Twardy dysk: zabójcze i zbawcze programy

Niewłaściwa konfiguracja niektórych aplikacji, w tym klientów peer-to-peer, powoduje nadmierne zużycie mechaniki dysku twardego i może doprowadzić do utraty danych. Przedstawiamy szereg porad jak szybko i poprawnie skonfigurować aplikacje by nie przeciążały dysku twardego oraz jak łatwo diagnozować i naprawiać dyski twarde.


Twardy dysk to urządzenie, które nie zmieniło się wiele w ciągu ostatnich lat. W jego wnętrzu kryje się prosta ale mało wytrzymała konstrukcja. Elementy mechaniczne, szczególnie talerze, źle znoszą wstrząsy i wysokie temperatury. Dlatego każdy użytkownik powinien wiedzieć jak zminimalizować ryzyko awarii dysku, nauczyć się zapobiegać błędom, diagnozować je, i o ile to możliwe, usuwać. Przecież twardy dysk zawiera to co najcenniejsze w komputerze - Twoje dane.

W tekście Twardy dysk: instalacja i chłodzenie pisaliśmy jakimi regułami kierować się podczas instalacji dysku twardego. W materiale Optymalna konfiguracja dysków analizowaliśmy z kolei odpowiednią konfigurację nośnika, jego podział na partycje minimalizującym ryzyko awarii oraz optymalne ustawienia systemu.

Zobacz również:

  • Twarde dyski od Seagate z okazji Dnia Star Wars
  • Chcesz mieć dysk o kolosalnej pojemności? Seagate obiecuje takie za rok
  • Jak zainstalować i zalogować się do Microsoft Teams [PORADNIK]

Wpływ na działanie urządzenia mają także zainstalowane programy. Mogą one uratować dysk, jak również przyczynić się do zwiększenia prawdopodobieństwa jego awarii. Przedstawimy porady, które pozwolą Ci uniknąć wszelkich problemów z dyskiem, które mogłyby wyniknąć z niewłaściwego wykorzystania aplikacji.

p2p - cichy zabójca dysku

Twardy dysk: zabójcze i zbawcze programy
Dysk będzie się mniej zużywał po odpowiedniej instalacji i konfiguracji programów. Najprostszym rozwiązaniem tego problemu jest instalacja aplikacji na partycji innej niż systemowa. Warto tu jednak uważać, bo na przykład foldery tymczasowe (robocze) aplikacji pozostają zwykle w folderze użytkownika na partycji systemowej.

Szczególną uwagę należy tu zwrócić na programy p2p, które można określić cichymi zabójcami dysków. Każda z takich aplikacji zapisuje na nośnik niewielkie porcje danych w bardzo krótkich odstępach czasu. Takie rozwiązanie przyczynia się do zwiększenia fragmentacji i zużycia dysku, który jest niepotrzebnie narażony na dodatkowe obciążenie. Zmniejsza też jego osiągi. By rozwiązać ten problem zaleca się konfigurowanie klientów p2p w ten sposób, by zapisywały dane na innym dysku niż systemowy. Dobrym rozwiązaniem jest tu szybki pendrive lub drugi dysk fizyczny.

Zobacz, jak zmienić ustawienia jednych z najpopularniejszych programów p2p - uTorrenta i eMule:

Twardy dysk: zabójcze i zbawcze programy
1. Uruchom uTorrent i wciśnij kombinację [Ctrl][P]. Przejdź do karty Katalogi. Wskaż folder lub wpisz ścieżkę docelową do katalogu, w którym będą zapisywane pobierane pliki. Zaakceptuj zmiany.

2. Po uruchomieniu eMule natomiast, kliknij przycisk Ustawienia. Przejdź do karty Foldery i zdefiniuj lokalizację pobranych i tymczasowych plików.

Wirtualny dysk

VSuite Ramdisk pozwala dodać do systemu nawet 128 dysków wirtualnych

Zużycie dysku zmniejszysz wykorzystując zasoby pamięci RAM.

Za pomocą aplikacji Gavotte Ramdisk lub VSuite Ramdisk możesz utworzyć w pamięci RAM wirtualny twardy dysk (ramdysk) i skonfigurować aplikacje narzędziowe w ten sposób, aby zapisywały w nim swoje dane.