Tania wymiana dysku SSD w MacBook'u na nośnik NVMe [PORADNIK]
-
- 07.08.2020, godz. 12:41
Twój MacBook ma zaledwie 128 GB nośnik SSD? Pokazujemy, jak szybko wymienić dysk na szybki i tani nośnik NVMe PCIe.
Apple znane jest z bardzo drogich opcji rozbudowy komputerów Mac oraz oferowania niewielkich dysków SSD w standardzie. Obecnie każdy model MacBook'a ma już 256 GB nośnik SSD, ale w sklepach cały czas znajdziemy modele posiadające 128 GB. Dodatkowo nowsze modele z wbudowanym chipem T2 posiadają dysk SSD wbudowany bezpośrednio w płytę główną.

MacBook Air 2017 i dysk SSD NVMe
Na szczęście posiadacze starszych MacBook'ów z fabrycznymi dyskami SSD mogą od pewnego czasu rozbudować swój komputer.
Zobacz również:
- Najlepsze gry i aplikacje dla dzieci na iPhone'a i iPada. Nauka i zabawa na wyciągnięcie ręki
- Najlepsze promocje na sprzęt Apple - iPhone 14, iPhone 13, Apple Watch Ultra [26.05.2023]
- Jakiego MacBooka kupić? Apple ma w zanadrzu wiele świetnych modeli, pomożemy znaleźć ten idealny
Komputery od Apple od czasu przejścia na nośniki SSD wykorzystują autorskie złącze oraz pamięci korzystające z PCI. Oznacza to, że dyski są szybkie, ale także piekielnie drogie w wymianie. Dodatkowo na rynku nie znajdziemy zbyt wielu zamienników. Z tego właśnie powodu ceny rozbudowy u Apple są znacznie wyższe, niż u konkurencji.
Mało kto wie jednak, że system operacyjny macOS 10.13 High Sierra z 2017 oraz nowsze wspierają natywną obsługę NVMe PCIe. Oznacza to, że z wykorzystaniem kosztującej kilkadziesiąt złotych przejściówki jesteśmy w stanie wymienić dysk w naszym MacBook'u na zwykły nośnik M.2 Key M NVMe PCIe w rozmiarze 2280.

KIOXIA EXCERIA PLUS 1 TB i MacBook Air
W niniejszym poradniku pokazujemy, jak wymienić dysk SSD w MacBook'u oraz jak zainstalować na nowo system operacyjny macOS.
W których modelach MacBook'a można wymienić dysk SSD
Dysk SSD za pomocą tego poradnika można wymienić w większości MacBook'ów produkowanych na przestrzeni ostatnich kilku lat. Sposób nie zadziała na nowszych modelach od 2016 roku wzwyż (wszystkich z USB Typu C/Thunderbolt 3).
Modele MacBook'a kompatybilne z M.2 2280 SSD NVMe PCIe:
MacBook Air 2013-2017 (wersje Mid 2013, Early 2014, Early 2015 oraz 2017; bez ekranów Retina)
MacBook Pro 13 oraz 15 2013-2015 (modele ME293, ME294, ME864, ME865, ME866, MGXA2, MGXC2, MGX72, MGX82, MGX92, MJLQ2, MJLT2, MF839, MF840, MF841)
Jak widać dysk SSD zmienimy między innymi w niezwykle popularnym MacBook'u Air bez ekranu Retina.
Niezbędne elementy
Do wymiany dysku SSD potrzebujemy kilku elementów:
- Pendrive z instalatorem macOS lub dysk z kopią zapasową Time Machine
- Specjalny śrubokręt P5 Pentabole do obudowy
- Śrubokręt T5 Torx do śrubki od dysku SSD
- Dysk SSD NVMe PCIe M.2 2280
- Pendrive o pojemności 16 GB+
- Przejściówkę-konwerter z gniazda Apple na M.2 2280
Specjalny śrubokręt do otwarcia obudowy MacBook'a to koszt kilkunastu złotych. Przejściówkę-konwerter z gniazda Apple na M.2 2280 kosztuje około 30 zł. Elementy te dostępne są łatwo dostępne na wielu portalach aukcyjnych. Śrubokręt Torx T5 znajdziemy w większości sklepów budowlanych oraz DIY.

Konwerter, dysk SSD, śrubokręt P5 Pentabole
Do MacBook'a możemy włożyć dowolny dysk SSD NVMe M.2 2280 Key M. My wykorzystywaliśmy nośnik KIOXIA EXCERIA Plus o pojemności 1 TB.
Przygotowania
Przed przystąpieniem do procesu wymiany dysku powinniśmy zabezpieczyć nasze dane. Możemy wykonać kopię zapasową Time Machine lub zgrać je do chmury. W kolejnym kroku należy pobrać instalator systemu operacyjnego macOS.
W tym celu udajemy się do App Store.
Wybieramy interesującą nas wersję (polecamy najnowszą) i klikamy Pobierz.

Pobieranie macOS Catalina
Po pobraniu instalator znajdzie się w menu z aplikacjami.
W kolejnym kroku musimy przygotować pendrive z instalatorem. Krok ten możemy pominąć, jeżeli posiadamy kopię zapasową Time Machine.
Uruchamiamy narzędzie dyskowe i wybieramy naszego pendrive'a. Klikamy Wymaż i wpisujemy nazwę MyVolume lub inną oraz klikamy Wymaż.

Formatowanie pendrive
Następnie uruchamiamy terminal i wpisujemy następujący kod "sudo /Applications/Install\ macOS\ Catalina.app/Contents/Resources/createinstallmedia --volume /Volumes/MyVolume". W kolejnym kroku terminal zapyta nas o formatowanie pendrive'a. Klikamy Y i czekamy, aż system utworzy pendrive'a z instalatorem. W zależności od prędkości pamięci może to potrwać nawet kilkanaście minut.

Tworzenie instalatora macOS
Wymiana dysku
Po przygotowaniu instalatora możemy wyłączyć komputer i odłączyć go od zasilacza.
Z pomocą śrubokręta P5 Pentabole odkręcamy 10 śrubek trzymających pokrywę dolną.

Śrubki obudowy MacBook'a Air 13
UWAGA - dwie górne śrubki są dłuższe od pozostałych. Ich wkręcenie w niewłaściwe miejsce może uszkodzić komputer. Należy o tym pamiętać przy rozbieraniu obudowy.

Śrubka P5
Po odkręceniu śrubek podważamy obudowę od górnej części komputera (wentylatorów) i zdejmujemy ją.

Zdejmowanie pokrywy

MacBook Air bez pokrywy
W kolejnym kroku odłączamy poprzez pociągnięcie akumulator od płyty głównej.

Złącze zasilania
Z wykorzystaniem śrubokręta TORX T5 wykręcamy śrubkę mocującą dysk i wysuwamy nośnik.

Oryginalny dysk SSD
Dysk PCIe NVMe wkładamy w konwerter. Złączoną całość wkładamy w złącze na płycie głównej i ponownie przykręcamy śrubkę.

Dysk NVMe z konwerterem w MacBooku Air
Powtarzamy wszystkie czynności, jak przy demontażu w odwróconej kolejności.
Instalacja systemu
Gdy mamy już nowy dysk SSD umieszczony w komputerze możemy podłączyć go do zasilania i włożyć pendrive z instalatorem lub kopię zapasową Time Machine.

Pendrive z instalatorem macOS Catalina
Komputer uruchamiamy przytrzymując jednocześnie klawisz ALT. Po wyświetleniu się menu wybieramy Install macOS i czekamy, aż komputer załaduje recovery systemu.

Recovery macOS
Uruchamiamy Narzędzie dyskowe. Z opcji widoku wybieramy Pokaż wszystkie urządzenia.
![Tania wymiana dysku SSD w MacBook'u na nośnik NVMe [PORADNIK] Tania wymiana dysku SSD w MacBook'u na nośnik NVMe [PORADNIK]](https://www.pcworld.pl/g1/news/thumbnails/3/3/335203_MACBOOK_NVME7462_JPG_95_adaptiveresize_750x563.webp)
Przechodzimy do naszego dysku wewnętrznego (w tym przypadku KIOXIA-EXCERIA PLUS SSD Media). Klikamy Wymaż. W kolejnym kroku definiujemy nazwę naszego dysku (można ją później zmienić) i wybieramy format APFS. Klikamy Wymaż i czekamy, aż dysk zostanie przygotowany.

Formatowanie dysku NVMe
Wracamy do Recovery i klikamy Instaluj macOS lub Odtwórz z backupu Time Machine. Postępujemy zgodnie z wskazówkami wyświetlanymi na ekranie.
![Tania wymiana dysku SSD w MacBook'u na nośnik NVMe [PORADNIK] Tania wymiana dysku SSD w MacBook'u na nośnik NVMe [PORADNIK]](https://www.pcworld.pl/g1/news/thumbnails/3/3/335206_MACBOOK_NVME6620_JPG_95_adaptiveresize_750x563.webp)
Instalacja czystego systemu trwa do 45 minut. Przywracanie z Time Machine może zająć nawet wiele godzin (wszystko zależy od ilości plików).
Po uruchomieniu w Preferencjach systemowych widać, że posiadamy nowy dysk wewnętrzny PCIe SSD.

System macOS zainstalowany na wymienionym dysku
Korzyści z wymiany dysku SSD na NVMe PCIe
Przed i po wymianie postanowiliśmy przetestować nośniki SSD. Okazuje się, że wymiana pozwala nie tylko zwiększyć ilość pamięci masowej komputera, ale także podnieść jego wydajność. Włożony przez nas dysk KIOXIA EXCERIA Plus 1 TB jest ponad dwa razy szybszy od fabrycznego nośnika Samsung MZ-JPV128S o pojemności 128 GB.

Testy syntetyczne oryginalnego nośnika

Testy syntetyczne wymienionego dysku
Cały proces wymiany dysku i reinstalacji systemu na czysto powinien zająć nie więcej, niż 2 godziny.