Usuwanie niepotrzebnych wpisów z menu kontekstowego

Wiele aplikacji w trakcie instalacji dodaje wpisy do menu kontekstowego. Z czasem może się ono bardzo rozrosnąć, co zmniejsza wygodę pracy. Jak więc usunąć z niego niepotrzebne wpisy?Oto kilka sposobów na pozbycie się z menu uruchamianego kliknięciem prawego przycisku myszy zbędnych nam zapisów.

Wpisy usuniętych programów

Ccleaner potrafi wyłapać błędne wpisy w rejestrze systemowym

Ccleaner potrafi wyłapać błędne wpisy w rejestrze systemowym

Niektóre programy po deinstalacji mogą pozostawić wpis w menu kontekstowym. Taki wpis pozostanie także w wypadku nieprawidłowego usunięcia aplikacji. W takich przypadkach pomocny będzie program CCleaner. Po jego zainstalowaniu i uruchomieniu wystarczy przeprowadzić skanowanie rejestru, a powinien on wyłapać wszystkie błędne wpisy w rejestrze systemowym, w tym także te dotyczące zawartości menu kontekstowego. Jeśli jednak nie będzie on skuteczny - należy spróbować innych, opisanych niżej sposobów.

Usuwanie wpisów za pomocą programu ShellExView

ShellExView

ShellExView

Program pobierzemy bezpośrednio ze strony producenta. ShellExView pozwala łatwo włączyć/wyłączyć każde rozszerzenie powłoki. Aby usunąć niepotrzebny wpis z menu kontekstowego wystarczy wyszukać i wybrać odpowiedni wpis oznaczony w polu Type jako Context Menu, kliknąć na niego prawym przyciskiem myszy i wybrać opcję Disable Selected Items. Rezultaty tych działań zobaczymy po zresetowaniu systemu.

Usuwanie wpisów za pomocą edytora rejestru

Niepotrzebne wpisy usuniemy także za pomocą systemowego edytora rejestru. Aby go uruchomić należy po kliknięciu przycisku Start wpisać w polu wyszukiwania (w wypadku systemu Windows XP należy kliknąć przycisk Uruchom) słowo regedit. Kolejnym krokiem jest wyszukanie podklucza ContextMenuHandlers w kluczu HKEY_CLASSES_ROOT odpowiadającego za dany typ plików i usunięcie znajdującego się tam wpisu.

Oto odpowiednie ścieżki:

Dla plików

HKEY_CLASSES_ROOT\*\shell

HKEY_CLASSES_ROOT\*\shellex\ContextMenuHandlers

HKEY_CLASSES_ROOT\AllFilesystemObjects\shellex\ContextMenuHandlers

HKEY_CLASSES_ROOT\\shellex\ContextMenuHandlers

Dla folderów

HKEY_CLASSES_ROOT\Folder\Shell

HKEY_CLASSES_ROOT\Folder\ShellEx\ContextMenuHandlers

HKEY_CLASSES_ROOT\Directory\Shell

HKEY_CLASSES_ROOT\Directory\ShellEx\ContextMenuHandlers

HKEY_CLASSES_ROOT\AllFilesystemObjects\shell

HKEY_CLASSES_ROOT\AllFilesystemObjects\shellex\ContextMenuHandlers

Dla pulpitu

HKEY_CLASSES_ROOT\Directory\Background\shellex\ContextMenuHandlers