Uruchom wiersz poleceń, a powiem ci, kim jesteś

Kilkakrotnie na łamach działu porad PC Worlda poruszaliśmy kwestię dodatkowych narzędzi instalowanych z płyty z systemem Windows XP - Windows Support Tools. Dziś pora na kolejne z nich, które roboczo nazwaliśmy "systemową Cyganką".

Mowa tu o narzędziu whoami.exe. Co ciekawe, narzędzie to instalowane jest razem z całym pakietem Windows Support Tools, ale nie ma do niego dokumentacji. Wszystkich informacji na jego temat należy zasięgać bezpośrednio z wiersza poleceń po wpisaniu komendy whoami z parametrem /?. A do czego służy sama komenda? Najogólniej mówiąc, wyświetla dane o bieżącym użytkowniku komputera. Można je stosować z kilkoma przełącznikami:

/all - wyświetla wszystkie informacje o aktualnym użytkowniku

/user - dane na temat użytkownika

/groups - dane na temat grupy, do której przynalezy użytkownik

/priv - informacje o uprawnieniach użytkownika

/sid - wyświetla identyfikator zabezpieczeń SID (przy czym musi zostać wpisany dodatkowy przełącznik spośród /user, /groups/, /priv/ i /logonid)

/noverbose - wyświetla minimalny zakres informacji (to samo zastrzeżenie, co w przypadku /sid)

/help - pomoc.

Jeśli posiadasz uprawnienia administratora systemu, po wpisaniu komendy whoami /priv, wyświetli się np. lista czynności, które możesz przeprowadzać w systemie, np. modyfikacja plików i katalogów, tworzenie pliku stronicowania, modyfikacja zmiennych czy zmiana czasu systemowego. Ale i tak radzimy popróbować samodzielnie wpisywania komendy z różnymi przełącznikami i porównania rezultatów.