Tajne/poufne - aplikacje do szyfrowania danych

Trzymanie w firmach ważnych i newralgicznych danych jest całkowicie zrozumiałe, jednak nie jest to tylko domena biznesu. Wielu zwykłych użytkowników PC trzyma na dyskach twardych pliki z hasłami, kodami i innymi ważnymi informacjami. Jak zabezpieczyć takie pliki przed dostaniem się intruza do ich zawartości? Odpowiedź jest prosta - zaszyfrować.

Aplikacje do szyfrowania danych to duża gałąź oprogramowania PC. Znajdziemy w nich nie tylko narzędzia do szyfrowania poszczególnych plików, ale również i całych partycji czy dysków.

Kryptelite

Kryptelite

Kryptelite

Kryptelite to darmowa aplikacja, umożliwiająca użytkownikowi skuteczne szyfrowanie danych. Wystarczy wybrać plik lub folder, nacisnąć na niego prawym przyciskiem myszki i wybrać opcję szyfrowania. Użytkownik możemy samemu ustalić hasło, odblokowujące dostęp do ukrytych informacji. Szyfrowanie odbywa się z pomocą algorytmu AES-256. Tak stworzone archiwum można przenieść, nagrań na płytę, czy też wrzucić do dysku sieciowego. Kryptelite umożliwia pracę w wersji przenośnej.

Paranoia Text Encryption

Paranoia Text Encryption

Paranoia Text Encryption

Paranoia Text Encryption to multiplatformowy, darmowy program, umożliwiający szyfrowanie danych. Pozwala to na zachowanie z dala od osób niepowołanych danych zapisywanych na komputerze, przesyłanych przez internet lub umieszczanych w serwisach społecznościowych. Do wyboru użytkownika przeznaczone są następujące algorytmy szyfrowania: Blowfish 448bit, AES 256bit, RC6 256bit, Serpent 256bit, Twofish 256bit, GOST 256bit + (Threefish 1024bit i SHACAL-2 512bit dla wersji Pro). Paranoia Text Encryption w wersji dla systemu Windows jest kompatybilna z odpowiednikiem dla systemów Android oraz iOS, dzięki czemu można wymieniać szyfrowane dane między nimi.

KryptoFiler

KryptoFiler

KryptoFiler

KryptoFiler to darmowy program, umożliwiający mocne szyfrowanie danych. Użytkownik wybiera plik do zaszyfrowania, a następnie rodzaj szyfrowania i algorytm. Na końcu wskazuje lokację do zapisania zaszyfrowanego archiwum i ustala hasło do niego. I to wszystko. Aplikacja korzysta z takich metod szyfrowania jak TripleDES, Blowfish, TwoFish, Cast128, DES, Ice, Ice2, RC2, RC4, RijnDael, Serpent, Tea, Thin Ice. KryptoFiler może korzystać z algorytmów jak Haval 256, MD4, MD5, RipeMD-128, RipeMd-160, SHA1, SHA256, SHA384, SHA512, Tiger. Po instalacji integruje się z menu kontekstowym systemu.

Cryptomator

Cryptomator

Cryptomator

Cryptomator to darmowy program, który umożliwia szyfrowanie plików znajdujących się w chmurze. Szyfruje je za pomocą silnego algorytmu AES, bez jakiegokolwiek wpływu na ich zawartość. Polecany jest do takich usług chmurowych jak Google Drive czy Dropbox, ale bez problemu da się go wykorzystać również przy innych, w tym do szyfrowania plików na pendrive. Aby zaszyfrować pliki nie trzeba posiadać specjalistycznej wiedzy - aplikacja wykonuje wszystko samodzielnie. Cryptomator nie wymaga rejestracji, jedyne, co jest niezbędne do jego używania, to tylko ustalenie własnego hasła. Pliki szyfrowane tą aplikacją są - zdaniem producenta - odporne na działania skryptów deszyfrujących oraz metodą "brute force".

VeraCrypt

VeraCrypt

VeraCrypt

VeraCrypt to otwarte oprogramowanie do szyfrowania danych, które powstało jako odgałęzienie (fork) projektu TrueCrypt. Aplikacja ta wprowadza kilka udoskonaleń w implementacji algorytmów szyfrowania, tak aby zabezpieczone woluminy były w większym stopniu chronione przed atakami siłowymi (brute-force). Efektem tego jest zwiększona liczba interakcji w trakcie obliczania funkcji skrótu dla klucza szyfrowania. Do złamania klucza potrzebna jest większa moc procesorów, więc zaszyfrowane dane są lepiej chronione. Podejście to nie wpływa na wydajność pracy z woluminem, a jedynie czas potrzebny na otwarcie zaszyfrowanego dysku jest dłuższy.

Cloudfogger

Cloudfogger

Cloudfogger

Cloudfogger o darmowy program, przeznaczony dla osób posługujących się usługami chmurowymi. Pozwala na zaszyfrowanie danych znajdujących się w serwisach jak Dropbox, SkyDrive, Google Drive i inne. Za pomocą tej aplikacji ma się pełną kontrole nad plikami w chmurze - można ustalić kto ma do nich dostęp, zaszyfrować za pomocą algorytmu AES-256bit, czy też zabezpieczyć hasłem. Cloudfogger pozwala na zabezpieczanie danych bezpośrednio z menu kontekstowego Windows. Warto podkreślić, że jeśli zaszyfruje się plik na twardym dysku, a potem dokona jego synchronizacji z odpowiednikiem w chmurze, ten drugi zostanie również zabezpieczony. Aplikacja tworzy również specjalny folder na kopię zapasową danych. Jest to pomocne rozwiązanie dla osób, które cenią swoją prywatność.


Zobacz również