Tablet Nexus 7 jako komputer samochodowy

System nawigacji, internet, tysiące aplikacji i ekran obsługiwany dotykiem w samochodzie – a wszystko to za niewielkie pieniądze. Podobne rozwiązanie do tego, za które trzeba zapłacić wysoką cenę u dealera aut, możesz nabyć znacznie taniej i zamontować we własnym zakresie.


Oryginalny system multimedialny Volkswagena kosztuje (zależnie od modelu auta) od ok. 6300 do 8500 zł. Discover Pro, bo taką nosi nazwę, zapewnia nawigację, możliwość podłączania smartfona i łącze internetowe. Nabywcy ekskluzywnych samochodów muszą sięgnąć do portfela jeszcze głębiej, choć niektóre centrale informacyjno-rozrywkowe wcale nie kuszą obszernym zestawem funkcji. Tymczasem dobre tablety można nabyć już za 800 do 1200 zł. Nasuwa się więc pytanie, czy nie można taniej wyposażyć swój pojazd w aplikacje i łącze internetowe.

Jak się okazuje, jest to naprawdę możliwe. Na dodatek omawiane przedsięwzięcie nie wymaga wcale wielkiego wysiłku. Łączny koszt wyniesie szacunkowo ok. 1500 zł. Wszystkie czynności zdążysz wykonać w ciągu jednego dnia – od zamontowania urządzenia w aucie, przez dostosowanie wszystkich elementów, po podłączenie wszystkich kabli.

Tablet Nexus 7 jako komputer samochodowy

Na pierwszy rzut oka nie ma miejsca w konsoli środkowej na tablet. Jednak w wielu pojazdach można wymienić wnękę 1DIN na dwukrotnie większą.

Komputer pokładowy z dostępem do internetu

Pomysł zamontowania konwencjonalnego tabletu w samochodzie nasuwa się sam i jest bardzo kuszący. W ten sposób można rozwiązać za jednym zamachem kilka problemów. Po pierwsze użytkownik nie musi uczyć się obsługi nowego urządzenia. Jest doskonale obeznany z interfejsem urządzenia. Po wtóre uzyskuje dostęp do tysięcy aplikacji. Możliwości centrum multimedialnego w aucie nie ograniczają się więc do zastosowań typowych dla samochodów, takich jak ustalanie optymalnej trasy przejazdu i nawigowanie czy pozyskiwanie informacji o bieżącym ruchu drogowym. Zamiast tego masz do dyspozycji wszystko to, co urządzenie przenośne oferuje ci na co dzień – strumieniowanie muzyki, platformy wspólnych przejazdów, wyszukiwarka Google, serwisy społecznościowe, obsługa poczty e-mail i wiele innych. Czyżby pozostało wziąć swój tablet i zainstalować w pojeździe? Niestety, nie jest to łatwe aż do tego stopnia. Z jednej strony nie wszystkie urządzenia przenośne tego typu nadają się swoimi rozmiarami do zamontowania we wnęce na radio w formacie 2DIN. Oprócz tego należy pamiętać o ograniczeniach związanych z konstrukcją tabletu. W większości modeli przyciski do włączania i wyłączania urządzenia, a także regulatory głośności są umieszczone na bocznych krawędziach, więc po zamontowaniu w konsoli pojazdu byłyby zakryte elementami kokpitu.

Tablet Nexus 7 jako komputer samochodowy

Demontaż starego radioodbiornika nie przysparza problemów. Najlepiej użyć blaszek dołączonych przez producenta. W przeciwnym razie pomocny okaże się śrubokręt.

Wszystko to nie stanowi problemu w tablecie Nexus 7. Doskonale mieści się we wnęce 2DIN. Na dodatek jest dostępna specjalna wersja systemu Android dostosowana do używania w samochodzie. Timur’s Kernel for Nexus 7 (dostępny pod tym adresem) sprytnie rozwiązuje problem automatycznego wyłączania się urządzenia. Ponadto tablet Asusa kusi swoją ceną. Model z obsługą sieci WLAN i pamięcią o pojemności 16 GB można nabyć już za niespełna 800 zł, zaś za odmianę z obsługą telefonii 4G i dwukrotnie większą pojemnością wbudowanej pamięci trzeba zapłacić ok. 1200 zł. Jednak nawet dysponując gorszym modelem bez karty SIM, nie musisz rezygnować z internetu, bo połączenie można zrealizować za pomocą tetheringu WLAN przy użyciu smartfona.

Przygotowanie Nexusa 7 do użytku w samochodzie

Za pomocą programu Nexus Root Toolkit można bardzo łatwo rootować tablety Nexus i wyposażać je w system ze zmodyfikowaną wersją jądra.

Tablet obsługuje się z reguły nie tylko poprzez ekran dotykowy, lecz także za pomocą wyłącznika i przycisków do regulowania głośności. Po zamontowaniu Nexusa 7 w kokpicie samochodu elementy są zakryte i użytkownik nie ma do nich dostępu. Dlatego trzeba przystosować tablet do pracy w samochodzie. Jest to możliwe przy użyciu specjalnej wersji Androida – odmiany o nazwie Timur’s Kernel for Nexus 7 (dostępny pod tym adresem). System ten uaktywnia tryb Fixed Installation Mode, w którym urządzenie przełącza się automatycznie w stan oczekiwania (uśpienia) po przerwaniu zasilania z gniazda USB. Z drugiej strony przywraca działanie tabletu, gdy dostarczy się doń energię elektryczną. Większość producentów samochodów stosuje normę ISO 10487, doprowadzając prąd zapłonu do kabla radiowego. Przy poprawnym podłączeniu przewodów prąd dotrze więc do gniazda USB tuż po włączeniu zapłonu. Zmodyfikowana wersja Androida uruchomi wówczas tablet. Jeśli w gnieździe ISO nie ma prądu zapłonu, możesz rozwiązać problem, montując zwyczajny przełącznik przy gnieździe prądu ciągłego. Za jego pomocą będziesz włączać i wyłączać tablet. Poniżej opisujemy szczegółowo sposób przystosowania tabletu do pracy w samochodzie.

1. Aby można było wgrać do tabletu nową wersję systemu, trzeba najpierw odblokować w nim uprawnienia administratora. Czynność tę wykonasz w Windows za pomocą programu Nexus Root Toolkit. W tym celu włącz w tablecie opcję Debugowanie USB w menu Ustawienia | Opcje programistyczne. Jeśli w ustawieniach brakuje pozycji Opcje programistyczne, kliknij Ustawienia | Informacje o tablecie i dotknij siedem razy wpis Wersja systemu Android. Następnie podłącz tablet kablem USB do komputera i uruchom w nim program Nexus Root Toolkit. Wybierz właściwy model tabletu (np. w wypadku obecnej wersji Nexusa 7 bez LTE należy wskazać opcję Nexus 7 v2 (Wi-Fi Tablet)), a poniżej wersję zainstalowanego systemu Android. Pozostałe ustawienia potwierdzaj, klikając za każdym razem przycisk OK. Gdy uporasz się z wybraniem wszystkich opcji, na ekranie pojawi się główne okno programu Nexus Root Toolkit.

Uwaga! Procedura rootowania, a więc odblokowywania uprawnień administratora za pomocą narzędzia Nexus Root Toolkit jest bardzo łatwa do wykonania. Niemniej jednak pociąga za sobą utratę uprawnień gwarancyjnych. Wykonujesz tę czynność na własną odpowiedzialność.

Zachowaj ostrożność – jeśli wersje zainstalowanego Androida i plików modyfikacyjnych Timur’s Kernel nie zgadzają się co do joty, należy przerwać procedurę wgrywania. W przeciwnym razie możesz uszkodzić tablet.

2. W dalszej kolejności trzeba odblokować program rozruchowy Nexusa 7. Zanim jednak klikniesz przycisk Unlock w oknie programu Nexus Root Toolkit, sporządź zapasową kopię aplikacji i danych, bo w trakcie odblokowywania ulegają utracie wszystkie treści zgromadzone w tablecie. Wskaż w tym celu menu Backup | Create Android BackupFile i zaznacz obie opcje Include.

Gdy tworzenie kopii zapasowej dobiegnie końca, kliknij przycisk Unlock w programie Nexus Root Toolkit i potwierdź oba komunikaty. Tablet uruchomi się ponownie, tym razem jednak poprzez Unlock Bootloader. Naciskając jeden z regulatorów głośności, wskaż opcję Yes, Unlock ..., a następnie naciśnij wyłącznik i poczekaj na ponowne uruchomienie tabletu. Po odblokowaniu urządzenia możesz utworzyć w razie potrzeby zapasową kopię wszystkich danych zapisanych w urządzeniu. W tym celu należy wskazać menu Backup | Create Nandroid Backup.

3. Po wykonaniu powyższych czynności nadeszła pora na właściwe rootowanie tabletu. Włącz ponownie opcję debugowania USB (patrz wyżej). Następnie powróć do okna programu Nexus Root Toolkit w systemie Windows i zaznacz opcję Custom Recovery w rubryce Root. Potwierdź, klikając przycisk Root. Teraz musisz uzbroić się w cierpliwość. Tablet wczyta pliki wymagane do zrootowania, po czym uruchomi się ponownie. Czynność ta trwa kilka minut.

Program Nexus Root Toolkit pozwala wyposażać zrootowany tablet w dowolną wersję systemu Android (np. nieco starszą o numerze 4.4.2). Czynność tę wykonuje się z poziomu Windows.

4. W ostatnim etapie nie obejdziesz się bez specjalnej odmiany Androida – Timur’s Kernel for Nexus 7 (patrz wyżej). Rewanżując się za „darowiznę” w wysokości 30 euro, autor udostępni ci folder z wymaganymi plikami w postaci archiwów ZIP. Należy podać wersję tabletu (Wi-Fi lub LTE). Pobrane pliki wgrasz do tabletu, klikając Launch | File is on this computer/Flash zip | Add zip’s to flash w lewym dolnym narożniku okna Nexus Root Toolkit.

Istotna wskazówka. Sprawdź koniecznie, czy wersja plików modyfikacyjnych zgadza się co do joty z wersją Androida zainstalowanego w tablecie. W przeciwnym razie nie klikaj po żadnym pozorem polecenia Confirm Operation, bo w ten sposób możesz trwale sparaliżować urządzenie. Jeśli przykładasz wagę do bezpieczeństwa, sporządź zapasową kopię systemu bezpośrednio w tablecie. Będziesz mógł przywrócić jej zawartość nawet wtedy, gdy tablet odmówi dostępu z poziomu peceta.

Specjalna odmiana Androida dostosowana do użytku w samochodzie usypia tablet automatycznie, gdy kierowca gasi silnik i wyłącza zapłon.

W tym celu wyłącz Nexusa 7 i włącz ponownie, naciskając jednocześnie wyłącznik i przycisk ściszania. Urządzenie włączy się w tzw. trybie bootloadera. Naciskając jeden z klawiszy głośności, wskaż polecenie Recovery mode i potwierdź wyłącznikiem. Po chwili na ekranie pojawi się menu Team Win Recovery Project. Aby utworzyć zapasową kopię, kliknij Backup, zaznacz wszystkie opcje i potwierdź kliknięciem Swipe to Back up.

5. Jeśli występuje różnica w obu wersjach oprogramowania, poproś autora o dosłanie plików ZIP odpowiednich do Androida zainstalowanego w tablecie. Alternatywnie możesz wgrać właściwą wersję Androida poprzez program Nexus Root Toolkit. Kliknij w tym celu Flash Stock + Unroot | OK i wybierz obraz odpowiedniej wersji systemu. Wówczas aplikacja pobierze ją i wgra do Nexusa 7. Jednak po wykonaniu tej czynności trzeba raz jeszcze zrootować tablet.

6. Gdy podłączysz tablet do kabla zasilania Dual Power, otwórz aplikację PowerEventManager, przydziel jej przy pierwszym uruchomieniu prawa superusera, po czym zaznacz pola wyboru FastCharge in Host mode i Firm Sleep. Od tej pory tablet jest gotowy do używania w samochodzie. Włączanie i wyłączanie urządzenia kluczykiem w stacyjce działa bez zarzutu.

Wymagania – wnęka w formacie 2DIN i akcesoria

Oprócz podzespołów sprzętowych do zainstalowania tabletu w samochodzie jest wymagana wspomniana wnęka w formacie 2DIN. Pomijając radia wbudowane na stałe przez producentów aut i proste radioodbiorniki w wąskim formacie 1DIN, podwójny rozmiar 2DIN jest bardzo rozpowszechniony. Wnęki w takim formacie można znaleźć nawet w modelach, w których centrala multimedialna jest fabrycznie osadzona w konsoli pojazdu. W większości modeli wystarczy zdjąć zaślepkę ozdobną okalającą radio, aby ujrzeć wnękę.

Z drugiej strony można stosunkowo tanio i szybko przerobić wnękę 1DIN na format 2DIN. Cała konsola środkowa do naszej testowej Skody z wycięciem 2DIN kosztowała nas ok. 150 zł, zaś czas montażu wyniósł niecałe 10 minut.

Radio zamontowane dotychczas w samochodzie można wyjąć w ciągu jednej do dwóch minut. Pomogą ci w tym instrukcje dostępne w internecie lub filmy z serwisu YouTube. Również wymiana konsoli środkowej okazała się bardzo łatwa. Wszystkie czynności należy wykonywać ostrożnie i z wyczuciem, aby się nie skaleczyć, ani nie zniszczyć sprzętu. Staraj się nie nadużywać siły.

Zależnie od modelu auta i jego wykończenia być może nie obejdziesz się bez nowej ramki montażowej. Odpowiednie maskownice znajdziesz w internecie – wystarczy wpisać nazwę modelu pojazdu i słowa kluczowe takie jak ramka radiowa 2DIN czy maskownica do radia 2DIN w wyszukiwarce Google. Ponadto trzeba zadbać o zasilanie tabletu. Korzystając ze specjalnej przejściówki, zredukujesz napięcie w instalacji elektrycznej samochodu, które wynosi 12 V, do 5 V – bo właśnie takie napięcie należy przyłożyć do gniazda USB. Wspomniana przejściówka musi zapewniać na tyle wysokie natężenie prądu, aby było możliwe ładowanie tabletu. Wystarczy taki adapter jak np. zamówiony przez nas LogiLink USB Universal Charger 12-24 Volt, 3000 mA. Zapłaciliśmy za niego niespełna 50 zł. Kabel USB Dual Power (w kształcie litery Y) z dwiema wtyczkami typu A zagwarantuje prąd ładowania o natężeniu 3 amperów. Aby kable zasilania nie zwisały na desce rozdzielczej, warto zamontować gniazdko zasilania 12 V za tylną ścianką tabletu, a więc we wnęce na radioodbiornik samochodowy. Do niego podłączysz wspomnianą przejściówkę USB. Takie gniazdko możesz nabyć poprzez internet. Wpisz w serwisie Google takie słowa kluczowe jak gniazdo elektryczne 12V lub gniazdo zapalniczki 12V. Warto nabyć egzemplarz z okablowaniem.

Tablet Nexus 7 jako komputer samochodowy

Większość producentów stosuje standardowe złącza radioodbiorników. Wystarczy więc rozłączyć kostkę ISO.

Tablet Nexus 7 jako komputer samochodowy

Po odłączeniu kabli zasilania, głośnikowych i antenowego można wyjąć radioodbiornik z wnęki.

Tablet Nexus 7 jako komputer samochodowy

W naszym pojeździe trzeba było wymontować wnękę na radio 1DIN i zamontować nową na model w formacie 2DIN. To kwestia sześciu śrub i kilku minut.

Tablet Nexus 7 jako komputer samochodowy

Stara konsola jest wymontowana, a kable zwisają luźno w kabinie kierowcy.

Tablet Nexus 7 jako komputer samochodowy

W dalszej kolejności trzeba umieścić nowy element konsoli w wyznaczonym miejscu i...

Tablet Nexus 7 jako komputer samochodowy

... dokręcić śruby. Teraz trzeba dopasować uchwyt lub maskownicę do tabletu.

Tablet Nexus 7 jako komputer samochodowy

Tak wyglądają wszystkie elementy przed dopasowaniem – w lewym górnym narożniku konsola z wnęką 2DIN, poniżej tablet Asus Nexus 7 i trzy zaślepki montażowe.