Szukasz dobrego laptopa za 2000 zł? PC World radzi

Czy da się kupić dobry laptop do 2000 złotych? Oczywiście. Można nabyć go nawet za mniej, jednak zależy, jak zdefiniujemy słowo "dobry"? Miłośnik grania na laptopie ma całkowicie inne wymagania, niż osoba, która używa takiego urządzenia do przeglądania sieci, a jedyne gry, jakich używa, to te znajdujące na Facebooku. Na szczęście da się znaleźć odpowiedni model dla każdego, a w tym artykule zaproponujemy kilka.

Laptop do 2000 - do czego Ci potrzebny?

Zanim zaczniesz szukać odpowiedniego laptopa dla siebie, musisz wiedzieć, do czego przede wszystkim będzie Ci służyć. Jeśli używasz go do prac biurowych, czyli tworzenia dokumentów, wypełniania arkuszy kalkulacyjnych, przeglądania grafiki i internetu, nie musi mieć on dużej ilości pamięci RAM, mocnego układu graficznego, ani procesora najnowszej generacji. Owszem, 8 GB RAM i wydajny procesor sprawią, że wszystko będzie działać bardzo płynnie, ale przy takim używaniu i tak nie wykorzystasz w pełni ich możliwości - więc nie ma sensu przepłacać. Odwrotnie w przypadku, gdy zastanawiasz się, jaki laptop kupić do wirtualnej rozrywki. Tu właśnie procesor, pamięć operacyjna i grafika mają kluczowe znaczenie. Najnowsze produkcje potrafią mieć spore wymagania - czasem nawet 16 GB RAM. Jednak mający taką ilość pamięci laptop do gier do 2000 zł raczej "w przyrodzie" nie występuje.

Laptopy

Laptopy

Kolejna ważna rzecz to ekran, który definiuje zarazem wielkość urządzenia. Do prac biurowych i przeglądania sieci rozsądny jest o przekątnej 13- lub 15-cali, a przy grach powinno być to 15-17 cali. W obu przypadkach miło byłoby mieć rozdzielczość HD (1366 x 768), która gwarantuje czysty obraz z głębią kolorów - nawet na laptopie "biurowym" będziesz czasem oglądać filmy, więc dobrze, aby były jak najlepszej jakości. Kolejna ważna rzecz to dysk twardy - SSD czy HDD? Przy SSD wszystko będzie działać szybciej, jednak dysk tego typu jest drogi i ma znacznie mniejszą pojemność niż HDD. Idealne rozwiązanie dla gracza to dysk hybrydowy, gdzie na SSD znajduje się system operacyjny, a na HDD - dane. Jeśli będziesz zapisywać na dysku głównie dane, wtedy możesz szukać nawet laptopa z dyskiem SSD o pojemności 250 GB.

Dyski SSD - szybkie, ale mniej pojemne od HDD

Dyski SSD - szybkie, ale mniej pojemne od HDD

Jaki laptop do 2000?

W każdym miesiącu producenci wypuszczają na rynek nowe modele laptopów. Najwięcej pojawia się ich w okresach wakacyjno-świątecznych. Dlatego też każdy ranking laptopów do 2000 szybko traci swoją aktualność. Dlatego też poniższe zestawienie może pomóc w decyzji, jaki laptop najlepiej kupić, jednak oczywiste jest, że po jego publikacji pojawią się nowe oferty. Pokazujemy w nim laptopy podzielone na dwie grupy - pierwsza to modele dla tych mniej wymagających użytkowników, druga - modele dla graczy.

Aktualizacja: 08 października 2017 10:42