Tajemnice LibreOffice. Zobacz co potrafi Writer

Obsługa LibreOffice oraz możliwości tego pakietu w niczym nie ustępują komercyjnemu MS Office. To doskonałe rozwiązanie dla niewielkich przedsiębiorstw i do użytku domowego. Poznaj kilka sztuczek dotyczących LibreOffice a zobaczysz, że różnica między bezpłatnym, a komercyjnym oprogramowaniem jest niewielka.


Komputery biurowe zdominowane są przez Office Microsoftu. Bez wątpienia ustanawia on standardy w pracy z edytorem tekstu, arkuszem kalkulacyjnym czy narzędziem do tworzenia prezentacji. Jest jednak drogi. Dobrą alternatywą są bezpłatne OpenOffice i powstały ostatnio LibreOffice. Aplikacje wchodzące w skład tych pakietów ustępują jedynie niewiele komercyjnemu rozwiązaniu. Nie są jednak stosowane powszechnie ze względu na obawy o zgodność formatów plików czy brak różnych funkcji.

To nieuzasadniona ocena. Poniżej znajdziesz kilka porad ogólnych do LibreOffice, które mają na celu udowodnienie, że darmowy nie znaczy gorszy. Pokażą one, że jego funkcje oraz obsługa praktycznie niczym nie różnią się od znanego wszystkim MS Office. W dalszej części artykułu zajmiemy się dostępnym w ramach LibreOffice edytorem tekstu, Writerem.

Office - wszędzie na skróty

Wiele operacji wykonuje się szybciej i sprawniej za pomocą klawiatury. Mniej czasu zajmuje wciśnięcie odpowiedniego skrótu, który wywoła pożądaną funkcję niż rozwijanie wielopoziomowych menu. W LibreOffice skróty klawiaturowe można przyporządkować praktycznie do każdego narzędzia, operacji czy używanego stylu, a także zróżnicować je w zależności od aplikacji wchodzących w skład pakietu. Jeżeli dotychczas pracowałeś w innym pakiecie biurowym i jesteś przyzwyczajony do określonego zestawu skrótów możesz szybko zmodyfikować ustawienia LibreOffice

1. Uruchom na przykład Writera. Jeżeli chcesz modyfikować szybki dostęp do funkcji i narzędzi programu rozwiń menu Narzędzia, wybierz polecenie Dostosuj i przejdź na kartę Klawiatura. W sekcji Skróty klawiaturowe skróty posortowane są ze względu na używane klawisze. Opcje LibreOffice oraz Writer w prawym górnym rogu okna pozwalają sprecyzować, czy skrót ma obowiązywać jedynie w jednym programie pakietu czy we wszystkich.

Koniec OpenOffice początek LibreOffice?

LibreOffice powstał z obawy przed przerwaniem prac nad znanym i popularnym pakietem biurowym OpenOffice. Po wykupieniu firmy Sun Microsystems, sponsora OpenOffice przez Oracle Corporation, zrodziła się obawa że projekt zostanie zamknięty.

Wątpliwości były uzasadnione, ponieważ Oracle postąpił tak wcześniej z darmowym systemem operacyjnym OpenSolaris. Programiści tworzący OpenOffice założyli fundację i przenieśli do niej wszystkie prace. Nowy pakiet biurowy jest w całości oparty na kodzie OpenOffice i na obecnym etapie ma praktycznie takie same możliwości, co pierwowzór. Uzupełniony został jedynie o kilka dodatków.

Można się spodziewać, że w niedalekiej przyszłości LibreOffice zajmie miejsce OpenOffice, który, o ile nie zostanie wsparty przez Oracle zniknie z rynku.

Więcej informacji:

2. Jeżeli jakiś skrót uruchamia inne polecenie niż potrzebujesz, znajdź je i zaznacz na listach Kategoria i Funkcja. Wskaż klawisz bądź skrót klawiaturowy, który chcesz przypisać na liście Skróty klawiaturowe u góry. W tym miejscu zobaczysz od razu czy wybrany przez ciebie klawisz nie obsługuje domyślnie innej funkcji. Kliknij przycisk Modyfikuj. Wybrany skrót pojawi się w polu Klawisze.

3. Jeżeli chcesz jedynie usunąć jakieś powiązanie zaznacz je w oknie Skróty klawiaturowe i użyj przycisku Usuń. Zdefiniowaną konfigurację przycisków klawiaturowych zapiszesz na dysku za pomocą Zapisz. W przyszłości załadujesz ją szybko do programu po kliknięciu Załaduj. Domyślne ustawienia pakietu przywołasz przyciskiem Ustawienia domyślne.

4. Skróty do zdefiniowanych w edytorze szablonów znacznie przyspieszają pracę z dużymi dokumentami. Odszukaj w sekcji Kategoria pozycję Style i rozwiń ją. Wybierz element dokumentu, którego styl chcesz przypisać do klawiatury, a następnie zaznacz wybrany format w oknie Funkcja po prawej stronie. Obok zobaczysz aktualny skrót. Zmodyfikujesz go w sposób opisany w poprzednich punktach tej wskazówki.

Office - jak wyłączyć ekran powitalny

Okno powitalne z logo LibreOffice (bądź OpenOffice) pojawia się na ekranie za każdym razem, gdy uruchamiany jest jakiś program wchodzący w skład pakietu. Zajmuje niepotrzebnie miejsce w pamięci i irytuje wielu użytkowników. Nie jest do niczego potrzebne dlatego bez problemu możesz wyłączyć jego wyświetlanie.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: