Twardy dysk - Jak wymusić wykrycie nowego zewnętrznego napędu

Zewnętrzne twarde dyski są z reguły fabrycznie przygotowane do użytku. Jednak niekiedy Windows nie wykrywa automatycznie nowego napędu. Zdarza się to nawet w wypadku dysków USB, na których zapisano dane w innym komputerze. Jak zmusić system do współpracy z nowym napędem?

Gdy Windows nie wykrywa dysku zewnętrznego, przeważnie wystarczy sprawdzić jego zasilanie i w razie potrzeby przypisać mu literę.

Gdy Windows nie wykrywa dysku zewnętrznego, przeważnie wystarczy sprawdzić jego zasilanie i w razie potrzeby przypisać mu literę.

Nie panikuj. Z reguły wystarczy przydzielić podłączonemu dyskowi literę napędu. Poniżej opisujemy szczegółowo wymagane czynności.

Sprawdź podłączenie. Jeżeli podłączony do komputera dysk USB nie pojawia się po upływie kilku dłuższych chwil w oknie Eksploratora, powinieneś w pierwszej kolejności sprawdzić jego zasilanie. Oznaką poprawnego zasilania napędu jest krótkie zabłyśnięcie diody dysku tuż po jego uruchomieniu, a także ciche szmery spowodowane rozruchem silniczka. Niektóre dyski USB, które nie są wyposażone w oddzielny zasilacz, czerpią energię elektryczną z dwóch portów USB poprzez rozgałęziony kabel.

Partycje

System Windows pozwala zdefiniować na dysku maksymalnie cztery partycje. Dzieląc w ten sposób duży dysk, pomoże ci utrzymać na nim większy porządek. Każda partycja stanowi samodzielny obszar na twardym dysku, któremu jest przyporządkowana własna litera napędu. W oknie Eksploratora figuruje więc jako zwyczajny twardy dysk. Taki podział pozwoli ci np. zainstalować w partycji C system operacyjny i aplikacje, zaś partycję D tego samego twardego dysku przeznaczyć na magazynowanie swoich danych. Ta metoda okazuje się praktyczna, bo w razie konieczności przywrócenia poprzedniego stanu systemu partycja danych pozostanie nienaruszona, a zawarte w niej dane nietknięte.

Przyporządkuj literę napędu. Jeśli dysk jest prawidłowo zasilany prądem, a mimo to nie pojawia się w Eksploratorze, przyczyną bywa przeważnie brak przypisania litery napędu. Aby to skorygować, otwórz menu Start, przywołaj Panel sterowania i włącz wygląd klasyczny (w Windows 7: duże lub małe ikony). Teraz kliknij Narzędzia administracyjne | Zarządzanie komputerem. Na ekranie pojawi się okno konsoli zarządzania. Przeskocz do gałęzi Magazyn | Zarządzanie dyskami w panelu po lewej stronie. Sprawdź, czy w prawej części okna figuruje dysk, którego rozmiar odpowiada pojemności twojego nowego dysku, lecz nie przydzielono mu jeszcze litery napędu.

Po rozpoznaniu nowego dysku Windows wyświetli okno autoodtwarzania.

Po rozpoznaniu nowego dysku Windows wyświetli okno autoodtwarzania.

Kliknij jego wpis prawym przyciskiem myszy i wskaż polecenie Zmień literę dysku i ścieżki. W nowym oknie kliknij przycisk Dodaj, wybierz jedną z wolnych liter i potwierdź przyciskiem OK. W wypadku dysków podzielonych na partycje, możesz przyporządkować literę napędu każdej z nich.

Korzystaj z zasobów dysku. Po wykonaniu opisanych czynności dysk USB pojawi się w oknie Eksploratora. Ponadto pojawi się okno automatycznego odtwarzania. Kliknij w nim polecenie Otwórz folder, aby wyświetlić pliki, chcąc przywołać zawartość dysku. Na koniec zamknij konsolę zarządzania, klikając ikonę krzyżyka.