Ulubione linki w Sieci

Witryny typu social bookmarking umożliwiają sprawne zapisywanie, przeszukiwanie i udostępnianie linków do najciekawszych stron WWW. Sprawdźmy, które z nich są najbardziej przydatne.


Jeszcze do niedawna internauci zapisujący adresy ciekawych stron WWW korzystali z mechanizmów wbudowanych w przeglądarki. URL-e pojawiały się w menu przy górnym brzegu ekranu. Pojawiały się jednak kłopoty z nawigacją w gąszczu linków. Kolejnym problemem była konieczność ciągłego eksportowania zapamiętanych linków na wypadek awarii systemu. Ponadto samo dzielenie się linkami ze znajomymi było czasochłonne. Należało odszukać URL, skopiować go do okna komunikatora lub treści e-maila i wysłać.

W ostatnich latach pojawiły się witryny reprezentujące nurt social bookmarking (dosł. społecznościowe linkowanie), które umożliwiają przechowywanie ulubionych linków i udostępnianie ich internautom. W ten sposób URL-e stały się dostępne z każdego komputera podłączonego do sieci. Zniknęły wszystkie problemy wynikające z lokalnego przechowywania linków.

Zobacz również:

  • Najlepszy antywirus 2023 - top 10 antywirusów

Delicious

Informacje:http://delicious.com

Ulubione linki w Sieci

Najpopularniejsze tagi w serwisie Delicious ułatwiają rozpoczęcie poszukiwań.

Serwis Delicious powstał w 2003 roku. Obecnie należy do amerykańskiego portalu Yahoo!. Nie jest największy, ale to właśnie on wyznaczył standardy, do których - w mniejszym lub większym stopniu - nawiązują inne usługi. Największą zaletą aplikacji jest prosty i przejrzysty interfejs. Na stronie głównej znajduje się lista najpopularniejszych odkryć. Użytkownik może kliknąć jeden z adresów lub wybrać opcję SAVE, która doda URL do jego folderu (konieczne jest wcześniejsze założenie konta i zalogowanie się).

Każdy zarejestrowany użytkownik dysponuje ministroną, gdzie są wyświetlane linki. Internauta korzysta z systemu tagów lub wpisuje słowo kluczowe w pole adresowe przy górnym brzegu ekranu - w ten sposób przeszukuje URL-e. Aby ułatwić sobie dodawanie kolejnych, warto skorzystać z javascriptowej wtyczki (bookmarkletu). Wystarczy w tym celu upuścić skrót na pasku zakładek osobistych Firefoksa. Link będzie miał tytuł Add to Delicious.

Reddit

Informacje:http://www.reddit.com

Ulubione linki w Sieci

W Reddicie można dodawać tylko jeden link na 10 minut - to największa wada tego serwisu.

Bardzo popularna witryna zakładkowa, częściowo dostępna po polsku. Na stronie głównej są wyświetlane najpopularniejsze linki (zakładka what's hot). Pozostałe panele to nowe, controversial i topowe. Zapisywanie URL-i jest możliwe dopiero po rejestracji. Aplikacja zachęca także do korzystania z redditowych bookmarkletów, czyli javascriptowych linków, które ułatwiają dodawanie adresów do bazy użytkownika.

Niestety, mechanizm zapisywania URL-i nie jest tak dopracowany jak w Delicious. Przy próbie dodania witryny ładuje się podstrona Reddita, gdzie do linku można dodać opis. Po zakończeniu procedury użytkownik nie jest przekierowywany z powrotem do strony źródłowej. Antyspamowy mechanizm aplikacji pozwala na dodanie tylko jednego URL-u na 10 minut.

Ma.gnolia

Informacje:http://ma.gnolia.com

Ulubione linki w Sieci

Magnolię wyposażono nie tylko w wyszukiwarkę linków, ale także użytkowników.

Ta witryna jest bardzo podobna do Delicious. Umożliwia zapisywanie linków oraz przeglądanie odkryć innych ludzi. Aby korzystać z serwisu, trzeba się zarejestrować. Dodawanie linków odbywa się za pomocą pola Add a bookmark. W czasie tej procedury można dopisać do URL-a komentarz oraz włączyć opcję Keep bookmark private, aby nie publikować nowego linka.

Na dostęp do zapamiętanych elementów pozwala menu przy górnym brzegu ekranu. Tu da się także dopisać do grup użytkowników o podobnych zainteresowaniach oraz przeszukać najnowsze czy najpopularniejsze odkrycia. Dodatkową zaletą Magnolii jest integracja z blogami. Niestety, znany z Delicious bookmarklet nie został udostępniony. Linki trzeba zapisywać ręcznie.

Yahoo! Bookmarks

Informacje:http://bookmarks.yahoo.com

Ulubione linki w Sieci

Podział linków na katalogi to jedna z najbardziej przydatnych funkcji Yahoo! Bookmarks.

W 2006 właściciel Delicious uruchomił nowy serwis zakładkowy o nazwie Yahoo! Bookmarks, który charakteryzuje się bardziej rozbudowanym interfejsem oraz możliwością katalogowania linków w folderach. Ta ostatnia funkcja jest bardzo przydatna. Dodawanie folderów odbywa się za pomocą polecenia Create Folder. Dzięki temu internauci mogą łatwo grupować i przeglądać powiązane tematycznie URL-e.

Społecznościowy aspekt Yahoo! Bookmarks ograniczono do zakładki Recommended, gdzie trafiają najpopularniejsze odkrycia. Jest także wyszukiwarka oraz rozbudowany moduł do eksportowania i importowania URL-i. Użytkownik może przenieść adresy zapisane w Delicious albo skopiować zakładki do formatu IE czy Firefoksa.

W sieci można znaleźć dużo mniej znanych witryn zakładkowych, które oferują unikalne funkcje:

  • Backflip (www.backflip.com) - połączenie social bookmarkingu i zaawansowanej wyszukiwarki, która ułatwia analizowanie nowych treści we wszystkich odwiedzanych stronach WWW.
  • BlinkPro (www.blinkpro.com) - pozwala na automatyczne zapisanie wszystkich linków w ramach danego serwisu. Aplikacja jest płatna, można skorzystać z 30-dniowego, darmowego trialu.
  • BookMax (www.bookmax.net) - największą zaletą tej usługi jest praktycznie nieograniczona możliwość tworzenie katalogów i podkatalogów z linkami.
  • Connotea (www.connotea.org) - aplikacja specjalizująca się w materiałach naukowych. Badacze z całego świata mogą dzielić się ciekawymi linkami lub wyszukiwać potrzebne im zasoby.
  • Diigo (www.diigo.com) - nie tylko zapamiętuje adresy witryn WWW, ale umożliwia także zakreślanie fragmentów stron (działa jak wirtualny marker) oraz dodawanie notatek.
  • Feedmelinks (feedmelinks.com) - najciekawszą funkcją tej aplikacji jest możliwość dodawania zakładek za pośrednictwem wiadomości e-mailowych.
  • LinkAGoGo (www.linkagogo.com) - ma dość archaiczny interfejs, ale udostępnia pewną ciekawą funkcję: użytkownik może tworzyć spersonalizowane strony WWW zawierające linki dotyczące danego tematu czy skierowane do określonej grupy odbiorców.