VLC czyli najlepszy odtwarzacz wideo. Download, porady, optymalizacja

VLC Media Player to jeden z najbardziej cenionych odtwarzaczy multimedialnych. Wszechstronne, wieloplatformowe narzędzie oferuje wszystkie funkcje, jakich można oczekiwać od aplikacji tego typu, z obsługą plików audio i wideo na czele, a także dużo więcej – trzeba tylko zagłębić się w opcje i ustawienia programu.


Pobierz VLC Media Player

Na przestrzeni lat przez dysk twardy komputera każdego użytkownika przewinęły się z pewnością różne aplikacje do odtwarzania mediów. Bo i w zależności od okresu różne aplikacje święciły triumfy: VPlayer, BestPlayer, SubEdit Player... Obecnie wyróżniającym się programem z tej kategorii jest VLC Media Player. VLC pozwala oglądać filmy bez konieczności instalacji zewnętrznych kodeków, pobierać materiały z internetowych serwisów wideo i konwertować pliki z jednych formatów na inne.

Ostatnia duża aktualizacja VLC, nosząca numer 3, wystąpiła w połowie lutego br. i powiększyła już i tak pokaźny zestaw jego funkcji, a także możliwości m.in. o obsługę wideo w rozdzielczości 8K oraz w 360 stopniach. Z naszego poradnika dowiesz się, jak używać najciekawszych funkcji aplikacji, w tym tych głęboko schowanych w ustawieniach.

VLC. Wygląd i dodatki

W standardowym widoku interfejs VLC nie udostępnia wszystkich funkcji. Przykładowo brakuje przycisków nagrywania lub przechwytywania obrazu. Aktywuj widok funkcje zaawansowane, wybierając polecenie Zaawansowane kontrole z menu Widok.

Wygląd interfejsu aplikacji można modyfikować dzięki dodatkowym „skórkom”. Ich wybór znajdziesz na stroniehttp://www.videolan.org/vlc/skins.php. Pobierz plik skórki i zapisz go w folderze Program Files (x86)\VideoLAN\VLC\skins. Po uruchomieniu odtwarzacza VLC przywołaj ustawienia ([Ctrl P]) i na karcie Interfejs zaznacz pole Użyj własną skórkę, po czym wskaż lokalizację pliku. Skórka zostanie aktywowana po restarcie programu.

Opcje dostosowania elementów interfejsu do własnych potrzeb znajdziesz w menu Narzędzia | Dostosowywanie interfejsu. W oknie Edytor pasków narzędzi możesz zmieniać położenie poszczególnych elementów interfejsu, jak również dodawać do niego funkcje i je usuwać.

Jeszcze więcej funkcji. Nawet mimo faktu, że w VLC jest już całkiem spory zestaw funkcji, społeczność skupiona wokół programu nie próżnuje i tworzy do niego dodatki. Przykładem ciekawego rozszerzenia do VLC jest moduł blokujący reklamy w audycjach radia internetowego lub moduł automatycznie ładujący napisy dla odtwarzanego filmu. W dodatki można zaopatrzyć się na stroniehttp://addons.videolan.org. Pobierz i zapisz je w folderze Program Files (x86)\VideoLAN\VLC\lua\extensions. Uruchom odtwarzacz VLC, a moduł zostanie zainicjalizowany.

VLC czyli najlepszy odtwarzacz wideo. Download, porady, optymalizacja

VLC. Pobieranie i odtwarzanie wideo z sieci

W nieprzebranych zasobach YouTube’a każdy znajdzie coś dla siebie. VLC Media Player pozwala nie tylko odtwarzać publikowane tam materiały bezpośrednio w oknie aplikacji, ale również pobierać ich kopie na dysk lokalnego komputera. Aby to zrobić, skopiuj adres URL danego wideo z YouTube’a, po czym wklej go w VLC, otworzywszy menu Plik | Otwórz strumień w sieci (służy do tego skrót klawiaturowy [Ctrl N]). Następnie potwierdź, klikając przycisk Odtwarzaj. Film zostanie odtworzony. Wciśnij teraz klawisze [Ctrl J]; skrót wywoła okno Bieżące informacje o pliku multimedialnym, w którym poznasz ustawienia kodeka, a w polu Położenie znajdziesz ścieżkę do pobrania danego filmu. Skopiuj ją i wklej w pasku adresu przeglądarki internetowej, a następnie przejdź do adresu. Gdy film „ruszy”, będzie można go pobrać i oglądać offline (wystarczy kliknąć go prawym przyciskiem myszy i wskazać Zapisz film wideo jako...).

Zacięcia strumienia wideo. Niestabilne połączenie internetowe lub problemy z serwerem mogą powodować problemy z odtwarzaniem materiału online, uwidaczniające się głównie zacinającym się odtwarzaniem. VLC może poradzić sobie i z tym. Po uruchomieniu strumienia wideo z sieci ([Ctrl N]) zaznacz pole wyboru Pokaż więcej opcji. W powiększonym oknie ujrzysz wartość Buforowanie wynoszącą domyślnie 1000 ms. Możesz tę wartość zwiększyć, aby odtwarzacz ładował dłuższy wycinek strumienia i eliminował w ten sposób ryzyko wystąpienia zacięć. Służy do tego pole tekstowe Edycja opcji. Widnieje tam ciąg znaków :network-caching=1000, gdzie zamiast 1000 możesz wpisać większą wartość.

VLC czyli najlepszy odtwarzacz wideo. Download, porady, optymalizacja

VLC umożliwia odtwarzanie i pobieranie materiałów wideo z internetu.