytkowników iPhone'a zdecydowało się na zakup zegarka Apple Watch. Jesteś jednym z nich lub planujesz w najbliższym czasie zakup zegarka od Apple? Na pewno wiesz o obecności aplikacji treningowej, ekranu LTPO always-on, EKG czy płatnościach NFC, ale mogę Cię zapewnić, że funkcje, o których dziś piszę nie są Ci znane.

Zobacz również:

  • Recenzja: Recenzja Apple MacBook Air 15" (2023)
  • To są najlepsze smartbandy na 2023 rok! Dobra opaska sportowa to gwarantowane zadowolenie
  • Czy można zainstalować macOS na komputerze PC? [PORADNIK]

W grudniu 2020 roku Apple sprzedaż wszystkich generacji zegarków Apple Watch przekroczyła 100 milionów egzemplarzy.

Sam jestem posiadaczem zegarka Apple Watch od półtorej roku. Pierwotnie korzystałem z Apple Watch Series 3, aby finalnie przesiąść się na nowszy model Apple Watch Series 5.

Po intensywnym użytkowaniu przez kilka miesięcy znam już każdy zakamarek systemu operacyjnego watchOS 7. Jako, że jestem fanem nowych technologii to dokładnie zbadałem możliwości zegarka Apple. Szybko okazało się, że sam przed zakupem nie zdawałem sobie sprawy z istnienia kilku ciekawych funkcji.

Apple Watch Series 6

Apple Watch Series 6

Poniżej znajdziesz sześć nietypowych funkcji, które oferują zegarki Apple Watch.

1. Podgląd z aparatu

Zaczniemy do funkcji, z której korzystam praktycznie od samego początku. Odkryłem ją wkrótce po zakupie i szybko zmieniła ona moje podejść do zegarka Apple Watch. Mowa o aplikacji Zdalny aparat, która pozwala kontrolować spust migawki aparatu w iPhone. Wprost z nadgarstka możemy uruchamiać i kończyć nagrania wideo oraz wykonywać zdjęcia.

Zdalny aparat

Zdalny aparat

W związku z tym, że w pracy często zdarza mi się nagrywać materiały wideo na kanał YouTube PCWorld.pl, zegarek Apple Watch oszczędza mi konieczność każdorazowego podchodzenia do telefonu, aby rozpocząć/zakończyć nagrywanie ekranu.

2. Zmiana głośności odtwarzanych dźwięków

Apple Watch posiad wbudowaną koronkę, która służy do obsługi interesu. Nie każdy wie, że z wykorzystaniem koronki możemy wygodnie regulować głośność odtwarzanych multimedia na innych urządzeniach firmy Apple wprost z naszego nadgarstka.

Sterowanie muzyką - widoczny wskaźnik głośności w prawym górnym rogu

Sterowanie muzyką - widoczny wskaźnik głośności w prawym górnym rogu

Gdy odtwarzasz multimedia na swoim iPhone lub iPad z wykorzystaniem wbudowanego głośnika lub słuchawek możesz łatwo zmienić głośność z ekranu Teraz odtwarzane.

Co ważne rozwiązanie działa również z aplikacja Spotify. Dzięki niej zmienimy głośność na każdym urządzeniu odtwarzającym muzykę ze Spotify.

3. Apple Watch pilotem do telewizora

Zegarek Apple Watch może być również pilotem do telewizora, ale należy uściślić to zastosowanie. Mowa o możliwość sterowania przystawką Apple TV, która dostarczana jest z autorskim pilotem.

Pilot do Apple TV

Pilot do Apple TV

W związku z tym, że Apple TV jest zintegrowane z ekosystemem Apple, to nie ma najmniejszego problemu, aby zarządzać nim z wykorzystaniem zegarka znajdującego się na naszym nadgarstku. To proste, szybkie i wygodne.

4. Udostępnianie tarczy zegarka

Twoi znajomi mają zegarki Apple Watch i spodobała Ci się ich tarcza? A może jest na odwrót - ktoś zapytał się ciebie jaką masz tarczę. Zegarek Apple Watch pozwala udostępniać tarcze zegarka. Mało tego - możliwe jest rownież udostępnienie tarczy z naszymi ustawieniami i ułożeniem widgetów.

Tarcze w watchOS 7

Tarcze w watchOS 7

Aby udostępnić wybraną tarczę wystarczy, że przytrzymasz ją dłużej palcem i wybierzesz opcję udostępnij. Tarcze wysyłane są z wykorzystaniem iMessage.

Udostępnianie tarczy

Udostępnianie tarczy

5. Odblokuj Maca ze swojego nadgarstka

Nie wszyscy posiadacze sprzętu Apple wiedzą, że zegarek Apple Watch może służyć do odblokowywania ich komputerów. Opcja ta domyślnie jest wyłączona. Należy aktywować ją w Preferencjach systemowych > Ochrona i prywatność. Ważne, abyś wcześniej upewnił się, że włączyłeś Wi-Fi oraz Bluetooth, a Twój komputer i zegarek używają tego samego konta iCloud.

Odblokowanie komputera Mac z wykorzystaniem Apple Watch

Odblokowanie komputera Mac z wykorzystaniem Apple Watch

Po konfiguracji wystarczy otworzyć laptopa lub dotknąć myszki/klawiatury, aby komputer wybudził się. W tym momencie Apple Watch odblokuje naszego Maca i poinformuje nas o tym fakcie z wykorzystaniem wibracji.

6. Odblokuj iPhone'a z wykorzystaniem Apple Watch

Ostatnia opcja nie jest co prawda jeszcze dostępna, ale warto o niej wiedzieć. Apple Watch z systemem operacyjnym watchOS 7.4 sparowany z iPhone'm z iOS 14.5 jest w stanie odblokować telefon w przypadku, gdy Face ID nie jest w stanie zeskanować twarzy użytkownika.

W momencie, gdy na naszym nadgarstku znajduje się odblokowany Apple Watch (wystarczy odblokowanie iPhone'a z Face ID lub wpisanie kodu po założeniu zegarka), a iPhone nie jest w stanie w całości zeskanować naszej twarzy, ponieważ nosimy maskę, to zegarek Apple Watch służy jako element weryfikacji dwuskładnikowej.

Po aktualizacji do iOS 14.5 oraz watchOS 7.4 posiadacze iPhone'a X oraz nowszy, a także zegarków Apple Watch Series 3 lub nowszych nie będą już musieli co chwilę wpisywać kodu PIN.

Zapoznaj się z naszym porównaniem Apple Watch SE vs Apple Watch SE. Przeczytaj również nasze porównanie klasycznego Apple Watch z wersją Nike.

Sprawdź, ile kosztują aktualnie sprzedane zegarki Apple Watch


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: