Tworzenie muzyki na komputerze

Jak wiadomo, komputer może posłużyć nam do niemal wszystkiego. Osoby kreatywne wykorzystają go do tworzenia, a jeśli ktoś chce spróbować swych sił przy kreowaniu własnej muzyki, warto zapoznać go z kilkoma programami tego typu.

Oczywiście w jednym tekście nie sposób porządnie opisać wszystkich dostępnych na rynku, dlatego skupię się na krótkim przeglądzie kilku naprawdę dobrych aplikacji, zapraszając jednocześnie do naszego działu z programami do tworzenia muzyki. Tam znajdują się i inne propozycje - każda posiada swój opis, pozwalający ocenić, czy przyda się użytkownikowi.

Fruity Loops

Fruity Loops to kombajn do tworzenia muzyki, z którego korzystają liczni twórcy - i to nie tylko muzyki elektronicznej. Otrzymujemy tu praktycznie wszystko, aby stworzyć utwór w dowolnym stylu - techno, ambient, disco, rock, a nawet metal. Nie ma problemu, aby korzystać z licznych wtyczek i pluginów, dodających nowe instrumenty, np. gitary elektryczne (Slayer) czy realistycznie brzmiące zestawy perkusyjne. Praca  odbywa się przez układanie ścieżek na osi czasu. W każdej ścieżce możemy upakować, co tylko chcemy, nadto nie ma problemu, aby dokonać edycji każdego używanego instrumentu czy efektu. Czy są minusy? Owszem, jeden. Nie jest to program darmowy, można jednak przetestować go dzięki wydaniu testowemu.

Tworzenie muzyki na komputerze

Fruity Loops

Anvil Studio

Anvil Studio to aplikacja ciesząca się dużą popularnością i to nie dlatego, że jest całkowicie darmowa i wciąż rozwijana. Tu również lista dostępnych możliwości jest imponująca. Warto wspomnieć o funkcji tworzenia utworu za pomocą zapisu nutowego, pełnego wsparcie dla MIDI, a także ASIO i VST. Chociaż interfejs jest tu nieco mniej efektowny niż we wspomnianym powyżej Fruity Loops, warto zapoznać się z olbrzymimi możliwościami tego programu.

Tworzenie muzyki na komputerze

AnvilStudio

DarkWave Studio

Trzeci w zestawieniu to program to open-source'owy DarkWave Studio. Jest znacznie mniej popularny niż dwa poprzednie, jednak mimo kilku wad doskonale nadaje się dla początkujących muzyków-amatorów. Obsługuje VST i liczne wtyczki, w możliwościach znajdziemy wsparcie dla różnorakich efektów dźwiękowych, a samo tworzenie odbywa się w wygodny sposób dzięki niezależnym "pokojom". W każdym znajduje się inny etap komponowania utworu, dzięki czemu muzyk ma pełną kontrolę nad jego powstawaniem. Warto go sprawdzić!

Tworzenie muzyki na komputerze

DarkWave

ACID Pro

ACID Pro to program komercyjny, wyprodukowany przez Sony. Jest to zaawansowane, profesjonalne studio muzyczne, w którym możemy przejść każdy etap powstawania utworu - począwszy od postawienia pierwszej nuty, kończąc na miksowaniu każdej ścieżki z osobna. To już narzędzie dedykowane głównie do profesjonalnych zastosowań, a spotkać je można w profesjonalnych studiach muzycznych. Oczywiście znajdziemy tu wsparcie dla VSTI, ASIO, mnóstwo efektów i możliwości modulowania dźwięku, współpracę z MIDI oraz wiele, wiele innych funkcji, dzięki którym twórca jest niemal wszechwładny w krainie dźwięków.Interfejs przypomina ten znany z innego narzędzia producenta - Sony Vegas.

Tworzenie muzyki na komputerze

ACID PRo

Podsumowując - jeśli dopiero zaczynasz przygodę z wirtualnym tworzeniem muzyki, najlepiej zacząć od testowania się na programach darmowych, jak DarkWave czy Anvil. Dopiero potem polecam przejść na te komercyjne, bardziej zaawansowane. Choć proszę pamiętać, że "komercyjny" nie zawsze znaczy "lepszy", a wszystko i tak zależy od wyobraźni muzycznej i kreatywności użytkownika.