Ulubione linki w Sieci


StumbleUpon

Informacje:http://www.stumbleupon.com

Ulubione linki w Sieci

Serwis StumbleUpon opiera się o losowość, mimo to jego skuteczność jest imponująca. Nawet zaawansowany internauta poczuje się pozytywnie zaskoczony.

StumbleUpon to nie tylko strona internetowa, ale także specjalny pasek narzędziowy, który można zainstalować w przeglądarce. Usługa pozwala użytkownikowi na wybranie kategorii, które go najbardziej interesują. Zestawienie to jest jednak dość chaotyczne i na pewno niekompletne. Mimo to aplikacja stara się sugerować ciekawe serwisy i linki powiązane z zaznaczonymi tematami. Jeśli internauta uzna, że wybór jest trafiony, powinien kliknąć ikonę w postaci skierowanego do góry kciuka. StumbleUpon umożliwia także przesyłanie ciekawych adresów znajomym oraz zapoznawanie się z recenzjami witryn. Wszystkie linki, które zostały "polubione", znajdują się w kategorii Favorites.

Zasada działania StumbleUpon jest oparta w dużej mierze o losowość. Aplikacja uczy się gustów użytkowników. Kluczem do sukcesu jest analizowanie preferencji milionów ludzi, którzy korzystają z tego serwisu. Podobny mechanizm wykorzystuje witryna inSuggest (http://www.insuggest.com ).

Linkologia

Informacje:http://www.linkologia.pl

Najbardziej znany polski serwis do przechowywania linków - część portalu Pino.pl. Pierwszym krokiem do skorzystania z Linkologii jest oczywiście rejestracja. I tu na użytkownika czeka przyjemna niespodzianka. Wszystkie serwisy Pino.pl są ze sobą zintegrowane - założenie konta w jednym pozwala na korzystanie ze wszystkich usług.

Linkologia pozwala na nieograniczone zapisywanie własnych adresów WWW za pomocą polecenia Dodaj link. Serwis wyposażono także w prostą wyszukiwarkę oraz zakładkę Moje linki, gdzie można przeglądać zapisane URL-e. Polska strona oferuje internautom javascriptowy bookmarklet podobny do tego znanego z Delicious. Dzięki temu dodawanie linków przebiega szybciej.

Furl

Informacje:http://www.furl.net

Ulubione linki w Sieci

Furl dzieli użytkowników na grupy. Ułatwia to nowym internautom znajdywanie ludzi o podobnych zainteresowaniach.

Jednym z nurtów social bookmarkingu jest clipping. Serwisy obsługujące tę funkcję zapisują nie tylko linki, ale także fragmenty ("wycinki") stron internetowych. Najciekawszym rozwiązaniem w tej kategorii jest Furl. Witryna powstała w 2003. Każdy użytkownik Furla otrzymuje za darmo 5 GB miejsca, gdzie może przechowywać kopie swoich ulubionych stron.

Częścią Furla jest specjalny bookmarklet. Działa on tak samo jak javascriptowy przycisk dostępny w Delicious. Po otwarciu dowolnej witryny i kliknięciu Furl It załaduje się wyskakujące okienko umożliwiające zapisanie linku. URL pojawi się w archiwum (My Archive). Po kliknięciu Source wyświetli się oryginalna wersja. Cached Copy pozwala z kolei na dostęp do kopii zapisanej na serwerze Furla.

Wszystkie zakładki da się tagować, przypisywać im tematy (Topics), dodawać komentarze, a także inne szczegóły (imię autora, datę publikacji czy źródło). Użytkownik może również oceniać URL-e (Rating). Interfejs Furla jest wyposażony w wyszukiwarkę oraz kreator kanałów RSS. Jedyna wada to konieczność wyłączenia blokady wyskakujących okienek w Firefoksie.

Clipmarks

Informacje:http://clipmarks.com

Ulubione linki w Sieci

Przykładowy wycinek stworzony za pomocą wtyczki Clipmarks. Poniżej komentarze.

Użytkownicy tego serwisu mogą w niemal dosłownym sensie wycinać zawartość sieci - zapisywać fragmenty tekstu, zdjęcia, filmy czy pliki dźwiękowe. Na stronie głównej są wyświetlane najciekawsze i najnowsze wycinki. Po kliknięciu jednego z nich pojawia się wyselekcjonowana zawartość wraz z linkiem do oryginalnej, pełnej wersji.

Aby samemu zacząć wycinać zasoby Sieci, należy się zarejestrować i pobrać wtyczkę do przeglądarki. Utworzy ona na pasku narzędziowym nowy skrót (Enter clip mode). Po jego kliknięciu zostanie wyświetlony pełny pasek Clipmarks. Przemieszczanie myszy w dowolnej witrynie doprowadzi do wyświetlenia się żółtych ramek. Wystarczy naprowadzić wskaźnik myszy na interesujący element, kliknąć lewym przyciskiem (można to robić wielokrotnie), a na końcu wybrać polecenie Click here when done clipping i Save clip. Po zatytułowaniu i otagowaniu wpisu należy wybrać Done. Nowe elementy pojawią się w zakładce My Clips.

Pierwsze miejsce otrzymuje...

Niezależnie od tego, który z opisanych serwisów będziemy wykorzystywać, korzyści są oczywiste: nieskrępowany dostęp do linków z dowolnego komputera podłączonego do Sieci, błyskawiczna wymiana linków ze znajomymi, rankingi, możliwość szybkie przeszukiwania tysięcy skatalogowanych URL-ów.

Nie będziemy specjalnie oryginalni, jeśli powiemy, że według redakcji najlepszy jest Delicious. Drugie miejsce przyznajemy Yahoo! Bookmarks za jego katalogowanie linków w folderach, zaś trzecie miejsce otrzymuej StumbleUpon za innowacyjność i oryginalny pomysł.

Michał Sadowski, dyrektor projektu w portalu Pino.pl

Michał Sadowski

Social bookmarking to jeden z najważniejszych nurtów Web 2.0, w którym serwisy opierają się na treściach dostarczanych przez samych użytkowników - w przypadku social bookmarkingu chodzi o linki do najciekawszych serwisów WWW lub materiałów znalezionych w internecie.

Najważniejsze cechy odróżniające social bookmarking od zwykłych zakładek to przede wszystkim możliwość tworzenia rozbudowanych opisów znalezionych w sieci adresów oraz przechowywania ich online. Dzięki temu zakładki są dostępne z poziomu każdej przeglądarki internetowej, na każdym komputerze podłączonym do Internetu.

Użytkownik jest w stanie wyszukiwać i sortować linki. Może także szybko oceniać przydatność poszczególnych materiałów, co znacząco ułatwia znalezienie pożądanych informacji. Social bookmarking jest również aktywnie wspierany przez twórców serwisów WWW. Skrypty umożliwiające dodawanie linków do popularnych serwisów takich jak Delicious lub Stumbleupon są obecne na każdej większej stronie WWW.

Idea stojąca za social bookmarkingiem z pewnością będzie rozwijana. Być może w oparciu o sieci semantyczne lub istniejące już pluginy przeglądarkowe. Jedno jest pewne: świadomość istnienia tego nurtu będzie coraz większa. Możemy spodziewać się coraz większej ilości serwisów wykorzystujących te mechanizmy.