Urządzenia peryferyjne - jak usuwać drobne problemy


Jeśli sieć WLAN jest wyświetlana w laptopie jako dostępna, a mimo to nie można nawiązać żadnego połączenia, spróbuj podejść z komputerem jak najbliżej routera, aby wykluczyć zakłócenia jako przyczynę problemu. Jeżeli nadal nie uda ci się połączyć z siecią, powodem może okazać się niewłaściwe hasło dostępu.

Mikser głośności w Windows 7 wyświetla wszystkie aplikacje korzystające z urządzeń dźwiękowych.

Mikser głośności w Windows 7 wyświetla wszystkie aplikacje korzystające z urządzeń dźwiękowych.

6. Brak dźwięku lub problemy z nagrywaniem

Chcesz odtwarzać utwory muzyczne, ale z głośników nie dobywają się żadne dźwięki, mimo iż ustawiłeś wysoki poziom głośności. Najpierw sprawdź, czy dana aplikacja nie została wyciszona. W tym celu kliknij prawym przyciskiem myszy ikonę głośnika w obszarze powiadomień (po lewej stronie zegara na pasku zadań) i wskaż polecenie Otwórz mikser głośności. Ujrzysz tu suwaki poziomu głośności wszystkich aplikacji, które w danej chwili korzystają z urządzeń dźwiękowych. Niewielkie, czerwone, przekreślone kółko widniejące obok którejś ikony głośnika oznacza, że dany program jest wyciszony. W tej sytuacji wystarczy kliknąć ikonę głośnika, aby wyłączyć wyciszenie i przywrócić odtwarzanie.

Nie ma możliwości nagrywania. Jeżeli okaże się, że nie można rejestrować sygnałów dźwiękowych z mikrofonu lub karty dźwiękowej, kliknij prawym przyciskiem myszy ikonę głośnika w obszarze powiadomień na pasku zadań i wskaż polecenie Urządzenia do nagrywania. Jeśli do komputera jest podłączony mikrofon lub korzystasz z komputera przenośnego wyposażonego w wewnętrzny mikrofon, obok jego ikony na liście urządzeń pojawi się zielone kółko z ptaszkiem. Może się jednak zdarzyć, że w spisie zabraknie mikrofonu. W zaistniałej sytuacji kliknij prawym przyciskiem myszy w obrębie listy, po czym zaznacz polecenie Pokaż wyłączone urządzenia. W dalszej kolejności kliknij wpis Mikrofon (lub Microphone) i wybierz polecenie Właściwości. Ustaw opcję Użyj tego urządzenia (włącz) w polu listy Użycie urządzenia w dolnej części okna. Potwierdź przyciskiem OK, a następnie raz jeszcze kliknij przycisk Właściwości. Przeskocz na kartę Poziomy. Suwak znajdujący się pod wpisem Mikrofon (lub Microphone) powinien być ustawiony w pozycji 100, a wejście mikrofonu nie może być wyciszone przyciskiem tuż obok suwaka. Upewnij się, że przy ikonie mikrofonu na tymże przycisku nie ma czerwonego, przekreślonego kółka.

7. Nieprzyjemne buczenie z głośników

W twoim komputerze jest zamontowana karta telewizyjna lub korzystasz z przenośnego modułu do odbioru w telewizji podłączanego do portu USB. Gdy podłączasz kabel antenowy do gniazda, z głośników zaczyna dobywać się irytujące buczenie. Tymczasem po odłączeniu przewodu antenowego dźwięk jest odtwarzany bez zakłóceń.

Przyczyną nieznośnego buczenia jest zjawisko określane mianem pętli masy. Dochodzi do niego, gdy podłączone do siebie urządzenia mają więcej niż jeden punkt uziemiający. Wówczas przewody masy tworzą zamkniętą pętlę - stąd nazwa zjawiska. Pecet jest uziemiony poprzez przewód ochronny sieci elektroenergetycznej, a osłona kabla antenowego dysponuje własnym uziemieniem. Gdy potencjały uziemienia różnią się nieco od siebie, przepływa prąd wyrównawczy, który tworzy pole magnetyczne wokół osłony kabla. Indukcja pola magnetycznego powoduje zakłócenia w przewodzie przesyłania sygnałów, które w wypadku głośników są słyszalne w postaci dźwięku o niskiej częstotliwości.

Buczenie to można na szczęście wyeliminować, likwidując sprzężenie potencjałów masy. Do tego celu nadaje się separator galwaniczny z filtrem przeciwzakłóceniowym do kabla antenowego, który łączy przewód masy z przewodem przesyłania sygnałów poprzez kondensator. Jego pojemność jest dobrana tak, aby stanowił przeszkodę nie do pokonania dla sygnałów o niskiej częstotliwości. W ten sposób tłumi zakłócenia i pozwala zminimalizować nieznośne brzęczenie dochodzące z głośników. Filtr tego rodzaju można nabyć za kilkanaście złotych (np. Axing TZU 10-50 w cenie 11 złotych).

Filtr przeciwzakłóceniowy podłącza się pomiędzy kartą telewizyjną i kablem antenowym. Skutecznie redukuje nieprzyjemne buczenie.

Filtr przeciwzakłóceniowy podłącza się pomiędzy kartą telewizyjną i kablem antenowym. Skutecznie redukuje nieprzyjemne buczenie.

8. Dysk SSD działa z czasem coraz wolniej

Już od dłuższego czasu korzystasz z dysku SSD, który jest zainstalowany w twoim komputerze. Tuż po zamontowaniu dokonałeś pomiarów wydajności, a ustalone w ten sposób rezultaty osiągały prawie maksymalny poziom podany przez producenta. Ostatnio ponowiłeś pomiary, a ich wyniki okazały się o co najmniej 20 procent gorsze od poprzednich. Zastanawiasz się, co jest przyczyną spadku wydajności i czy można przywrócić pierwotne osiągi.

W wypadku wielu dysków SSD dochodzi do obniżenia prędkości działania po ich dłuższym używaniu i przy dużym poziomie zapełnienia. Przyczyną jest fakt, że kontroler dysku ma do dyspozycji coraz mniej wolnych bloków, w których można zapisywać dane. Przeważnie nie udaje się jednak zwiększyć wydajności, zwalniając miejsce na nowe dane, ani ponownie formatując dysk SSD.

Niektórzy producenci próbują rozwiązać problem, udostępniając poprawione wersje wewnętrznego oprogramowania (firmware’u). Sprawdź więc w internetowej witrynie producenta, czy do twojego modelu jest dostępna udoskonalona wersja firmware’u. W większości wypadków producenci zapewniają do pobrania narzędzie, którym można utworzyć startową płytę CD, a potem za jej pomocą przeprowadzić aktualizację.

Alternatywnie możesz przywrócić fabryczny stan dysku SSD, usuwając z niego wszystkie zasoby. Jest to możliwe za pomocą specjalnych zestawów narzędziowych do zarządzania . Na przykład Intel zapewnia do tego celu program Solid State Drive Toolbox, a Samsung aplikację SSD Magician (dostępna w rubryce Wsparcie witryny www.samsung.pl/pl/). Jeżeli producent twojego modelu nie oferuje stosownego oprogramowania, możesz skorzystać z narzędzia Disk Erasing, które wchodzi w skład pakietu Parted Magic.

9. Częste zatory papieru w drukarce

Do zacinania się papieru w drukarce dochodzi wtedy, gdy nie jest równomiernie wciągany lub przesuwany wewnątrz urządzenia. Arkusz zaplątuje się w mechaniczne elementy drukarki, przedziera się, a wówczas już bardzo ciężko go wyciągnąć.

Powodem powstawania takich zatorów mogą być usterki mechaniczne elementów odpowiedzialnych za transportowanie papieru lub zbyt mała przyczepność gumowych rolek dociskowych. Przynajmniej ostatnie z wymienionych uszkodzeń można przeważnie naprawić we własnym zakresie. W niezbyt trudnych wypadkach wystarczy sprawdzić gumowe walce i usunąć papierowy ścier za pomocą spirytusu denaturowanego. W starszych drukarkach gumowe walce mogą stwardnieć. W tej sytuacji warto naszorstkować powierzchnię walców drobnoziarnistym papierem ściernym. Jednak na dłuższą metę lepszym rozwiązaniem okazuje się wymiana rolek dociskowych na nowe. W internecie można nabyć rolki podajnika papieru i dociskowe do wielu drukarek - także do starszych modeli.