Szlifowanie sieci Wi-Fi

Dostępne na rynku urządzenia bezprzewodowe pozwalają na szybkie uruchomienie własnej sieci Wi-Fi. To ich niewątpliwa zaleta, ale wszystko jest dobrze dopóki sieć działa poprawnie i nie trzeba zawracać sobie głowy optymalizacją. Jednak gdy tylko pojawią się problemy z wydajnością potrzebna jest wiedza do ich rozwiązania. Niestety wielu użytkowników sieci bezprzewodowych wie tylko jak z nich korzystać - wykryć sygnał i połączyć się - ale nie wiedzą, jak zoptymalizować ich wydajność czy rozwiązać problemy z zanikającym sygnałem. Zapomnij o problemach z zanikającym sygnałem, niskimi transferami i zakłóceniami. Dzięki naszym wskazówkom i opisanym programom twoja sieć bezprzewodowa będzie chodzić jak dobrze nasmarowany silnik.

Wystarczy trzymać się kilku prostych zasad, żeby sieć Wi-Fi działała z należy szybkością. Po pierwsze, jeśli nie masz jeszcze routera lub kart sieciowych Wi-Fi, rozważ zakup urządzeń jednego producenta. Producenci zwykle wyposażają swoje urządzenia we własny tryb "turbo", który nie działa z urządzeniami innych firm. Jeśli zależy ci na maksymalnej szybkości, kup urządzenia w standardzie 802.11n (opisujemy go dokładniej w ramce "Totalne przyspieszenie"). Jeśli używasz urządzeń w standardzie 802.11g, skonfiguruj router tak, żeby nie wpuszczał do sieci urządzeń 802.11b. W przeciwnym razie cała sieć będzie chodzić wolniej, gdy pojawi się w niej urządzenie pracujące w tym starym, dużo wolniejszym standardzie.

Szlifowanie sieci Wi-Fi

Zabierając się za optymalizację sieci, nie daj naciągnąć się na cudowne rozwiązania, które drastycznie zwiększą szybkość. WiFi Speed Spray to tylko żart.

Szlifowanie sieci Wi-Fi

WiFi Meter mierzy siłę sygnału sieci Wi-Fi co ułatwia wybranie najlepszej lokalizacji dla routera.

Jeśli masz w domu komputer stacjonarny, najlepiej użyj kabla Ethernet do połączenia go z routerem. Szczególnie, jeśli komputer stoi blisko routera i połączenie kablem nie jest kłopotliwe. Nie wpłynie to na wygodę korzystania z desktopa, a jednocześnie drugi komputer będzie miał do dyspozycji całą przepustowość sieci bezprzewodowej. Takie rozwiązanie zalecamy, jeśli planujesz kopiować duże ilości danych między komputerami w domowej sieci (w przypadku korzystania wyłącznie z Internetu wąskim gardłem nadal pozostanie połączenie internetowe).

Siła sygnału

Szybkość transferu zależy od siły sygnału i odległości od punktu dostępowego. Im dalej od nadajnika i im słabszy sygnał tym niższe transfery. Siłę sygnału wygodnie zmierzysz za pomocą bezpłatnego widgetu WiFi Meter. Po uruchomieniu wygląda jak wskaźnik poziomu baterii, ale pokazuje w procentach siłę sygnału. Pomiarów dokonuje na bieżąco, więc możesz swobodnie wziąć notebooka w ręce i pochodzić po mieszkaniu, obserwując wskazania programu. Warto też poeksperymentować z różnymi lokalizacjami routera.

Bardziej zaawansowanym urządzeniem pomiarowym jest kolejny bezpłatny widget JiWire. Dostarcza nie tylko informacji o sile sygnału, ale także poziomie zabezpieczeń sieci i konfiguracji adresów IP. Przydaje się także do lokalizowania publicznych hot spotów, pokazując ich umiejscowienie na mapie.

Lokalizacja routera

Gdy pomiary wykażą niską siłę sygnału, warto zastanowić się na przestawieniem routera w inne miejsce. Bo wszelkie przeszkody, jak ściany czy meble, osłabiają siłę sygnału. Absolutnie nie należy stawiać routera pod biurkiem czy w szafce. Jeśli masz poważne problemy z zasięgiem, rozważ umieszczenie routera w wysokim miejscu, np. szafie. Poza tym wiele routerów ma otwory umożliwiające zamocowanie ich na ścianie.