TWWWoja telewizja


Pełen ciąg

Większość sieciowych przekazów audio i wideo odbywa się w technologii strumieniowej. Być może wielcy nadawcy umożliwią szybkie ściągnięcie całego programu, jednak z kilku powodów przyszłość leży w przekazie strumieniowym. Po pierwsze, zostaje zachowany podstawowy atut telewizji - ciągłość przekazu wyświetlanego w okienku programu lub bezpośrednio na witrynie. Różni się to od tradycyjnej metody internetowego przekazu, gdzie każdy element strony musi być przed wyświetleniem osobno ściągnięty. W przekazie strumieniowym odtwarzacz tworzy bufor, w którym przechowuje pewną liczbę klatek, tak że płynność obrazu zostaje teoretycznie zachowana, nawet gdy spadnie przepustowość łącza.

<hr>

Nagrywanie dla Internetu

TWWWoja telewizja

<font size="1">Format DV jest idealny do tworzenia strumieniowych filmów, zwłaszcza że cyfrowe kamery są na tyle tanie, iż da się przeprowadzić większe projekty (wymagające kilku kamer i różnych ujęć) przy relatywnie niskich kosztach. Jakość obrazu jest więcej niż wystarczająca, nawet w tańszych modelach, choć droższe wersje zapewnią wysoką jakość, a tylko taka się liczy dla poważnych inwestorów. Droższe kamery to także dobra inwestycja ze względu na większy zoom i możliwość zgrywania materiału cyfrowego po edycji z powrotem na taśmę.

Sony DCR-7000

System wideo: Digital 8

Złącza: DV-out, S-Video out, RS-232C-out

Nośnik: Kaseta Hi8

Optyka: Matryca CCD Progressive Scan

Maks. zoom cyfrowy: 80x

Cena: 3127 zł (netto)

Producent: Sony

Dystrybutor: Protech-Trading, tel. 022 620 45 52

JVC GR-DVL9600

System wideo: Mini DV

Złącza: DV-out, DV-in, Composite, S-Video, JLIP

Nośnik: Minikaseta DV

Optyka: Matryca CCD Progressive Scan

Maks. zoom cyfrowy: 200x

Cena: ok 10 tys. zł (netto; na zamówienie)

Producent: JVC

Dystrybutor: Saysonic, tel. 022 831 53 84<hr>

Przekaz strumieniowy rozwiązuje problem mozolnego ściągania dużych plików i otwiera nowe możliwości - nadawanie ciągłe lub na żywo. Ponieważ przeglądarki internetowe nie potrafią obsługiwać przekazu strumieniowego, ściągają niewielki plik, który uruchamia odpowiedni program odtwarzający i wskazuje mu, gdzie znaleźć interesujący nas film czy nagranie.

Pewnym kłopotem jest też to, że tradycyjne Web serwery nie potrafią wysyłać strumieniowych przekazów. Specjalny serwer obsługuje zaś ten sam format przekazu co odtwarzacz - oba pochodzą zresztą zwykle od tego samego producenta.

Wielka trójka

Największym, czy raczej budzącym najwięcej kontrowersji, problemem, przed jakim stoi przyszły internetowy nadawca, jest wybór formatu. Wszystkie trzy dominujące rozwiązania mają swoje zalety i wybór naprawdę nie jest prosty. Propozycja RealNetworks - formaty RealVideo i RealAudio mają największą liczbę aktywnych użytkowników, zapewniają najwyższy poziom funkcjonalności ze strony serwera (także w zarządzaniu), obsługują też większość popularnych systemów operacyjnych. Haczyk tkwi w cenie. Producent każe sobie płacić za każdy strumień (ok. 25 000 zł za 100 strumieni) na zasadzie - im więcej, tym taniej. Płacić trzeba także, z niewielkimi wyjątkami, za narzędzia do kodowania przekazu.

Technologia Microsoftu Windows Media ma wsparcie potężnej korporacji i - zdaniem wielu użytkowników - zapewnia najwyższą jakość obrazu. Serwer jest darmowym dodatkiem do IIs Web Server i ogranicza nas do systemu operacyjnego Windows NT. Programy narzędziowe także są darmowe i działają jedynie w systemie Windows.

Microsoft ma też dziwny zwyczaj płacenia nadawcom - którzy, zdaniem firmy, mają szansę na sukces - za korzystanie z oprogramowania, żywiąc nadzieję, iż więcej użytkowników ściągnie odtwarzacz. To z kolei ma przybliżyć zwycięstwo nad RealNetworks i zachęcić kolejnych webmasterów do korzystania ze strumieniowego serwera Microsoftu (który jest darmowy, lecz wymaga kupienia pełnej licencji serwera NT), co z kolei ma zachęcić nowych użytkowników... i tak dalej.

Ostatni z graczy to Apple i jego format QuickTime 4. Lubi go wielu twórców, jako że podczas edycji i konwersji gubi stosunkowo niewiele detali. Choć z tego formatu korzysta najmniej osób, to QuickTime walczy dzielnie - w zeszłym roku np. zapisano w nim internetową zajawkę filmu "Gwiezdne Wojny: Mroczne Widmo". Reklamówka, jeszcze w wersji 3 QuickTime, spowodowała rekordową liczbę pobrań odtwarzacza. Serwer jest darmowy i ma dostępny dla wszystkich kod źródłowy, jednak działa jedynie w najnowszym systemie Mac OS X Server (z drugiej strony, dostępność kodu nie wyklucza adaptacji oprogramowania do innych systemów operacyjnych).