Uruchamianie systemu trwa zbyt długo? Sprawdź, co zrobić

System Windows potrafi czasami uruchamiać się stanowczo za długo. Przedstawiamy metody, które rozwiążą ten problem.


Rozruch systemu operacyjnego jest skomplikowaną procedurą. Najpierw uruchamiane jest oprogramowanie układowe BIOS/UEFI komputera, które inicjuje proces rozruchu systemu operacyjnego Windows. Podczas niego z dysku twardego odczytywane są dane, przenoszone do pamięci operacyjnej. Nowe komputery potrafią wykonać całkowity rozruch systemu w mniej, niż dziesięć sekund. Huawei chwali się, że zoptymalizował oprogramowanie układowe oraz sterowniki systemu Windows tak, że cały proces zajmuje zaledwie osiem sekund. Jest to wykonalne, ale u większości użytkowników, zwłaszcza korzystających ze starszego sprzętu, rozruch systemu może trwać - w ekstremalnych przypadkach - nawet kilka minut.

Laptop z Windowsem

Źródło: Windows / Unsplash

Laptop z Windowsem

Źródło: Windows / Unsplash

Dlaczego tak się dzieje? Im dłużej korzystamy z komputera, tym więcej rzeczy jest na nim instalowanych. Wzrasta przez to liczba procesów, plików oraz dokumentów. Całość staje się ociężała i zaczyna działać nieco wolniej. W większości sytuacji reinstalacja systemu i żmudny proces ponownej instalacji oprogramowania jest niezbędny. Co jednak w momencie, gdy nie chcemy na nowo instalować Windowsa, ponieważ wiąże się to z przenoszeniem wszystkich danych, plików i ustawień? Na szczęście istnieją rozwiązania, które pozwolą przyśpieszyć start komputera bez konieczności reinstalacji Windowsa.

Zobacz również:

  • Jak na stałe wyłączyć Windows Defender? [PORADA]
  • Najlepszy antywirus dla Windows 10 i Windows 11 [RANKING 2022]
  • Przez Xbox Game Pass odechciało mi się grać

Oto sposoby szybszego uruchamiania systemu operacyjnego Windows.

Wskazówka 1 - Zapanuj nad procesami uruchamianymi razem z systemem

Podczas instalacji oprogramowania wiele instalatorów dodaje specjalne wpisy do listy startowej, która powoduje że program lub usługi z nim powiązane są uruchamiane razem z systemem Windows. W większości przypadków użytkownik nawet nie wie o ich istnieniu, ponieważ uruchomienie nie jest widoczne podczas startu systemu operacyjnego.

Z czasem procesów zacznie przybywać, a rozruch komputera stanie się znacznie wolniejszy. Czas, jaki będzie potrzebny do uruchomienia ekranu logowania może wzrosnąć nawet kilkukrotnie. Oznacza to, że zamiast kilkunastu sekund nasz komputer może uruchamiać się nawet kilka minut.

Trzeba wiedzieć, że lista startowa jest bardzo przydatna. Część z aplikacji musi się na niej znajdować, aby były one w stanie działać od razu po uruchomieniu systemu. Mowa tu o oprogramowaniu antywirusowym i usługach chmurowych takich, jak Google Drive lub OneDrive. Z drugiej strony do listy startowej dodawane są aplikacje, które są w niej zbędne. Jako przykład można podać oprogramowanie iTunes od Apple, które automatycznie podczas instalacji dodaje procesy, uruchamiające się razem z systemem.

Na szczęście można w łatwy sposób zapanować nad wszystkimi procesami uruchamianymi razem z systemem. W tym celu należy nacisnąć razem klawisze CTRL + SHIFT + DEL. Skrót ten uruchomi Menedżera zadań. Należy przejść do zakładki Uruchamianie. W tym miejscu wyświetli się lista wszystkich procesów, które uruchamiane są wraz z rozruchem systemu.

Menadżer zadań w Windows 10

Menadżer zadań w Windows 10

Menedżer zadań w Windows 11

Menedżer zadań w Windows 11

Należ wiedzieć, że wyłączenie lub programu z listy Uruchamianie nie spowoduje automatycznego odinstalowania oprogramowania. Jedyne co się zmieni to fakt, że program nie będzie już automatycznie uruchamiany razem z systemem. Warto wyłączyć procesy, które mają średni i wysoki wpływ na uruchomienie, a są zbędne dla działania Windowsa.

W przypadku, gdy po wyłączeniu danej usługi jakiś podzespół lub komponent przestanie działać, wystarczy ponownie ją uruchomić w Menedżerze zadań.

Bardziej zaawansowane opcje dostępne są w msconfig. Aby się do niego dostać trzeba nacisnąć jednocześnie WIN + R. Po otwarciu okna uruchamianie należy wpisać msconfig i kliknąć OK.

Uruchamianie msconfig w Windows 10

Uruchamianie msconfig w Windows 10

Po uruchomieniu msconfig należy przejść do zakładki Usługi. Polecamy zaznaczyć opcję Ukryj wszystkie usługi firmy Microsoft, aby uniknąć ryzyka wyłączenia kluczowego komponentu systemu Windows.

Usługi rozruchu w Windows 10

Usługi rozruchu w Windows 10

W tym miejscu należy uważać, aby nie wyłączyć któregoś ze sterowników. Na przykład w naszym wypadku SynTPEnhService to usługa odpowiedzialna za poprawne działanie gładzika.

Usługi rozruchu w Windows 11

Usługi rozruchu w Windows 11

Można wyłączyć usługę Bonjour od Apple i Google Update. Również w tym przypadku, gdyby jakiś komponent lub podzespół przestał funkcjonować poprawnie, należy ponownie aktywować usługę. Po kliknięciu OK trzeba będzie uruchomić ponownie komputer, aby wprowadzić zmiany.

Wskazówka 2 - Aktualizacje też mają wpływ na czas rozruchu

Czasami podejrzany sterownik lub niedopracowana aktualizacja systemu Windows może spowodować, że całość zacznie działać wolniej, niż tego oczekujemy.

Warto w tym przypadku sprawdzić dostępność aktualizacji oprogramowania. W tym celu trzeba uruchomić Ustawienia i przejść do Aktualizacje i zabezpieczenia > Windows Update (w Windows 11 Ustawienia > Windows Update).

Windows Update w Windows 10

Windows Update w Windows 10

Ustawienia odzyskiwania w Windows 11

Ustawienia odzyskiwania w Windows 11

W przypadku znalezienia jakiejś aktualizacji należy ją zainstalować oraz uruchomić ponownie system. Od razu można sprawdzić czy problem został rozwiązany.

W przypadku sterowników polecamy udać się na stronę producenta gotowego zestawu komputerowego/laptopa lub w przypadku komputerów stacjonarnych producenta płyty głównej, aby sprawdzić dostępność aktualizacji sterowników.

Pomocny może być numer seryjny, który automatycznie pozwoli rozpoznać konkretny model i jego specyfikację techniczną. Przeważająca część producentów udostępnia również autorskie narzędzia, które pozwalają na sprawdzenie dostępności aktualizacji sterowników, programów zainstalowanych fabrycznie z producentem oraz oprogramowania układowego BIOS/UEFI.

Aplikacja HP Support Assistant do sprawdzania aktualizacji sterowników

Aplikacja HP Support Assistant do sprawdzania aktualizacji sterowników

Aplikacja Acer ControlCenter do sprawdzania aktualizacji sterowników

Aplikacja Acer ControlCenter do sprawdzania aktualizacji sterowników

Wskazówka 3 - Sprawdź, czy nie masz wirusa

Innym powodem powolnego uruchamiania systemu operacyjnego Windows może być obecność złośliwego oprogramowania. Słynie ono z wykorzystywania znacznej ilości dostępnych zasobów sprzętowych, co przyczynia się do obniżenia ogólnej wydajności komputera. Z tego właśnie powodu należy regularnie sprawdzać stan komputera.

Proponujemy użyć oprogramowania antywirusowego, z którego korzysta użytkownik. Można również wykorzystać program Windows Defender, który jest integralną częścią systemu Windows 10/Windows 11. Aby go uruchomić należy otworzyć Ustawienia i przejść do zakładki Aktualizacja i zabezpieczenia > Zabezpieczenia Windows (w Windows 11 Windows Update > Prywatność i zabezpieczenia > Zabezpieczenia Windows).

Po uruchomieniu się programu Windows Defeneder należy wybrać opcję Skanuj teraz. Proces ten zajmie trochę czasu. Proponujemy uruchomić go wieczorem i pozostawić działający komputer na noc. Rano skanowanie z pewnością będzie już ukończone.

Zabezpieczenia Windows w Windows 10

Zabezpieczenia Windows w Windows 10

Zabezpieczenia Windows w Windows 11

Zabezpieczenia Windows w Windows 11

Po wyświetleniu się raportu podsumowującego wiadomo będzie czy system jest bezpieczny. W razie wykrycia jakichkolwiek nieprawidłowości oprogramowanie poinformuje użytkownika, jakie kroki powinien poczynić, aby je zneutralizować.

Wskazówka 4 - Resetowanie systemu Windows

Skutecznym sposobem na przyśpieszenie rozruchu, a także szybkości działania całego systemu operacyjnego Windows jest jego zrestartowanie. Proces ten jest bardzo łatwy do wykonania w najnowszych systemach Windows 10/Windows 11.

Należy uruchomić ustawienia i przejść do Aktualizacja i zabezpieczania > Odzyskiwanie > Resetuj ustawienia komputera do stanu początkowego (w Windows 11 Ustawienia > System > Odzyskiwanie > Resetuj ten komputer). W kolejnych krokach należy zaznaczyć opcje, która pozwoli na zachowanie wszystkich plików osobistych oraz ustawień. Alternatywnie można wykonać czystą instalacje systemu Windows, która usunie wszystkie dane.

Ustawienia odzyskiwania w Windows 10

Ustawienia odzyskiwania w Windows 10

Ustawienia odzyskiwania w Windows 11

Ustawienia odzyskiwania w Windows 11

Niezależnie od wybranego rozwiązania polecamy utworzyć całkowitą kopię zapasową wszystkich danych przed przystąpieniem do działania. Pozwoli to uniknąć utraty danych i cennych informacji.

Wskazówka 5 - Wymień dysk na nośnik SSD

Uruchamianie systemu trwa zbyt długo? Sprawdź, co zrobić

Źródło: techadvisor

Jeżeli wszystkie metody zostały wypróbowane i nie przyniosły rezultatu ostatecznym rozwiązaniem, które spowoduje, że komputer nie tylko szybciej będzie się uruchamiał, ale również dużo sprawniej działał, jest wymiana dysku HDD na dysk SSD. To świetny sposób na zwiększenie wydajności starszego komputera bez konieczności ponoszenia dużych nakładów finansowych. Dysk SSD o pojemności 500 GB kosztuje około 250 zł. Nośniki o pojemności 250 GB są znacznie tańsze.

Wskazówka dodatkowa dla posiadaczy systemu na dysku HDD - zaplanuj defragmentację

Jeżeli posiadasz komputer z dyskiem HDD i nie zamierzasz wymieniać nośnika na dysk SSD, powinieneś zainteresować się funkcją defragmentacji dysku.

Defragmentator dysku w Windows 11

Defragmentator dysku w Windows 11

Defragmentator dysków to program wbudowany w systemy operacyjne z rodziny Microsoft Windows. Oprogramowanie służy do analizowania zajętości przestrzeni na dysku HDD oraz lokalizowania i konsolidowania pofragmentowanych plików i folderów. Dzięki regularnie przeprowadzanym procesom defragmentacji komputery z dyskami HDD uruchamiają się zauważalnie szybciej. Dodatkowo zauważysz poprawę wydajności podczas pracy z komputerem.

Uwaga! Defragmentacji dysku nie wolno uruchamiać na nośnikach SSD. Przeprowadzenie tego procesie znacząco skraca żywotność pamięci półprzewodnikowych.