Top 10 usterek sprzętowych

Zebraliśmy dziesięć najczęstszych usterek sprzętowych. W poniższym zestawieniu wskazujemy pokrótce ich przyczyny i objaśniamy, jak je usuwać.


Aby zapobiegać problemom z działaniem sprzętu, radzimy przede wszystkim aktualizować regularnie sterowniki i wgrywać poprawki systemu Windows. Ponadto warto dbać o czystość swojego komputera, bo zalegający kurz utrudnia schładzanie podzespołów, co może prowadzić m.in. do ich przegrzewania. Poniżej zamieszczamy spis częstych awarii sprzętu i opisujemy w telegraficznym skrócie sposoby ich usuwania.

Usterka 1 – mysz lub klawiatura odmawia posłuszeństwa

Przyczyna leży przeważnie po stronie sterowników.

Rozwiązanie. Podłącz mysz i klawiaturę do innych gniazd USB. Problemy mogą sprawiać sprzęt PS/2 podłączany poprzez przejściówkę i urządzenia peryferyjne podłączone do portów USB 3.0. Jeśli nie udało ci się rozwiązać problemu, uruchom Windows w trybie awaryjnym, przywołaj Menedżer urządzeń, rozwiń kolejno gałęzie Klawiatury, Mysz i inne urządzenia wskazujące i Urządzenia interfejsu HID, po czym odinstaluj sterowniki, które nie pochodzą od Microsoftu. Gdy zrestartujesz system, Windows automatycznie zainstaluje sterowniki uniwersalne.

Zobacz również:

  • Xbox Live nie działa. Co się dzieje? Czy jest awaria?
Top 10 usterek sprzętowych

Gdy z peceta nie dobywają się żadne dźwięki, przyczyną może być wyłączona usługa Windows Audio. Upewnij się, że jest uruchamiana automatycznie.

Usterka 2 – brak dźwięku

Przyczyną bywa wyłączona usługa wymagana do odtwarzania dźwięku.

Rozwiązanie. Kliknij ikonę Komputer prawym przyciskiem myszy i wskaż polecenie Zarządzaj. Rozwiń gałąź Usługi i aplikacje | Usługi. Sprawdź, czy w kolumnie Stan usługi Windows Audio widnieje wpis Uruchomiono, a w kolumnie Typ uruchomienia wpis Automatyczny. W przeciwnym razie kliknij dwukrotnie usługę i zainicjuj automatyczne uruchamianie. Następnie zrestartuj system.

Usterka 3 – komputer nie wykrywa nośników USB

Przyczyna. Windows nie wyświetla dysków zewnętrznych i innych urządzeń podłączanych do portów USB, gdy przydzielono im zajętą uprzednio literę.

Rozwiązanie. Naciśnij klawisz [Windows R] i wpisz polecenie diskmgmt.msc. Jeśli twój nośnik nie figuruje w oknie Zarządzanie dyskami, odwiedź witrynę producenta, pobierz i zainstaluj najnowszy sterownik (dotyczy to przede wszystkim takich urządzeń jak smartfony). Następnie kliknij dysk prawym przyciskiem myszy i wskaż polecenie Zmień literę dysku i ścieżki. Kliknij przycisk Dodaj, zaznacz opcję Przypisz następującą literę dysku i wybierz jedną z dostępnych liter.

Top 10 usterek sprzętowych

Jeśli łącze internetowe korzysta z TCP/IPv4, śmiało wyłącz nowszą wersję protokołu.

Usterka 4 – komputer nie nawiązuje połączeń internetowych

Przyczyna. Jeśli modem/router działa bez zarzutu, częstą przyczyną bywa włączony protokół TCP/IPv6.

Rozwiązanie. Najpierw ustal, który protokół jest używany do przesyłania danych. Jeśli jest to TCP/IPv4, przywołaj aplet Centrum sieci i udostępniania w Panelu sterowania, kliknij polecenie Zmień ustawienia karty sieciowej, kliknij bieżące połączenie sieciowe prawym przyciskiem myszy i wskaż polecenie Właściwości. Usuń zaznaczenie pola wyboru Protokół internetowy w wersji 6 (TCP/IPv6). W podobny sposób pozbędziesz się „przyspieszaczy” internetu, których nie udaje się całkowicie odinstalować.

Top 10 usterek sprzętowych

Już po krótkim okresie używania komputera osadza się w jego wnętrzu kurz. Warto go regularnie czyścić.

Usterka 5 – częste zawieszanie się systemu

Przyczyną bywa często uszkodzona pamięć RAM.

Rozwiązanie. Jeśli wymieniałeś niedawno pamięć RAM lub wgrałeś nową wersję BIOS-u, wyłącz komputer, odłącz go od zasilania, po czym wyjmij moduły RAM i ustal ich nominalne napięcie i wartości taktowania. Sprawdź napięcie zasilające i maksymalną częstotliwość w instrukcji obsługi lub bezpośrednio na płycie. Jeśli wartości są zgodne, możesz zamontować układy RAM. Przywołaj menu BIOS-u i sprawdź bieżące napięcie i częstotliwość taktowania pamięci. W razie potrzeby skoryguj ustawienia.

Jeżeli jednak nie znajdziesz nieścisłości, musisz poddać pamięć gruntownym testom pod kątem ewentualnej usterki. Pomoże ci w tym np. program memtest86+. Aby ustalić, który moduł uległ uszkodzeniu, trzeba zbadać oddzielnie każdy z nich.

Top 10 usterek sprzętowych

Bateria podtrzymująca zasilanie układu CMOS to ważny element na płycie głównej. Gdy się wyczerpie, ustawienia BIOS-u ulegną utracie.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: