W nowym ciele znany duch

Tym razem w nasze pracowni coś lżejszego i łatwiejszego. Pokazujemy, jak używać Photoshopa do zabawy w kolaże. Zabawa jest najlepszą formą nauki, początkujący użytkownicy mogą naprawdę wiele skorzystać.

Tym razem w nasze pracowni coś lżejszego i łatwiejszego. Pokazujemy, jak używać Photoshopa do zabawy w kolaże. Zabawa jest najlepszą formą nauki, początkujący użytkownicy mogą naprawdę wiele skorzystać.

Praca w Photoshopie może być także źródłem dobrej zabawy. Przekonałem się o tym podczas wizyty znajomych. To, że zajmuję się komputerami, nie było dla nich nowością, jednak pierwszy raz mieli do czynienia z profesjonalną stacją graficzną. Wiele czasu poświęciłem, by możliwie najdokładniej opowiedzieć o mojej pracy. Używałem wielu przykładów, niektóre rzeczy prezentowałem na ekranie monitora.

W takich warunkach zrodził się pomysł wykorzystania Photoshopa dla zabawy. Szybko zeskanowałem zdjęcie znajomej koleżanki (najlepsze są te z dowodu), odszukałem możliwie interesującą postać w jednym z kobiecych pism i przystąpiłem do pracy. Moim celem było dopasowanie fryzury modelki do twarzy koleżanki. Sam byłem zaskoczony, jak szybko i precyzyjnie można to wykonać Photoshopem. Efekt przeszedł najśmielsze oczekiwania.

Okazało się, że zastosowana przeze mnie technika masek idealnie nadaje się do tego typu zadań.

Jeszcze długo tego dnia dopasowywałem fryzury kolegom i koleżankom.

Aby wykonać podobny montaż, musimy postarać się o zdjęcia modeli. Z fotografiami przedstwiającymi nas samych lub znajomych nie ma większego problemu. Zdjęcia ciekawych fryzur zawsze można znaleźć w którymś z pism kobiecych. Pamiętajmy jednak, by fotografie nie różniły się zbytnio od siebie. Nawet wszelkie transformacje nie pomogą dopasować źle dobranych twarzy. Nie musimy martwić się, gdy twarz modela jest skierowana w przeciwną stronę niż nasza. Tego typu transformacje możemy bez kłopotu wykonać w Photoshopie.

Gdy mamy już dwie zeskanowane fotografie, należy zastanowić się, jaki efekt chcemy osiągnąć. Czy lepiej dopasować własną twarz do ciała (fryzury) modela, czy odwrotnie.

Jeśli chcemy wypróbować nową fryzurę dla siebie, raczej spróbujemy dołożyć swoją twarz do ciała (twarzy) modela. Używając narzędzia Move, przeciągamy obraz z postacią modela na swoją fotografię. W ten sposób zostaje utworzona nowa warstwa w dokumencie z naszym zdjęciem.

Mając dwie fotografie w jednym dokumencie, możemy postarać się o precyzyjne ich ułożenie. W tym celu najwygodniej jest zmniejszyć przejrzystość górnej warstwy. Parametr Opacity ustawiamy tak, by przez górną warstwę prześwitywała dolna fotografia.