Szlifowanie sieci Wi-Fi

Zakłócenia

Inną przyczyną problemów z zasięgiem mogą być zakłócenia. A jeśli coś zakłóca sygnał radiowy twojego routera, odbija się to fatalnie na szybkości działania sieci. Najczęstszą przyczyną są domowe telefony bezprzewodowe - niektóre modele tych urządzeń korzystają z częstotliwości 2,4 GHz, tej samej, której używa router Wi-Fi. Dodatkowa siła sygnału telefonu jest z reguły silniejsza niż routera. Inną częstą przyczyną zakłóceń jest inna sieć bezprzewodowa działająca w pobliżu, np. u twoich sąsiadów. W obu przypadkach należy najpierw spróbować zmienić kanał, na którym działa twoja sieć.

Odpowiednie ustawienia znajdziesz w panelu konfiguracyjnym routera, natomiast w komputerze nie musisz nic zmieniać. Jeśli przyczyną zakłóceń jest telefon i zmiana kanałów nie rozwiązuje problemu, pozostaje zmiana telefonu na model korzystający z innej częstotliwości.

Szlifowanie sieci Wi-Fi

Sieci Wi-Fi korzystają z 11 kanałów, z których część zachodzi na siebie. W przypadku zakłóceń warto zmienić używany kanał.

Optymalizacja sieci pod aplikacje

Gdy prowadzisz ożywiona rozmowę przez Skype lub oglądasz filmy na YouTube nie ma nic gorszego, niż gwałtowne spadki transmisji, bo akurat inny domownik postanowił również skorzystać z Internetu. Problem możesz rozwiązać, korzystając funkcji Quality of Service (QoS) dostępnej w większości routerów. Jeśli masz starszy model bez QoS czasem pojawi się po aktualizacji firmware'u. QoS pozwala zarezerwować określoną przepustowość dla wybranej aplikacji. W ten sposób twoje rozmowy przez Skype'a nie będą się już więcej rwać. Po połączeniu się ze stroną administracyjną routera musisz odszukać ustawienia o nazwie Quality of Service. Przykładowo, w routerach Linksys znajdziesz ją na karcie Application and Gaming.

Gdy już trafisz we właściwe miejsce, musisz wskazać routerowi, które dane ma przesyłać z wyższym priorytetem. W zależności od routera możesz spotkać się z jedną z kilku metod konfiguracji. Najłatwiej, gdy router oferuje listę aplikacji do wyboru i umożliwia nadawanie im priorytetów, np. High, Medium, Normal lub Low. Częściej jednak zamiast listy aplikacji router wyświetla listę protokołów sieciowych: HTTP (przeglądarka WWW), FTP, SMTP, POP3 (poczta elektroniczna) itd. Ewentualnie pozwoli na wskazanie numerów portów. Jeśli wiesz, z którego portu korzysta dana aplikacja, wpisz go w routerze. Może się również zdarzyć, że zamiast priorytetu, w routerze należy podać procentową wartość łącza, która będzie zarezerwowana dla wybranej aplikacji.

Pomiary wydajności

Szlifowanie sieci Wi-Fi

Qcheck 3.0.1 to świetne narzędzie do mierzenia wydajności sieci. Pozwoli sprawdzić, jakie efekty przyniosła optymalizacja twojej sieci.

Qcheck to jeden z lepszych programów do testowania sieci, także tych bezprzewodowych. Został przygotowany przez firmę Ixia mającą duże doświadczenie w tworzeniu poważnych rozwiązań sieciowych dla firm.

Jeśli masz sieć Wi-Fi w domu, Qcheck pomoże ci wybrać najlepszą lokalizację dla routera oraz sprawdzić, jakie zmiany przyniosła optymalizacja. Warto go użyć po wprowadzeniu zmian w konfiguracji sieci. Program umożliwia przeprowadzenie różnego typu testów wydajnościowych: mierzy przepustowość, czas odpowiedzi, współczynnik utraconych pakietów, itp. W ten sposób sprawdzisz, jak zachowuje się sieć w zależności od odległości komputera od punktu dostępowego.

Program należy zainstalować na dwóch komputerach, dopiero wtedy będzie mógł dokonać pomiarów (jeśli masz w domowej sieci tylko jeden komputer, nie instaluj Qcheck). Ale nie przerażaj się tym, obsługa programu jest dość prosta. Po uruchomieniu musisz wybrać komputery, tzw. endpointy, między którymi program będzie dokonywał pomiarów. Jako pierwszy endpoint wybierz swój komputer (localhost), a jako drugi podaj adres IP drugiego komputera z zainstalowanym Qcheck. Następnie kliknij jeden z zielonych przycisków, aby wybrać protokół do sprawdzenia. Interesują nas przede wszystkim protokoły TCP i UDP. Następnie kliknij jeden z brązowych przycisków, aby przetestować przepustowość (Throughput), czas odpowiedzi (Responsce Time) oraz strumieniowe przysyłanie danych (Streaming, dotyczy tylko protokołu UDP). Program oferuje też opcję śledzenia trasy pakietów, ale w domowej sieci to nie jest potrzebne, bo dane przepływają zawsze tą samą drogą - z jednego komputera przez routera do drugiej maszyny. Przycisk Run rozpoczyna testy.