Twardy dysk - Co począć, gdy S.M.A.R.T. zgłasza problemy z dyskiem (Windows XP / Vista / 7)

Twardy dysk to podstawowy nośnik do gromadzenia danych w twoim komputerze. Szybko obracające się talerze przechowują często nie jeden terabajt cennych zasobów. Dobrze, że jest system wczesnego ostrzegania, który pomaga zapobiegać utracie danych na wypadek awarii napędu.

Archiwizowanie danych. Gdy po włączeniu komputera nie nastąpi rozruch systemu, lecz na ekranie pojawi się ostrzeżenia S.M.A.R.T. o treści Status Bad, nie ignoruj komunikatu Backup and Replace (zarchiwizuj i zastąp). Wprawdzie w chwili wyświetlenia tegoż komunikatu twardy dysk działa przypuszczalnie bez zarzutu, jednak nie wiadomo, jak długo taki stan się utrzyma. W chwili ostrzeżenia zostały przekroczone określone limity, co zwiastuje rychłą awarię dysku.

Im szybciej uda ci się przenieść zasoby ze starego dysku na nowy, tym lepiej. Naciśnij klawisz [F1], przez co potwierdzisz, że przyjąłeś do wiadomości wyświetlony komunikat. Jeżeli uda ci się uruchomić Windows, wykorzystaj pomyślność chwili, zanim będzie za późno - nie wyłączaj komputera, dopóki nie utworzysz zapasowej kopii plików, na których ci zależy.

Zobacz również:

  • The Lords of the Fallen 2023 - gameplay, premiera, czy to 2 część?
Twardy dysk - Co począć, gdy S.M.A.R.T. zgłasza problemy z dyskiem (Windows XP / Vista / 7)

Gdy podczas rozruchu komputera pojawi się takie ostrzeżenie systemu S.M.A.R.T., lepiej potraktuj je poważnie. Wykonaj zapasową kopię swoich cennych danych i wymień twardy dysk na nowy.

Najlepiej podłącz zewnętrzny dysk USB, na który przeniesiesz swoje biblioteki i lokalne foldery użytkownika. Pamiętaj o tym, że podczas awaryjnego archiwizowania danych na pierwszym planie powinny stać twoje osobiste pliki. Podczas gdy zakupione programy można w każdej chwili ponownie zainstalować, defekt twardego dysku może oznaczać nieodwracalną utratę niezachowanych prywatnych dokumentów, tekstów, arkuszy kalkulacyjnych i zasobów multimedialnych takich jak obrazki, rodzinne filmy czy nagrania audio.

Tworzenie obrazu. Po zabezpieczeniu najcenniejszych zasobów powinieneś wyposażyć komputer w nowy napęd. Jeśli to możliwe, kup twardy dysk o większej pojemności od poprzednika zagrożonego awarią.

Teraz możesz skorzystać z oprogramowania takiego jak O&O DiskImage Express Edition, Easeus Todo Backup lub Macrium Reflect, aby sporządzić obraz wysłużonego dysku, a więc lustrzane odbicie jego całej zawartości, które co do joty odpowiada oryginałowi. W ten sposób uzyskasz nie tylko dostęp do swoich prywatnych danych, lecz będziesz miał możliwość korzystania ze swojego systemu operacyjnego i zainstalowanych w nim aplikacji zaraz po wymianie starego dysku na nowy.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: