Ultra HD czy Full HD – jak wybrać nowy telewizor

Jeśli wierzyć producentom telewizorów, 2014 stanie się rokiem rozpoczynającym ofensywę standardu Ultra HD. Przed mistrzostwami świata w piłce nożnej sklepowe półki zalała fala nowych modeli. Objaśniamy, co daje standard Ultra HD i w jakich wypadkach wystarcza rozdzielczość Full HD.


Tegoroczne mistrzostwa świata w piłce nożnej rozgrywane na stadionach słonecznej Brazylii to dla wielu entuzjastów futbolu doskonały moment na zakup nowego telewizora. Tymczasem rynkowa oferta jest obecnie większa niż kiedykolwiek wcześniej. Do płaskich odbiorników TV dołączyły modele z zakrzywionym ekranem. Paleta dostępnych serii sięga od niewielkich modeli, które doskonale sprawdzają się jako drugi telewizor w domu, po imponujące ekrany o przekątnej rzędu 110 cali, a więc znacznie przekraczającej dwa metry. Większość oferowanych urządzeń to modele Smart TV, które przyswajają sobie upodobania użytkownika, aby dostosować się do jego przyzwyczajeń. Jednak największe znaczenie przy wyborze nowego telewizora przypada kwestii rozdzielczości. Czy warto już teraz nabyć model zapewniający rozdzielczość Ultra HD? Czy wystarczy odbiornik Full HD na kilka najbliższych lat? W poniższym poradniku staramy się odpowiedzieć na te pytania.

Ultra HD – liczy się skaler wideo ze względu na brak treści o rozdzielczości macierzystej

Telewizja Ultra High Definition znana także pod skrótowymi nazwami Ultra HD, UHD i 4K kusi ogromną rozdzielczością obrazu. W tym standardzie sięga 3840 x 2160 pikseli i jest obecnie najwyższym poziomem rozdzielczości dostępnym w sprzęcie przeznaczonym do sektora konsumenckiego, a więc dla prywatnych użytkowników. Można rzec, że standard ten jest przyszłością telewizji. Problem w tym, że trzeba jeszcze na nią trochę zaczekać. Obecnie brakuje jeszcze źródeł oferujących treści w macierzystej rozdzielczości na tym poziomie. Dla stacji nadawczych to jeszcze bardzo odległe zagadnienie. Nawet komercyjne platformy cyfrowe takie jak Sky na chwilę obecną nie przewidują emitowania sygnału w jakości Ultra HD przed początkiem 2015 r. Aby cieszyć się obrazem w macierzystej rozdzielczości 4K, trzeba więc sięgnąć po własne fotografie i nagrania wideo lub oglądać wybrane materiały w internecie. Są dostępne np. w popularnym serwisie YouTube. Aby je znaleźć, wystarczy wpisać słowo kluczowe 4K w polu wyszukiwania. Następnie kliknij ikonę Settings (przedstawia koło zębate) w prawym dolnym narożniku okna odtwarzania i wskaż opcję 2160p w polu listy Quality. W ten sposób ustawisz maksymalny poziom rozdzielczości, a więc tryb Ultra HD. Pomijając wymienione źródła, raczej nie uda ci się zdobyć treści w mac rozdzielczości Ultra HD, dopóki takie rozwiązania jak odtwarzacz Sony FPM-X1 są dostępne tylko na amerykańskim rynku. Urządzenie jest wyposażone w dysk twardy, na którym zapisano aż dziesięć pełnometrażowych filmów kinowych w jakości Ultra HD. Nadzieję budzi zapowiedź Amazon. Firma obiecuje, że od tej pory będzie produkowała seriale wyłącznie w jakości Ultra HD. Jednak obecnie nie wiadomo, kiedy treści te staną się dostępne dla szerokiej publiczności w transmisji strumieniowej poprzez usługę VOD Amazon Instant Video.

Ultra HD czy Full HD – jak wybrać nowy telewizor

W samym środku wydarzeń – przed telewizorem z zakrzywionym ekranem Ultra HD siedzi się znacznie bliżej niż przed płaskim ekranem Full HD, więc efekty wizualne są zbliżone do tych z kina.

Dlatego ogromne znaczenie ma sposób, w jaki odbiornik tv przetwarza dostępny materiał. Wykorzystuje do tego celu technologie skalowania wideo, a więc konwertowania sygnału z jego jednoczesnym przeskalowywaniem. Za jej pomocą telewizor przekształca treści dostarczane mu w jakości SD, HD lub Full HD na format Ultra HD. Jak wykazały nasze testy, które przeprowadziliśmy na kilku z pierwszych odbiorników Ultra HD, występują pomiędzy nimi ogromne różnice jakości przeskalowywanego obrazu. Przy marnym przeskalowywaniu obraz na ekranie telewizora obfituje w wyraźne plamy. Na domiar złego jest mało kontrastowy i brakuje mu ostrości. W najgorszym wypadku jakość obrazu spada nawet poniżej poziomu Full HD. Niedociągnięcia obrazu generowanego przez nowy telewizor rozczarowują tym bardziej, że w modelach Ultra HD zalecany odstęp widza od ekranu jest znacznie krótszy od optymalnej odległości oglądania telewizji w standardzie Full HD. W wypadku modelu, którego przekątna ekranu sięga 65 cali, publiczność może śmiało zajmować miejsca w odstępie ok. trzech metrów od telewizora. Przecież widzowie mają mieć wrażenie, że znajdują się w samym centrum akcji. Poza tym większa odległość nie sprzyja dostrzeganiu szczegółów, które są ogromnym atutem wielkoformatowych telewizorów o wysokiej rozdzielczości. Niedociągnięcia w przeskalowywaniu obrazu zaobserwowaliśmy podczas testów m.in. w modelach LG 65LA9709 i Medion Life X18017. Za to pozytywnie zaskoczyła nas technologia przeskalowywania zastosowana w modelu Philips 65PFL9708S. Potrafi podnieść nawet obraz w niewielkiej rozdzielczości SD do poziomu jakości Ultra HD. Po prostu odbiornik nie generuje tylko większej liczby pikseli, lecz steruje ich odcieniem barwy i umiejscowieniem na ekranie. W efekcie widz otrzymuje ostry i kontrastowy, a zarazem naturalny obraz. Nowsze generacje telewizorów Ultra HD wszystkich markowych producentów powinny dysponować jeszcze bardziej udoskonalonymi technologiami przeskalowywania obrazu. Zanim kupisz nowy odbiornik TV, poproś sprzedawcę, aby zademonstrował ci w sklepie, jak dany model radzi sobie z odwzorowywaniem sygnałów SD i HD. Wówczas od razu odpowiesz sobie na pytanie, czy jakość przeskalowywania odpowiada twoim oczekiwaniom.

Ultra HD czy Full HD – jak wybrać nowy telewizor

Rozwiązania takie jak białe diody LED i lokalne przyciemnianie podnoszą jakość obrazu w telewizorach Full HD, np. takich jak seria M74 Toshiby.