Tajemnice LibreOffice. Zobacz co potrafi Writer


Writer - wyszukiwanie internetowe z dokumentu

W trakcie tworzenia bądź edycji dokumentu zachodzi czasem potrzeba zweryfikowania znaczenia danego słowa. Najłatwiej użyć do tego celu wyszukiwarki internetowej. Jeżeli korzystasz z LibreOffice nie musisz otwierać okna wyszukiwarki i wpisywać poszukiwanych słów kluczowych. Operację tę przeprowadzisz automatycznie z poziomu dokumentu.

1. Uruchom edytor, rozwiń menu Widok oraz Paski narzędzi. Zaznacz opcję obok opcji Hiperłącze. W oknie programu wyświetlony zostanie dodatkowy pasek.

2. Zaznacz w dokumencie poszukiwany wyraz. Pojawi się on automatycznie w polu z lewej strony paska. Z prawej widoczna jest ikona globu. Po jej kliknięciu rozwinie się lista wyszukiwarek, których możesz użyć do poszukiwań. Dostępne są między innymi Google, Excite, AltaVista, Yahoo! czy Lycos. Wybierz jedną z nich. Na ekranie pojawi się okno domyślnej przeglądarki z wyświetlonymi wynikami poszukiwania.

Programy pakietu LibreOffice
  • Writer - edytor tekstu. Odpowiednik Worda
  • Calc - arkusz kalkulacyjny. Odpowiednik Excela
  • Impress - aplikacja do tworzenia prezentacji. Odpowiednik PowerPointa
  • Base - aplikacja do tworzenia baz danych. Odpowiednik Accessa
  • Draw - program graficzny. Brak odpowiednika w MS Office
  • Math - narzędzie do tworzenia formuł matematycznych. Odpowiednik modułu MS Equation

Pasek łączy internetowych w edytorze Writer

Wybór domyślnego formatu zapisu dokumentów w LibreOffice Writerze

3. Lista wyszukiwarek nie jest zamknięta. Jeżeli nie ma na niej twojej ulubionej wyszukiwarki możesz ją do niej dodać. W tym celu rozwiń menu Narzędzia wybierz polecenie Opcje, rozwiń sekcję Internet i zaznacz Szukaj. Kliknij przycisk Nowy. Wpisz nazwę oraz parametry wyszukiwarki i kliknij Dodaj.

Writer - domyślny format dokumentu

LibreOffice jest zgodny z pakietem biurowym Microsoftu. Potrafi otwierać utworzone w formacie Office dokumenty, zapisywać w nim swoje pliki. Programy Microsoftu definiują standard i można je znaleźć na większości komputerów. Dlatego warto w programach LibreOffice ustawić domyślny zapis w formacie Worda czy Excela. Standardowo używa on standardu ODF - Open Document Format.

1. Uruchom edytor i rozwiń menu Narzędzia. Kliknij Opcje. Rozwiń sekcję Ładuj/Zapisz i zaznacz pozycję Ogólne.

2. Przejdź do sekcji Domyślny format pliku i ustawienia ODF. Rozwiń listę Zawsze zapisuj jako i ustaw na niej format pliku Worda, w którym będą zapisywane dokumenty. Dla pełnej zgodności warto wybrać Microsoft Word 97/2000/XP. Jeżeli wymieniasz pliki jedynie z użytkownikami najnowszych wersji pakietu Microsoftu możesz zaznaczyć Dokumenty programy Microsoft Word 2007 w formacie XML.

3. Jeżeli chcesz zmienić typ zapisu dla arkusza kalkulacyjnego wybierz odpowiednią opcję na liście Typ dokumentu. Format zdefiniuj, jak w poprzednim punkcie. W ten sam sposób zmodyfikujesz ustawienia dla prezentacji. Przy okazji warto również usunąć zaznaczenie z pozycji Ostrzegaj przy zapisywaniu w formacie innym niż domyślny... Wyświetlanie tego komunikatu zajmuje niepotrzebnie czas.

4. Dla pewności, że wszystkie obiekty będą prawidłowo przekształcane pomiędzy programami LibreOffice i MS Office kliknij w lewej części okna sekcję Microsoft Office i sprawdź, czy zaznaczone są wszystkie opcje konwersji odczytu i zapisu.

Writer - częstsze kopie

Jak każdy dobry pakiet biurowy programy wchodzące w skład LibreOffice umożliwiają automatyczny zapis kopi roboczej pliku, który edytujesz. Zapobiega to utracie zbyt dużych porcji danych w razie awarii. Komputera bądź aplikacji. Domyślny czas, co jaki tworzona jest kopia jest jednak zbyt długi. W ciągu standardowych 15 minut można przecież wprowadzić naprawdę dużo zmian. Warto archiwizować pracę częściej, na przykład co 5 minut. We wszystkich programach wchodzących w skład pakietu, konfigurację przeprowadza się tak samo. Zmiana wprowadzona w jednym programie działa również w pozostałych.

1. Uruchom edytor i rozwiń menu Narzędzia. Kliknij Opcje. Rozwiń sekcję Ładuj/Zapisz i zaznacz pozycję Ogólne. Upewnij się, że zaznaczona jest opcja Zapisz informacje automatycznego przywracania co w sekcji Zapisz i w pole obok wpisz liczbę minut, na przykład pięć.

2. Jeżeli pracujesz nad ważnymi danymi i chciałbyś, aby podczas zapisywania pliku tworzona była automatycznie kopia zapasowa dokumentu zaznacz również Zawsze wykonuj kopię zapasową. Zaakceptuj zmiany przyciskiem Ok.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: