Twardodyskologia


Złote zasady konserwacji dysku

1. Archiwizuj regularnie istotne dane na odpowiednim nośniku danych. Jeżeli pliki nie mieszczą się na jednej lub kilku dyskietkach, skorzystaj z napędu Zip, streamera lub nagrywarki CD-R(W).

2. Wydrukuj lub zanotuj na kartce papieru wszystkie ustawienia BIOS-u. Jeśli przykładowo nie powiedzie się instalacja dodatkowego dysku, będziesz mógł znacznie łatwiej odtworzyć pierwotną konfigurację peceta.

3. Miej w pogotowiu dyskietkę startową. Aby utworzyć dyskietkę, przywołaj menu Start | Ustawienia | Panel sterowania i kliknij dwukrotnie ikonę Dodaj / Usuń programy. Wybierz kartę Dysk startowy i włóż pustą dyskietkę do napędu. Teraz kliknij przycisk Utwórz dysk i zastosuj się do wskazówek systemu.

Uwaga: Powinieneś tworzyć nową dyskietkę startową za każdym razem, gdy aktualizujesz system operacyjny.

4. Twardy dysk powinien być mocno przykręcony do obudowy komputera. W przeciwnym razie może dojść do wzrostu średniego czasu dostępu. Gdy dysk jest przymocowany za luźno, głowice zapisu/odczytu drgają dłużej, co przedłuża czas wyszukiwania żądanego miejsca na dysku.

5. Twarde dyski mają tendencję do nagrzewania się - przede wszystkim najnowsze modele, których prędkość obrotowa osiąga 7200 obr./min. Nie zaleca się umieszczać napędów tego typu w bezpośrednim sąsiedztwie innych urządzeń.

6. Po zainstalowaniu systemu Windows i skonfigurowaniu podzespołów sprzętowych i wszystkich aplikacji zaleca się sporządzić zapasową kopię systemu, np. za pomocą polecenia Xcopy32. Jeśli nagrasz katalog z kopią systemu na płytę CD-R, zminimalizujesz następstwa największych awarii.

7. Wykorzystaj pełną wydajność twardego dysku, instalując sterownik bus mastera (patrz punkt 16).

8. W przypadku dysków SCSI istotna jest jakość kabli transmisji danych. Jeśli zaoszczędzisz na kablach, musisz liczyć się z błędami przesyłu, które trudno zlokalizować. Jeśli masz dysk pracujący w trybie Ultra-DMA/66, podłącz go specjalnym 80-żyłowym kablem (patrz punkt 17).

9. Defragmentuj dysk w regularnych odstępach czasu korzystając na przykład z systemowego programu Defrag (menu Start | Programy | Akcesoria | Programy systemowe | Defragmentator dysków). Dzięki temu zwiększysz średnią prędkość transmisji danych, a także szansę na odtworzenie nieumyślnie usuniętych plików (patrz punkt 27).

10. Co najmniej raz na miesiąc sprawdzaj zasoby dyskowe w poszukiwaniu ewentualnych błędów. Stosuj w tym celu ScanDisk (menu Start | Programy | Akcesoria | Narzędzia systemowe | ScanDisk) lub inny program diagnostyczny.