Twardodyskologia


7. Pojemność dysku

PYTANIE: Kupiłem dysk o pojemności 10 GB, jednak BIOS rozpoznaje tylko 7,844 GB. Co począć?

ODPOWIEDŹ: System operacyjny musi mieć możliwość jednoznacznego lokalizowania wszystkich sektorów twardego dysku. W starszych wersjach BIOS-u zastosowano adresowanie metodą CHS, przy czym system operacyjny odwołuje się do BIOS-u przez przerwanie 13h, które potrafi przydzielać maksymalnie 1024 cylindry, 255 głowic i 63 sektory na ścieżkę. W ten sposób można zaadresować co najwyżej 8032,5 MB, czyli 7,844 GB. Ponieważ podczas wczytywania system operacyjny odwołuje się do ustawień BIOS-u i zapisuje pozycję partycji jako adres CHS w tablicy partycji, nie może zarządzać powierzchnią przekraczającą 7,844 GB. Rozwiązanie problemu stworzył producent BIOS-ów Phoenix rozszerzając funkcjonalność przerwania 13h.

Zgodnie ze standardem wprowadzonym w 1995 roku (Enhanced BIOS), który z biegiem czasu został przyjęty przez wszystkich producentów BIOS-ów, nowoczesne systemy operacyjne mogą adresować dyski o pojemności przekraczającej 8 GB. Metoda adresowania, która znalazła tu swoje zastosowanie, nazywa się trybem LBA. Adresowalny obszar pamięci dyskowej wynosi 128 GB.

Możliwość 1

Zaktualizuj BIOS, korzystając z odpowiedniej wersji (Enhanced BIOS - od końca 1997 roku). Pamiętaj, że nie wszystkie systemy rodziny Windows 95/98 radzą sobie z rozszerzeniem BIOS-u. Obsługę tego standardu dodano dopiero w Windows 95 B.

Możliwość 2

Jeśli nie możesz zaktualizować BIOS-u, sięgnij po menedżer dyskowy (patrz punkt 3).

8. Pojemność dysku

Twardodyskologia

Dzięki aktualizacji BIOS-u płyta Asus P/I-P55T2P4 obsługuje dyski o dużej pojemności.

PYTANIE: Zainstalowałeś dysk SCSI o pojemności 12 GB, lecz system wykorzystuje tylko 8 GB. Tymczasem nie ma problemów z wykorzystaniem pełnej pojemności dysku EIDE 9 GB. Gdzie podziały się 4 GB?

ODPOWIEDŹ: Przyczyna problemów na pewno nie leży w BIOS-ie. Przecież doskonale radzi sobie z dyskiem EIDE. Przypuszczalnie masz stary host-adapter SCSI, w którym nie zaimplementowano przerwania 13h (patrz punkt 7).

Możliwość 1

Zajrzyj na internetową stronę producenta host-adaptera. Być może oferuje aktualizację jego oprogramowania sprzętowego (rodzaj BIOS-u).

Możliwość 2

Jeśli nie zdobędziesz aktualizacji, musisz kupić nowy host-adapter. Aktualne modele obsługują rozszerzenie przerwania 13h bez konieczności aktualizowania. Przy zakupie zwróć uwagę, by dysk i host-adapter miały kompatybilne złącza. W przeciwnym razie będziesz musiał nabyć dodatkową przejściówkę.

9. Pojemność dysku

PYTANIE: Podłączyłem twardy dysk

10 GB. Podczas instalowania systemu Windows NT 4 setup zaniża pojemność faktyczną do 8 GB. Na czym polega problem?

ODPOWIEDŹ: Błąd tkwi w sterowniku EIDE (plik ATAPI.SYS), który zarządza pamięcią dyskową o maksymalnym rozmiarze 8 GB. Wymieniony sterownik jest stosowany w pierwszych wersjach Windows NT 4 do Service Packa 3 łącznie. Ograniczenie zlikwidowano dopiero w dodatku Service Pack 4.

Możliwość 1

Zastąp stary sterownik, korzystając z wersji 1.2. Zainstaluj Windows NT 4 w partycji o maksymalnym rozmiarze 4 GB i pobierz z Internetu Service Pack 5 (www.microsoft.com/ntworkstation/dowloads, rozmiar: 33 MB). Podczas instalowania system wskaże pozostałe miejsce na dysku (w naszym przykładzie 6 GB), co możesz sprawdzić w menedżerze dysków Windows NT.

Jeśli nie masz zamiaru ściągać z Internetu całego Service Packa, pobierz tylko sterownik z serwera FTP Microsoftu (ftp://ftp.microsoft.com/bussys/winnt/winnt-unsup-ed/fixws/nt40/atapi/atapi.exe, rozmiar 33 KB). Zapisz go na dyskietce startowej Windows NT, która zawiera starą wersję sterownika. Jeśli Windows NT jest już zainstalowany, umieść sterownik na twardym dysku. Przywołaj Panel sterowania i przejdź do ustawień host-adaptera SCSI. Następnie zainstaluj sterownik zgodnie z instrukcją oferowaną przez system.

Możliwość 2

Istnieje możliwość usunięcia problemu bez konieczności sięgania po Service Packi czy nowe wersje sterowników, choć wymaga ponownego zainstalowania systemu. Uruchom system z dyskietki startowej Windows 95/98 i sformatuj dysk jako FAT32. Teraz zainstaluj Windows NT 4. Program instalacyjny zgłosi, że nie może rozpoznać wybranej partycji, ale prawidłowo ustali rozmiar dysku. Po usunięciu bezużytecznej partycji możesz bezproblemowo podzielić dysk na napędy logiczne i kontynuować instalowanie Windows NT 4.