Szlifowanie sieci Wi-Fi

Zwiększanie zasięgu

Router Wi-Fi, jak każde urządzenie radiowe, ma określony zasięg, który w dużym stopniu zależy od umiejscowienia nadajnika w budynkach wynosi kilkanaście metrów, z kolei na otwartej przestrzeni jest kilka razy większy. Są jednak sposoby na zwiększenie zasięgu lub poprawienie siły sygnału w określonych miejscach. W mieszkaniu najlepiej umieścić router w centralnym miejscu. Ewentualnie w doborze najlepszej lokalizacji pomoże program taki, jak opisany WiFi Meter , który mierzy siłę sygnału.

Totalne przyspieszenie

Router Netgear WNDR3300 jest zgodny ze standardem 802.11n, który pozwala na duży szybszy transfer niż 802.11g.

Przepustowość 54 Mbit/s oferowana przez 802.11g, najpopularniejszy standard sieci bezprzewodowych, wystarcza, żeby surfować po Internecie. Ale spróbuj przerzucić przez Wi-Fi kilka gigabajtów danych, a możesz się rozczarować. Jeśli potrzebujesz znacznie większej przepustowości, optymalizacja sieci nie wystarczy. Solidne przyspieszenie oferuje nowy standard 802.11n , ale musisz przeznaczyć kilkaset złotych na kupno nowego routera i kart sieciowych. Takie urządzenia mają w ofercie Apple, Belkin, D-Link, Linksys i Netgear. Inwestycja zaowocuje przepustowością co najmniej 100 Mbit/s, a maksymalnie nawet 300 Mbit/s, jeśli kupisz sprzęt wyższej klasy. Najistotniejszą różnicą między 802.11g i 802.11n jest zastosowanie w nowych produktach rozwiązania MIMO (Multiple Input, Multiple Output), czyli kilku punktów odbiorczych i nadawczych. Mówiąc prościej, router 802.11n może być wyposażony nawet w 3 anteny, używane jednocześnie do obsługi pojedynczego połączenia, co owocuje wzrostem szybkości. Jeśli router ma tylko jedną antenę, przesyła dane z szybkością 100 Mbit/s.

Plan 2.0

Standard 802.11n nie został jeszcze oficjalnie zatwierdzony, ale producenci przygotowują już produkty korzystając ze specyfikacji Draft 2.0. Na urządzeniach często można spotkać też oznaczenie Draft N. Gdy nowy standard zostanie zatwierdzony, co nastąpi zapewne na przełomie 2008/2009, nie można wykluczyć, że kupione obecnie urządzenia nie będą z nim w pełni zgodne. Jest jednak bardzo prawdopodobne, że wystarczy aktualizacja firmware'u, aby uzyskać pełną zgodność.

Gdy router w żaden sposób nie pokrywa odpowiedniego obszaru, możesz kupić i zainstalować zewnętrzną antenę o większej mocy. Są dwa rodzaje anten. Dookólne rozsyłają sygnał w każdym kierunku. Używa się ich przeważnie w budynkach. Drugi rodzaj to anteny kierunkowe, nadające się do nawiązywania połączeń na większe odległości, np. między budynkami. Z pomocą takiej anteny możesz łączyć się z siecią bezprzewodowe nawet z odległości 10 km.

Kolejnym sposobem jest zainstalowanie tzw. repeatera, czyli przekaźnika, który powiela sygnał wysyłany przez routera. Router z repeaterem najlepiej połączyć za pomocą kabla Ethernet. Te urządzenia mogą komunikować się ze sobą również drogą radiową, ale to tylko niepotrzebnie obciąży sieć Wi-Fi. Router i repeater powinny być jednego producenta. Ciekawą implementacją takiego rozwiązania jest seria urządzeń Netgear Powerline Wireless Access. Zamiast kabli Ethernet wykorzystuje przewody instalacji elektrycznej. Repeater nadający sygnał radiowy podłącza się do gniazdka elektrycznego, np. w każdym pokoju. Z kolei router zostaje połączy z instalacją elektryczną za pomocą specjalnej przejściówki również umieszczanej w kontakcie. Niestety transmisja przez przewody elektryczne odbywa się z szybkością ok. 5-6 Mbit/s.