Twardy dysk - Jak wymusić wykrycie nowego zewnętrznego napędu

Zewnętrzne twarde dyski są z reguły fabrycznie przygotowane do użytku. Jednak niekiedy Windows nie wykrywa automatycznie nowego napędu. Zdarza się to nawet w wypadku dysków USB, na których zapisano dane w innym komputerze. Jak zmusić system do współpracy z nowym napędem?

Twardy dysk - Jak wymusić wykrycie nowego zewnętrznego napędu

Gdy Windows nie wykrywa dysku zewnętrznego, przeważnie wystarczy sprawdzić jego zasilanie i w razie potrzeby przypisać mu literę.

Nie panikuj. Z reguły wystarczy przydzielić podłączonemu dyskowi literę napędu. Poniżej opisujemy szczegółowo wymagane czynności.

Sprawdź podłączenie. Jeżeli podłączony do komputera dysk USB nie pojawia się po upływie kilku dłuższych chwil w oknie Eksploratora, powinieneś w pierwszej kolejności sprawdzić jego zasilanie. Oznaką poprawnego zasilania napędu jest krótkie zabłyśnięcie diody dysku tuż po jego uruchomieniu, a także ciche szmery spowodowane rozruchem silniczka. Niektóre dyski USB, które nie są wyposażone w oddzielny zasilacz, czerpią energię elektryczną z dwóch portów USB poprzez rozgałęziony kabel.

Partycje

System Windows pozwala zdefiniować na dysku maksymalnie cztery partycje. Dzieląc w ten sposób duży dysk, pomoże ci utrzymać na nim większy porządek. Każda partycja stanowi samodzielny obszar na twardym dysku, któremu jest przyporządkowana własna litera napędu. W oknie Eksploratora figuruje więc jako zwyczajny twardy dysk. Taki podział pozwoli ci np. zainstalować w partycji C system operacyjny i aplikacje, zaś partycję D tego samego twardego dysku przeznaczyć na magazynowanie swoich danych. Ta metoda okazuje się praktyczna, bo w razie konieczności przywrócenia poprzedniego stanu systemu partycja danych pozostanie nienaruszona, a zawarte w niej dane nietknięte.

Przyporządkuj literę napędu. Jeśli dysk jest prawidłowo zasilany prądem, a mimo to nie pojawia się w Eksploratorze, przyczyną bywa przeważnie brak przypisania litery napędu. Aby to skorygować, otwórz menu Start, przywołaj Panel sterowania i włącz wygląd klasyczny (w Windows 7: duże lub małe ikony). Teraz kliknij Narzędzia administracyjne | Zarządzanie komputerem. Na ekranie pojawi się okno konsoli zarządzania. Przeskocz do gałęzi Magazyn | Zarządzanie dyskami w panelu po lewej stronie. Sprawdź, czy w prawej części okna figuruje dysk, którego rozmiar odpowiada pojemności twojego nowego dysku, lecz nie przydzielono mu jeszcze litery napędu.

Twardy dysk - Jak wymusić wykrycie nowego zewnętrznego napędu

Po rozpoznaniu nowego dysku Windows wyświetli okno autoodtwarzania.

Kliknij jego wpis prawym przyciskiem myszy i wskaż polecenie Zmień literę dysku i ścieżki. W nowym oknie kliknij przycisk Dodaj, wybierz jedną z wolnych liter i potwierdź przyciskiem OK. W wypadku dysków podzielonych na partycje, możesz przyporządkować literę napędu każdej z nich.

Korzystaj z zasobów dysku. Po wykonaniu opisanych czynności dysk USB pojawi się w oknie Eksploratora. Ponadto pojawi się okno automatycznego odtwarzania. Kliknij w nim polecenie Otwórz folder, aby wyświetlić pliki, chcąc przywołać zawartość dysku. Na koniec zamknij konsolę zarządzania, klikając ikonę krzyżyka.