Tworzenie menu kaskadowego

Chociaż Windows 98 można dostosować na wiele sposobów, tak aby wszystkie najważniejsze pliki i programy były zawsze pod ręką, istnieją mało znane, nietypowe, a bardzo wygodne rozwiązania. Przedstawiamy jedno z nich - zaawansowane kaskadowe menu użytkownika.


Chociaż Windows 98 można dostosować na wiele sposobów, tak aby wszystkie najważniejsze pliki i programy były zawsze pod ręką, istnieją mało znane, nietypowe, a bardzo wygodne rozwiązania. Przedstawiamy jedno z nich - zaawansowane kaskadowe menu użytkownika.

Sprawdzanie systemu

Aby zastosować tę metodę, musisz mieć jedną z podanych konfiguracji: Windows 98 Second Edition, Windows 98 z Internet Explorerem 5, Windows 95 z Internet Explorer 4 Desktop Update (i IE 5). Warto się też upewnić, że masz najnowszą wersję IE 5 (opisana metoda może nie działać z wersjami beta). Jeśli system nie spełnia tych wymagań, przejdź do punktu "Inne możliwości".

Budowa kaskadowego menu

Kliknij prawym przyciskiem myszy pusty obszar paska zadań i wybierz Paski narzędzi ę Nowy pasek narzędzi z menu podręcznego. Wybierz folder lub napęd, który chcesz w menu kaskadowym, i kliknij OK. Pasek narzędzi zostanie utworzony na pasku zadań. Jeśli ikony plików i folderów na nowym pasku wydają się zbyt duże, możesz kliknąć pasek prawym przyciskiem myszy i wybrać Widok | Mały.

Kliknij nazwę nowego paska narzędzi (kursor myszy zamieni się w czteroramienną strzałkę) i przesuń pasek w lewo tak, aby znikły wszystkie jego elementy. Jeżeli pasek jest szeroki (dwa i więcej rzędów ikon), zmniejsz jego szerokość.

Przy nazwie paska znajduje się teraz mały znaczek >>. Kliknięcie go spowoduje rozwinięcie menu z elementami wybranego folderu.

Dostosowanie menu

Można oczywiście utworzyć wiele takich menu, uzyskując w ten sposób dostęp do różnych partii systemu. Jeżeli nie odpowiada Ci położenie menu, możesz to zmienić - wystarczy poprzesuwać elementy paska zadań - wbrew pierwszym trudnościom uzyskasz dowolne ustawienie. Możliwe jest także posortowanie elementów menu w kolejności alfabetycznej. W tym celu należy kliknąć jeden z rozwiniętych obszarów menu prawym przyciskiem myszy i wybrać Sortuj według nazw.

Megamenu

Megamenu w pełnej krasie.

Megamenu w pełnej krasie.

Jeżeli korzystanie z menu okaże się wygodniejsze niż inne metody dostępu do folderów i plików, można pokusić się o utworzenie ogromnego menu, zawierającego wszystkie elementy Pulpitu, Panelu sterowania, Otoczenia sieciowego, dysków i folderu Drukarki. Utwórz nowy pasek narzędzi na pasku stanu, tak jak poprzednio, jednak zamiast folderu wybierz pozycję Pulpit. Przesuń pasek tak jak poprzednio. Megamenu jest gotowe!

Dostęp z klawiatury

Możliwe jest dotarcie do tak utworzonych kaskadowych menu bez sięgania po mysz. Najpierw użyj skrótu [Ctrl Esc], który wywołuje menu Start, następnie naciśnij [Esc] i kilkakrotnie [Tab], dopóki nie trafisz na menu. Jeżeli menu umieściłeś tuż przy przycisku Start, cała procedura jest dosyć szybka.

Wypróbowanie pływaka

Możesz umieścić menu na pływającym pasku narzędzi. Przeciągnij menu na Pulpit. Zanim zmniejszysz rozmiary tego paska, kliknij puste miejsce prawym przyciskiem myszy i usuń zaznaczenie pola Pokaż tekst. Możesz także wybrać opcję Widok ę Duży, aby powiększyć ikony. Zaznacz również pole Zawsze na wierzchu, aby menu było stale widoczne.

Zarządzanie plikami

Okazuje się, że korzystając tylko ze zbudowanego tutaj menu można wykonywać podstawowe operacje na plikach. Wystarczy kliknąć wybrany w menu plik prawym przyciskiem myszy i wybrać Usuń lub Zmień nazwę. Aby przenosić pliki pomiędzy folderami i napędami, wystarczy przesunąć ikonę pliku na odpowiednią pozycję w menu lub skorzystać ze Schowka (skopiować lub wyciąć, a potem wkleić w docelowe miejsce).

Uwaga: Przeciągnięcie ikony pliku pomiędzy różnymi napędami oznacza zwykle kopiowanie Đ w przypadku kaskadowego menu będzie to zawsze przenoszenie, niezależnie od tego, czy docelowy folder znajduje się na tym samym czy innym dysku. Jeżeli chcesz uruchomić kopiowanie, należy przemieścić ikonę pliku, korzystając z prawego przycisku myszy, i wybrać Kopiuj tutaj.