Twardodyskologia


Możliwość 1

Aby wykorzystać pełną pojemność dysku, zaktualizuj BIOS płyty głównej. Nowa wersja BIOS-u winna obsługiwać mapowanie.

Możliwość 2

Jeśli producent płyty głównej nie oferuje na internetowej stronie aktualizacji BIOS-u, skorzystaj ze specjalnego menedżera dyskowego. Oprogramowanie tego typu jest dołączane do niemalże każdego dysku. W przeciwnym razie skontaktuj się ze sprzedawcą dysku lub zajrzyj na internetową witrynę producenta. Poniżej zamieszczamy zestawienie producentów i dołączanych programów: Fujitsu, Ontrack Diskmanager 2.4, www.ontrack.com/re/do/fujitsu.asp, Hitachi, Ontrack Diskmanager, www.hitachi-eu.com/hel/ied/IBM, Ontrack Diskmanager 9.47 lub Microhouse EZ-Drive 9.10, www.storage.ibm.com/techsup/hddtech/welcome.htm, Maxtor, EZ-Drive Maxblast 9.08M, www.maxtor.com/maxblast, Quantum, Ontrack Diskmanager 2.50 ww.quantum.com/support/csr/software/csr_software.htm, Samsung, Ontrack Diskmanager 2.45, samsungelectronics.com/support/faqs/hdd/fa_1272_en.html, Seagate, DiscWizard, www.seagate.com/support/disc/drivers/index.html, Western Digital, Data Lifeguard Tools 2.2

www.wdc.com/service/ftp/drives.html

4. Pojemność dysku

Duże dyski w starszych pecetach bywają źródłem problemów. Rozwiązaniem może być aktualizacja BIOS-u (punkt 4).

Duże dyski w starszych pecetach bywają źródłem problemów. Rozwiązaniem może być aktualizacja BIOS-u (punkt 4).

PYTANIE: Co zrobić, gdy po zainstalowaniu twardego dysku o pojemności ponad 2,1 GB komputer odmawia posłuszeństwa?

ODPOWIEDŹ: BIOS-y sprzed lutego 1996 r. nie obsługują dysków wyposażonych w więcej niż 4096 cylindrów (numerowanych od 0 do 4095; przy 4096 licznik przeskakuje na 0). Z tego względu BIOS nie rozpoznaje dysków o pojemności przekraczającej 2016 MB (4096 x 16 x 63 x 512 bajtów).

Możliwość 1

Na internetowej witrynie producenta płyty głównej poszukaj aktualizacji BIOS-u, która pozwoli Ci wykorzystać pełną pojemność dysku.

Możliwość 2

Jeśli nie masz nowszej wersji BIOS-u, musisz zajrzeć do instrukcji obsługi dysku. Zapewne znajdziesz w niej rozdział ăBIOS limitations for hard drives larger than 2,1 GBÓ lub podobny. Powinien zawierać ustawienia zworek dla danego dysku, które pozwolą obejść ograniczenie. Po przestawieniu zworek włącz komputer i przejdź do ustawień BIOS-u. W polu typu dysku wybierz opcję Auto lub Auto Detect. Teraz uruchomisz system, lecz będziesz miał dostęp do 2,1 GB pamięci dyskowej. By korzystać z pełnej pojemności, sięgnij po menedżera dyskowego (patrz punkt 3).

5. Pojemność dysku

Windows 95 A "widzi" tylko 2047 MB, nawet jeśli pojemność dysku jest znacznie większa (punkt 5).

Windows 95 A "widzi" tylko 2047 MB, nawet jeśli pojemność dysku jest znacznie większa (punkt 5).

PYTANIE: Dlaczego Windows 95 "widzi" tylko 2047 MB dysku o znacznie większej pojemności?

ODPOWIEDŹ: Pierwsze wersje Windows (do 95 A łącznie) opierają się na systemie plików FAT16, który ogranicza rozmiar dysków logicznych do 2047 MB. Potrafi zarządzać maksymalnie 65 525 klastrami po 32 KB każdy.

Możliwość 1

Aby wykorzystać pełną pojemność dysku, podziel dysk na partycje nie przekraczające 2047 MB. Wczytaj system w trybie MS-DOS, po czym uruchom program fdisk. Wybierz kolejno opcję 1, potem 2 i przyporządkuj całą pojemność dyskom logicznym w partycji rozszerzonej.

Uwaga :

System plików FAT32 znacznie efektywniej zarządza danymi zapisanymi na twardym dysku. Warto skonwertować istniejące partycje FAT16 narzędziem wchodzącym w skład Windows.

Możliwość 2

Wymontuj dysk i zaktualizuj Windows do wersji 95 B lub nowszej. Wyposażona w system plików FAT32 nie ogranicza pojemności dysku do 2 GB.

6. Pojemność dysku

PYTANIE: BIOS poprawnie rozpoznaje nowy dysk 8 GB, lecz pecet zawiesza się podczas partycjonowania w Windows 95 A. Co robić?

ODPOWIEDŹ: Dyski o pojemności ponad 504 MB mają więcej niż 1024 cylindrów. Jednak Windows 95 A oparty na DOS-ie 7.0, a także wcześniejsze wersje DOS-u, potrafią obsługiwać maksymalnie 1024 cylindrów dyskowych. W przypadku dysków o większej liczbie cylindrów BIOS musi odwzorować tę liczbę w taki sposób, by nie przekraczała wymienionej wartości. Czynność tę nazywa się mapowaniem. Przy wyższych pojemnościach - od około

4,2 GB - liczba cylindrów jest tak duża (ponad 8192), że BIOS musi dzielić ją przez 16. Odpowiednio ăwzrastaÓ liczba głowic: 16 x 16 = 256. DOS w wersjach do 7.0 akceptuje liczby od 0 do 255. Zatem operacje odczytu i zapisu przyporządkowywane przez BIOS 256. głowicy dysku Windows przekierowywuje do głowicy 0. Komputer zawiesza się w wyniku przekroczenia zakresu.

Możliwość 1

Wgraj taką wersję BIOS-u, która przyporządkowuje dyskowi 15, a nie 16 głowic. Aktualizacji BIOS-u oraz informacji, która wersja spełnia powyższe kryterium, należy szukać na internetowej stronie producenta płyty głównej.

Możliwość 2

Jeżeli nie uda Ci się zdobyć odpowiedniej wersji BIOS-u, będziesz zmuszony zmienić system operacyjny, np. na Windows 95 B lub Windows 98.