Telewizja w dobrym tonie - jakość dźwięku z TV

Aby móc w pełni rozkoszować się filmami i audycjami w telewizji, należy zadbać o właściwe brzmienie dźwięku. A chcąc uzyskać efekty niczym w kinie, trzeba więcej niż tylko dwóch głośników.


Optymalny dźwięk zachwyca telewidzów - nie tylko w trakcie seansu filmowego, lecz także podczas oglądania programu rozrywkowego, dokumentalnego lub nawet debaty politycznej. Dobry dźwięk to nie tylko kwestia słuchu. Znacznie bardziej istotne okazuje się idealne zgranie ze sobą poszczególnych komponentów. Nie sposób ogólnie zdefiniować, co kryje się pod pojęciem dobrej fonii dobywającej się z odbiornika TV. W końcu każdy słyszy trochę inaczej, więc indywidualnie, subiektywnie ocenia jakość dźwięku. Mimo to można z powodzeniem wymienić kilka kryteriów, które mają decydujący wpływ na brzmienie dźwięku, a zarazem na doznania widzów. Reprodukcja dźwięków w domowym zaciszu powinna być przede wszystkim wierna, precyzyjna, linearna, pozbawiona zniekształceń i możliwie naturalna.

Jak powstaje optymalne wrażenie dźwięku przestrzennego

Technologia dźwięku wielokanałowego wzbogaconego o informacje odwzorowywania przestrzeni daje widzom przyjemne doznania słuchowe podczas oglądania telewizji. Nie wystarczy jednak zestaw umieszczonych z przodu dwóch głośników stereofonicznych. Trzeba go uzupełnić o centralny głośnik przy telewizorze, a także pary głośników ustawione po bokach i po przekątnych z tyłu. Dekoder dźwięku przestrzennego rozdziela sygnały dźwięku poszczególnych kanałów na odpowiednie głośniki, wyczarowując w ten sposób imponującą atmosferę akustyczną, która wypełnia całe pomieszczenie i daje widzom poczucie tkwienia w samym środku akcji. W przeszłości wyposażano przede wszystkim filmy i nagrania koncertowe w ścieżki dźwięku przestrzennego. Obecnie technologię dźwięku dookolnego wprowadza się także w programach rozrywkowych i materiałach dokumentalnych.

Wysokiej klasy amplitunery kina domowego (na zdjęciu: Yamaha A3020) wykorzystują dwa procesory dźwięku, a także innowacyjne rozwiązania takie jak wielopunktowe pomiary dźwięku, aby zbadać akustykę pomieszczenia i optymalnie dopasować do niego ustawienia poszczególnych parametrów.

Wysokiej klasy amplitunery kina domowego (na zdjęciu: Yamaha A3020) wykorzystują dwa procesory dźwięku, a także innowacyjne rozwiązania takie jak wielopunktowe pomiary dźwięku, aby zbadać akustykę pomieszczenia i optymalnie dopasować do niego ustawienia poszczególnych parametrów.

Dźwięk pseudo-przestrzenny za pomocą telewizora

Jeśli wiesz zawczasu, że nie zamierzasz stosować oddzielnego zestawu kina domowego, warto przy zakupie telewizora dokładnie przyjrzeć się jego możliwościom symulowania dźwięku przestrzennego. Nowoczesne odbiorniki Smart TV dysponują nie tylko zestawem kilku wbudowanych głośników, lecz także podzespołami elektronicznymi, które usiłują stworzyć wrażenie dźwięku dookolnego. Uzyskane w ten sposób efekty audio mają do złudzenia przypominać rezultaty działania prawdziwej konfiguracji kina domowego. Symulacja wykorzystuje fakt, że ucho człowieka ma z przyczyn anatomicznych bardzo ograniczone możliwości dokładnego rozróżniania kierunku, z którego dochodzą fale dźwiękowe. Dlatego, ustalając położenie źródeł dźwięku, mózg wykorzystuje składowe czasowe, a więc minimalne opóźnienia pomiędzy odbieranymi przez uszy sygnałami akustycznymi. Następnie przyporządkowuje je określonym kierunkom. Na przykład, gdy człowiek słyszy dany dźwięk ponownie, lecz przytłumiony i z milisekundowym opóźnieniem, ma wrażenie pogłosu, a więc złudzenie przebywania w ogromnym pomieszczeniu.

Procesor sygnałów audio w telewizorze Smart TV korzysta z podobnych metod, aby stworzyć atmosferę dźwięku przestrzennego za pomocą głośników osadzonych w jego obudowie. Wprawdzie rezultaty bywają przeważnie zadziwiająco dobre, jednak zważając na fakt, że to tylko symulacja, opisana technologia nie jest w stanie równie dobrze odwzorowywać wszystkich treści emitowanych przez telewizję.

Projektory dźwięku kinowego takie jak np. Philips Fidelio Soundbar HTB9150 mają za zadanie wytwarzać dźwięk przestrzenny niezależnie od kształtu i wielkości pomieszczenia, w którym się znajdują.

Projektory dźwięku kinowego takie jak np. Philips Fidelio Soundbar HTB9150 mają za zadanie wytwarzać dźwięk przestrzenny niezależnie od kształtu i wielkości pomieszczenia, w którym się znajdują.

Zestaw wielogłośnikowy wprowadza kinową atmosferę

Zestaw kina domowego z prawdziwego zdarzenia składa się z głośnika basowego (subwoofera), który jest odpowiedzialny za odtwarzanie sygnałów o niskich częstotliwościach, a także przeważnie pięciu (w systemach 5.1) lub siedmiu (w systemach 7.1) dodatkowych głośników nisko- i średniotonowych. Godne polecenia (szczególnie w niewielkich pomieszczeniach) są głośniki kompaktowe, bo nie zajmują dużo miejsca, nie rzucają się w oczy i łatwo je ustawić na półkach.