Tajne sztuczki sprzętowe

Wiele kart graficznych, aparatów cyfrowych, odtwarzaczy MP3 i innych urządzeń potrafi znacznie więcej, niż podaje producent. Za pomocą naszych porad i narzędzi odblokujesz zamaskowane funkcje lub rozszerzysz spektrum możliwości swojego sprzętu.


Wiele kart graficznych, aparatów cyfrowych, odtwarzaczy MP3 i innych urządzeń potrafi znacznie więcej, niż podaje producent. Za pomocą naszych porad i narzędzi odblokujesz zamaskowane funkcje lub rozszerzysz spektrum możliwości swojego sprzętu.

Opinia eksperta - Krzysztof Daszkiewicz

Czy zastanawiałeś się, dlaczego niektóre urządzenia potrafią więcej, niż zadeklarował ich producent? Odpowiedź na to i wiele innych pytań znajdziesz w poniższym artykule. Dowiesz się, jak wydobyć ukryte funkcje z kart graficznych i wybranych modeli aparatów cyfrowych. Oprócz tego podpowiemy ci, jak usunąć blokadę regionalną w stacjonarnym odtwarzaczu DVD.

Sprzęt lepszy o klasę! Nie udawaj zadowolonego, jeśli w swoim sprzęcie brakuje ci jakiejś możliwości. W wielu wypadkach wystarcza drobna modyfikacja jego wewnętrznego oprogramowania, aby włączyć nową funkcję lub usprawnić te, w które jest wyposażone twoje urządzenie. Zebraliśmy dla was najlepsze sztuczki podkręcania sprzętu. Za ich pomocą możesz wyciągnąć więcej ze swojej komórki, przenośnego odtwarzacza MP3, stacjonarnego odtwarzacza DVD, kamery cyfrowej, karty graficznej, rutera, zastawu do nawigacji i nagrywarki CD/DVD.

Zachowaj ostrożność! Każda ingerencja w oprogramowanie wewnętrzne sprzętu kryje w sobie pewne ryzyko. A więc zanim zabierzesz się do modyfikowania, utwórz koniecznie zapasową kopię oryginalnej wersji firmware'u. Oprócz tego musisz wiedzieć, że wgrywając obce oprogramowanie tracisz wszystkie uprawnienia gwarancyjne. Jeśli uwielbiasz ryzyko i godzisz się na to, możesz wydobyć ze swojego sprzętu większe możliwości.

Karta graficzna - modyfikowanie BIOS-u

Tajne sztuczki sprzętowe

DVD bez granic - ten spartański, jednorazowy pilot pozbawi każdy odtwarzacz DVD.

Wprawdzie karty graficzne różnią się od siebie pod względem wydajności i wyposażenia, jednak wszystkie modele danej serii kart są wyposażone w ten sam układ graficzny, w którym (zależnie od modelu) zablokowuje się lub odblokowuje więcej funkcji. Jeśli chcesz dostać się do ukrytych funkcji lub zapisać na karcie przetaktowane, lecz zapewniające stabilną pracę parametry, nie pozostaje ci nic innego, jak pomajsterkować w BIOS-ie karty. Pomogą ci w tym specjalne narzędzia. Na przykład za pomocą programu NiBiTor BIOS Editor (http://go.pcworld.pl/984d2 ) możesz zmienić konfigurację BIOS-u kart NVIDIA. Jeśli masz kartę ATI, możesz skorzystać z Radeon BIOS Tunera (http://go.pcworld.pl/65eff ). Pamiętaj jednak, że stracisz uprawnienia gwarancyjne!

Jak to zrobić? Sposób postępowania jest taki sam w wypadku obu wspomnianych narzędzi. Najpierw należy zgrać BIOS-u swojej karty, zapisując ją na twardym dysku. Zrobisz to na przykład za pomocą programu nvFlash (http://go.pcworld.pl/328dc ) lub ATI Flash (http://go.pcworld.pl/9ff2e ). Potem utwórz na wszelki wypadek zapasową kopię zgranego pliku. Gdy wprowadzisz żądane zmiany w BIOS-ie programem NiBiTor BIOS Editor lub Radeon BIOS Tuner, przenieś nową konfigurację do układu BIOS-a. Użyj do tego jednego z wymienionych narzędzi do zapisu układów flash. Od tej pory nowe ustawienia zostaną na stałe w pamięci karty graficznej.

Odtwarzacz DVD - usuwanie blokady regionalnej

Odtwarzacze DVD markowych producentów są wyposażane w blokadę z użyciem kodów regionalnych. Europie jest przydzielony kod nr 2, zaś Stany Zjednoczone mają kod nr 1. Ograniczenie da ci się we znaki, gdy zechcesz obejrzeć film przeznaczony na rynek amerykański. Odwiedzając internetową stronę www.dvdchips.co.uk, możesz zamówić specjalnego pilota. Za jego pomocą zmusisz nawet najbardziej zawzięty odtwarzacz do obsługiwania płyt ze wszystkich zakątków świata. Zniesienie blokady kosztuje ok. 35 euro (łącznie z kosztami wysyłki). Pilot jest dostosowany tylko do jednego modelu odtwarzacza.

Jak to zrobić? Otwórz wspomnianą witrynę internetową i wybierz swój model odtwarzacza DVD, np. Panasonic DVD-S 47. Otrzymasz drogą pocztową pilota, który zadziała tylko z podanym modelem i tylko jeden raz. Włącz odtwarzacz, jednak nie wkładaj płyty. Włóż do pilota dwie baterie typu AAA (zwane powszechnie "małymi paluszkami"). Jeśli zostały umieszczone poprawnie w komorze pilota, zaświeci się czerwona dioda, sygnalizując gotowość do pracy. Następnie skieruj pilota w stronę odtwarzacza i naciśnij brązowy przycisk. Dioda zaświeci się cztery razy. Tymczasem pilot wyśle do odtwarzacza sygnały podczerwone zawierające określoną sekwencję poleceń. Nie puszczaj naciśniętego przycisku przez kolejne pięć sekund, po czym zwolnij go. Poczekaj około dziesięć sekund, zanim przełączysz odtwarzacz w tryb czuwania. Potem odłącz urządzenie od zasilania na około pięć sekund. W ten sposób odtwarzacz zostanie pozbawiony blokady i będziesz mógł oglądać nie tylko filmy przeznaczone na rynek europejski. Jeśli coś się nie uda w trakcie wykonywania opisanych czynności, zajrzyj na stronęhttp://www.dvdchips.co.uk/aftersaleshelp , gdzie znajdziesz pomocne wskazówki.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: