Tajemnice LibreOffice. Zobacz co potrafi Writer


1. Uruchom Eksploratora Windows i wyświetl zawartość katalogu C:\Program Files\LibreOffice 3\program, gdzie C:\Program Files\LibreOffice 3 jest domyślnym folderem instalacyjnym pakietu. Odszukaj plik soffice.ini, kliknij go prawym przyciskiem myszy i wybierz Edytuj. Operację te musisz wykonać, jako administrator systemu. Jeżeli nie wiesz, który z plików ma rozszerzenie .ini włącz wyświetlanie rozszerzeń. Dla przykładu w Viście kliknij w tym celu menu Organizuj, wybierz polecenie Opcje folderów i wyszukiwania, przejdź na kartę Widok i usuń zaznaczenie z pola Ukryj rozszerzenia znanych typów plików.

2. W oknie Notatnika (za jego pomocą zostanie otworzony najczęściej plik) odszukaj linię Logo=1 i zmień ją na Logo=0. Zapisz plik i zamknij Notatnik. W trakcie uruchamiania programu LibreOffice ekran powitalny nie zostanie wyświetlony.

Skróty klawiaturowe przypisane do funkcji LibreOffice

Przypisywanie skrótów klawiaturowych do stylów dokumentu w LibreOffice

Wyłączanie ekranu powitalnego w LibreOffice

Informacje o ustawieniach profilu użytkownika LibreOffice przechowywane są w ukrytym katalogu systemowym.

Office - kopiowanie ustawień użytkownika

Dostosowywanie każdego programu do własnych wymagań zajmuje zwykle sporo czasu. W przypadku pakiety biurowego zabiera go zwykle jeszcze więcej. W końcu wyregulować trzeba wiele aplikacji. Użytkownik definiuje skróty klawiaturowe, dostosowuje paski narzędzi, opracowuje własne szablony. Co zrobić, gdy trzeba przeinstalować pakiet bądź zmienić komputer, na którym się pracuje? Nie ma problemu, kompletne informacje o profilu użytkownika LibreOffice można szybko skopiować i użyć w innym pececie.

1. Informacje o ustawieniach programu przechowywane są w ukrytym folderze. Dlatego zanim go otworzysz włącz jego wyświetlanie. Uruchom w tym celu Eksploratora Windows i otwórz okno konfiguracji folderów - polecenie Opcje folderów i wyszukiwania. Przejdź na kartę Widok i zaznacz opcję Pokaż ukryte pliki i foldery. Zamknij okno przyciskiem Ok.

2. Jeżeli masz zainstalowany system Windows Vista bądź nowszy, otwórz folder C:\Users\<nazwa_użytkownika>\AppData\Roaming\LibreOffice\3\user. Gdy korzystasz ze starszego, przejdź do katalogu C:\Documents and Settings\<nazwa_użytkownika>\Application Data\ LibreOffice\3\user, gdzie <nazwa_użytkownika> jest nazwą konta, na które loguje się użytkownik. Zobaczysz zestaw folderów i plików, w których przechowywane są informacje o profilu. Musisz je wszystkie skopiować.

3. Aby przenieść je do innego komputera wykonaj na nim najpierw nową instalację LibreOffice ,a następnie otwórz katalog opisany w poprzednim punkcie i wklej do niego skopiowaną zawartość.

4. Dane profilu użytkownika ulegają czasami uszkodzeniu. Powoduje to kłopoty w działaniu programów pakietu biurowego, nieoczekiwane zachowanie, uszkodzenia dokumentów. W takiej sytuacji można naprawić profil i przywrócić jego ustawienia domyślne. Aby to zrobić zamknij najpierw wszystkie aplikacje wchodzące w skład pakietu. Dla pewności uruchom menedżera zadań (kombinacja klawiszy [Ctrl + Alt + Del] i polecenie Uruchom Menedżera zadań) i sprawdź, czy nie działają żadne procesy o nazwach soffice.bin i soffice.exe. Jeżeli tak, wyłącz je zaznaczając i klikając przycisk Zakończ proces.

5. Zmień nazwę katalogu user znajdującego się w C:\Users\<nazwa_użytkownika>\AppData\Roaming\LibreOffice\3. Nie kasuj go od razu - być może uszkodzeniu uległa jedynie część profilu i uda się przywrócić później jego fragmenty kopiując ręcznie pojedyncze pliki. Uruchom LibreOffice. Domyślny profil użytkownika zostanie odtworzony automatycznie.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: