Top 10 usterek sprzętowych


Usterka 6 – nie można uruchomić komputera

Przyczyna. Gdy komputer nie reaguje na próby włączenia, z całą pewnością masz do czynienia z usterką sprzętową.

Rozwiązanie. Wyłącz komputer, odłącz od zasilania i otwórz obudowę. Sprawdź podłączenie kabli – przede wszystkim prowadzących od obudowy do płyty głównej i przewodów zasilania. Wyczerpana bateria CMOS uniemożliwia uruchomienie peceta, podając komunikat Mismatch CMOS lub Invalid Date and Time. W razie potrzeby wymień ją (bateria pastylkowa typu CR2032). Sposób wyjmowania baterii zależy od typu płyty głównej. Doświadczeni użytkownicy mogą pokusić się o sprawdzenie zasilacza. Odłącz wszystkie kable (w szczególności kabel zasilania) i wymontuj go z obudowy. Wygnij kawałek drutu (np. spinacz) na kształt litery U. Weź w rękę szeroką (20- lub 24-stykową) wtyczkę. Włóż jeden koniec drutu w otwór z niebieską, drugi zaś w otwór z czarną żyłą. Zachowaj najwyższą ostrożność, bo nieumiejętne wykonanie tej czynności grozi porażeniem prądem! Jeśli po podłączeniu zasilacza do źródła zasilania, zacznie działać, możesz wykluczyć jego uszkodzenie.

Jeśli narzekasz na niewytłumaczalne restarty systemu Windows, zacznij poszukiwania przyczyn od wyłączenia automatycznego ponownego uruchamiania, gdy następuje błąd.

Jeśli narzekasz na niewytłumaczalne restarty systemu Windows, zacznij poszukiwania przyczyn od wyłączenia automatycznego ponownego uruchamiania, gdy następuje błąd.

Usterka 7 – nieustanne restartowanie systemu

Przyczyna. Ten problem pojawia się często po zainstalowaniu nowych sterowników lub zaktualizowaniu Windows.

Rozwiązanie. Tuż po włączeniu peceta naciśnij klawisze [Shift F8], po czym wybierz polecenie Napraw komputer na ekranie zaawansowanych opcji uruchamiania. Zastosuj się do wskazówek na ekranie. Gdy dotrzesz do okna Opcje odzyskiwania systemu, wskaż opcję Narzędzie do naprawy systemu podczas uruchomienia i uzbrój się w cierpliwość. Windows samodzielnie wykona wszystkie czynności. Jeśli problem nie zniknie po restarcie, ponownie uruchom system, jak opisaliśmy powyżej, lecz w oknie opcji odzyskiwania wybierz polecenie Przywracanie systemu i wybierz odpowiedni punkt przywracania.

Komunikat na niebieskim tle oznacza błędy krytyczne uniemożliwiające dalsze działanie systemu.

Komunikat na niebieskim tle oznacza błędy krytyczne uniemożliwiające dalsze działanie systemu.

Usterka 8 – komputer zawiesza się, wyświetlając komunikat krytyczny

Przyczyna. Komunikaty na niebieskim tle oznaczają błędy krytyczne, które uniemożliwiają działanie systemu. Zdarzają się po zaktualizowaniu sterowników. Przyczyny leżą w Windows (np. błędy w rejestrze) lub w podzespołach sprzętowych (np. przegrzanie).

Rozwiązanie. Poniżej przedstawiamy najczęstsze komunikaty.

  • 0x0000002E: DATA_BUS_ERROR – uszkodzenie pamięci RAM.
  • 0x0000007B: INACCESSIBLE_BOOT_DEVICE – infekcja wirusowa sektora rozruchowego lub błędne ustawienia w BIOS-ie. Przebadaj sektor startowy oprogramowaniem antywirusowym i sprawdź ustawienia BIOS-u – przede wszystkim, czy w polu SATA Mode Selection jest ustawiony tryb AHCI.
  • 0x0000000A: IRQL_NOT_LESS_OR_EQUAL – błąd w zainstalowanym (niedawno) sterowniku. Odinstaluj go w Menedżerze urządzeń. Zainstaluj inny (ew. nieco starszy) sterownik z oficjalnej witryny producenta.
  • 0x0000007F: UNEXPECTED_KERNEL_MODE_TRAP – problem z jednym z urządzeń (przypuszczalnie z niedawno zainstalowanym). Sprawdź, czy jest poprawnie podłączone. Wymontuj je i odinstaluj sterownik. Możliwe przegrzanie jednego z podzespołów. Zadbaj o właściwe chłodzenie.

Sprawność zasilacza można zbadać nawet wygiętym spinaczem. UWAGA! Ryzyko porażenia prądem – wykonujesz tę czynność na własne ryzyko!

Sprawność zasilacza można zbadać nawet wygiętym spinaczem. UWAGA! Ryzyko porażenia prądem – wykonujesz tę czynność na własne ryzyko!

Usterka 9 – komputer zawiesza się bez komunikatu alarmowego

Przyczyną może być uszkodzenie zasilacza lub płyty głównej.

Rozwiązanie. Wyłącz automatyczne restartowanie. W Windows 7 kliknij ikonę Komputer prawym przyciskiem myszy (w Windows 8 naciśnij klawisze [Windows Q]) i wskaż polecenie Właściwości. Kliknij polecenie Zaawansowane ustawienia systemu i przycisk Ustawienia w rubryce Uruchamianie i odzyskiwanie na karcie Zaawansowane. Usuń zaznaczenie pola wyboru Automatycznie uruchom ponownie. Jeśli nie rozwiążesz problemu w ten sposób, sprawdź sprawność zasilacza.

Zworka Clear CMOS pozwala przywrócić fabryczny stan BIOS-u. Wystarczy przestawić ją we właściwe położenie i odczekać ok. 10 sekund.

Zworka Clear CMOS pozwala przywrócić fabryczny stan BIOS-u. Wystarczy przestawić ją we właściwe położenie i odczekać ok. 10 sekund.

Usterka 10 – brak sygnału wizji

Przyczyna. Jeśli nie wchodzi w grę awaria monitora, brak sygnału wideo jest przeważnie spowodowany uszkodzeniem karty graficznej bądź zasilacza. Przyczyną mogą być także błędne ustawienia w BIOS-ie.

Rozwiązanie. Przywróć fabryczne ustawienia BIOS-u (przyciskiem na płycie głównej lub zworką Clear CMOS). Przedtem odłącz komputer od zasilania. Jeśli nie przyniesie to pożądanego rezultatu, przełóż kartę graficzną do innego slotu PCI Express na płycie głównej. Jeżeli procesor jest wyposażony w wewnętrzny układ grafiki, wymontuj kartę i podłącz monitor do interfejsu wideo płyty głównej. W ten sposób potwierdzisz uszkodzenie płyty głównej.