Twardy dysk: zabójcze i zbawcze programy


Jak diagnozować i naprawiać dyski?

Twardy dysk: zabójcze i zbawcze programy
Jeśli Windows zachowuje się niestabilnie, a programy lub system sygnalizują błędy, trzeba sprawdzić kondycję twardego dysku. Najlepszym rozwiązaniem są tu aplikacje obsługujące technologię S.M.A.R.T (Self-Monitoring, Analysis and Reporting Technology).

Gdy wzrasta prawdopodobieństwo awarii, S.M.A.R.T. zaalarmuje system operacyjny i użytkownika. Technologia ta sprawdza się w około 30 - 40 procentach przypadków. Obsługę S.M.A.R.T. należy włączyć w BIOS-ie płyty głównej. Odpowiednia opcja oznaczona jest najczęściej jako HDD S.M.A.R.T. Capability - należy ustawić ją na Enabled.

Zobacz również:

  • Twarde dyski od Seagate z okazji Dnia Star Wars
  • Najlepsze dyski przenośne 2022 [RANKING]
  • Jak zainstalować i zalogować się do Microsoft Teams [PORADNIK]
Twardy dysk: zabójcze i zbawcze programy
Po uruchomieniu systemu operacyjnego, stan dysków twardych można zweryfikować za pomocą aplikacji CrystalDiscInfo, która poinformuje Cię o temperaturze podzespołów (temperatura dysku twardego nie powinna przekraczać 40 stopni Celsjusza). CrystalDiscInfo dodatkowo wyświetli również status nośnika. Jeśli okaże się, że nośnik jest w kiepskim stanie, niezwłocznie zrób kopię zapasową swoich danych.

Twardy dysk: zabójcze i zbawcze programy
Dysk należy regularnie skanować i usuwać błędy z jego systemu plików. Wystarczy do tego celu wbudowane w system operacyjny narzędzie Scandisk.

1. Otwórz okno właściwości partycji, przejdź na kartę Narzędzia i wybierz przycisk Sprawdź w sekcji Sprawdzanie błędów.

2. Zacznij od trybu Standardowego. Jeśli ewentualne błędy nie zostaną usunięte wybierz tryb Gruntowny.

3. Zaznacz Automatycznie napraw błędy systemu plików. Z opcji Skanuj dysk i spróbuj odzyskać uszkodzone sektory skorzystaj wtedy, gdy spodziewasz się fizycznych uszkodzeń nośnika. Pamiętaj jednak, ze ten tryb skanowania może potrwać dość długo. Kliknij Rozpocznij.

Niepokojące objawy

Pamiętaj, że komunikatów S.M.A.R.T. i Scandiska nie należy traktować, jak wyroczni. Nawet gdy stan dysku jest dobry, nie ma błędów w systemie plików a powierzchnia nie jest uszkodzona, często dochodzi do awarii mechaniki. Polega ona najczęściej na nieprawidłowej pracy głowic. Jeśli z komputera dochodzą niepokojące dźwięki, dysk piszczy bądź pracuje zdecydowanie głośniej niż zwykle, może to oznaczać jego awarię.

Programy do pobrania:
VSuite Ramdisk Free Edition 1.8 VSuite Ramdisk Standard Edition 4.5
VSuite Ramdisk Professional Edition 4.5 VSuite Ramdisk Server Edition 4.5
CrystalDiskInfo 3.5.6 Gavotte Ramdisk 1.1.0.0