Szybszy Android Market 3.4.4. Uwaga na automatyczne aktualizacje

Sklep Android Market został niedawno zaktualizowany do nowej wersji o numerze 3.4.4. Aplikacja sklepu na smartfony powinna pojawić się automatycznie na telefonach w ciągu nadchodzących tygodni. Warto uważać na nową opcję automatycznej aktualizacji zainstalowanych programów.


Android Market nadal potrafi zawiesić się podczas instalacji aktualizacji programów

Android Market nadal potrafi zawiesić się podczas instalacji aktualizacji programów

Market działa stabilniej

Pisaliśmy już o tym, że nowy Android Market potrafi sprawiać problemy. Mając na myśli “nowy" chodzi o sklep w formie kafelków i miniatur, który zastąpił starszy zielono-biały w formie menu i list. Na szczęście w porównaniu ze opisywaną wersją w poprzednim wpisie najnowsze wydanie o numerze 3.4.4 działa już zdecydowanie szybciej. Przeszukiwanie zasobów sklepu czy przeglądanie swoich zakupionych już aplikacji nie jest tak uciążliwe. Niestety nadal Market potrafi się zawiesić, zwłaszcza przy aktualizacji konkretnych pozycji - co dziś nam się zdarzyło w przypadku wtyczki Adobe Flash Player. Czasem nie ma innego wyjścia jak “siłowe" zamknięcie aplikacji Market z poziomu menu “Zarządzaj aplikacjami" i tapnięcie napisu "Wymuś zatrzymanie". Można to znaleźć w ustawieniach telefonu lub w programach pozwalających na zarządzanie procesami.

Mniej cierpliwym czytelnikom zalecamy, kiedy tylko jest taka możliwość, korzystanie z webowej wersji Android Marketu. Po zalogowaniu się na swoje konto Google na specjalnej stronie www można instalować aplikacje na wszystkich swoich telefonach i tabletach prosto ze stacjonarnej przeglądarki. Jedynym warunkiem jest jednorazowe zalogowanie się w aplikacji Market z poziomu urządzenia, zostanie ono wtedy przypisane do naszego konta.

Nowe funkcje

Mimo nie do końca rozwiązanych problemów, w wersji 3.4.4 dostajemy dostęp do kilku funkcji, których nie było w pierwotnym wydaniu Android Market, i warto przyjrzeć się co menu ustawień teraz oferuje. Pierwszą z nowości jest możliwość korzystania z wielu kont Google i instalowania na urządzeniu aplikacji zakupionych dla różnych adresów Gmail. Możemy także pozwolić Marketowi na automatyczne umieszczanie skrótów do nowych aplikacji na pulpicie, a także ustalić specjalny kod PIN. Trzeba będzie go wprowadzić przed każdorazowym dokonaniem zakupu, co może być bardzo przydatne, jeśli do urządzenia posiadają dostęp dzieci. Nowa wersja pozwala szerzej zarządzać aktualizacjami programów. Warto odnotować, że nie dla wszystkich użytkowników będą one nowością, ze względu na bardzo dużą fragmentację aplikacji Market - niektórzy z czytelników mogli już przynamniej część z tych opcji dostrzec wcześniej.

Przeglądając aplikacje można wybrać, które z nich mają aktualizować się automatycznie

Przeglądając aplikacje można wybrać, które z nich mają aktualizować się automatycznie

Ustawienia aplikacji Market oferują teraz więcej niż poprzednio

Ustawienia aplikacji Market oferują teraz więcej niż poprzednio

Ustawienia aktualizacji

Po wejściu w ustawienia jest możliwość ukrycia powiadomień o nowych wersjach aplikacji, wybrania aktualizacji automatycznych bez naszej ingerencji i wymuszenie aktualizacji jedynie z wykorzystaniem połączenia WiFi. Dodatkowo możemy zdecydować, aby tylko konkretne pozycje były automatyczne aktualizowanie. W tym celu należy odnaleźć na liście “Moje aplikacje" konkretny tytuł i zaznaczyć odpowiedni check-box. Serdecznie radzimy, aby pozostawić powiadomienia o nowych wersjach programów. Dzięki temu smartfon będzie wyposażony w najnowsze funkcje aplikacji firm trzecich dodane przez programistów, ale także w niezbędne poprawki bezpieczeństwa. Jednocześnie polecamy mimo wszystko także wyłączenie aktualizacji automatycznych, nawet jedynie poprzez WiFi. Najlepiej dokonywać ich ręcznie na domowej, stabilnej sieci bezprzewodowej. Uchroni to przed ich samodzielnym uaktywnieniem się gdy telefon wykryje sieć bezprzewodową a następnie wróci do połączenia sieci komórkowej.

Bardzo ważny pakiet danych

Ciągle podtrzymujemy zdanie, że korzystając ze smartfonów opartych na Androidzie należy się koniecznie zaopatrzyć w pakiet transmisji danych u swojego operatora. Każde 100kb przesłane poza pakietem jest po prostu strasznie drogie i zwykła nieuwaga może narazić nas na wydatki od kilku do nawet kilkuset złotych. Ale nie należy panicznie bać się mobilnego internetu! Dzisiejsze pakiety danych nie są już tak drogie jak jeszcze kilka lat temu. Niektórzy z operatorów oferują także tzw. “lejek" - po wykorzystaniu dostępnych megabajtów nie są naliczane dodatkowe opłaty, a jedynie spada prędkość działania internetu.

Niestety z różnych względów nie zawsze wykupienie pakietu jest możliwe. Należy wtedy uważać, bo system Android wyposażony jest w mechanizm automatycznych aktualizacji pobranych przez nas aplikacji. To bardzo ważny element sklepu, dzięki któremu nasze oprogramowanie jest zawsze w najnowszej wersji, która prócz nowych funkcji często rozwiązuje także problemy z bezpieczeństwem. Zdecydowanie nie zalecamy wyłączania jej całkowicie, ale korzystać trzeba z niej ostrożnie, zwłaszcza że aplikacje systemowe - a w tym właśnie sam Android Market - potrafią aktualizować się w tle. A w tym wypadku nie zostaniemy nawet poinformowani o przesyle danych.

Samodzielna instalacja wersji 3.4.4

Jeśli nie chcecie czekać, to aktualizację do wersji 3.4.4 możecie zainstalować ręcznie. Aby to zrobić należy pobrać plik instalacyjny .apk za pomocą telefonu komórkowego. Możliwe jest także pobranie jej za pomocą komputera i przetrasnportowanie na kartę pamięci microSD lub prosto do pamięci wewnętrznej smartfonu. Po zainstalowaniu uaktualnienia warto na koniec wejść do menu “Zarządzania aplikacjami" i odnaleźć aplikację o nazwie Market i usunąć dane aplikacji, a następnie uruchomić ją jeszcze raz.

Mamy pytanie także do Was - czy nowa wersja faktycznie jest szybsza, czy może nie odczuwacie zmian? Spotkał Was problem automatycznych aktualizacji aplikacji, który naraził Was na niepotrzebne koszta? Podzielcie się tym w komentarzach pod wpisem.