WWW na papierze

Drukować strony WWW? Po co? Przecież ciągle są zmieniane i uaktualniane. Jedną z ważniejszych właściwości Internetu jest łatwość, z jaką można modyfikować jego zasoby. Jednak wielu internautów systematycznie drukuje zawartość niektórych stron WWW. Mogą to być różne zestawienia, instrukcje, FAQ-i, przepisy czy porady.


Drukować strony WWW? Po co? Przecież ciągle są zmieniane i uaktualniane. Jedną z ważniejszych właściwości Internetu jest łatwość, z jaką można modyfikować jego zasoby. Jednak wielu internautów systematycznie drukuje zawartość niektórych stron WWW. Mogą to być różne zestawienia, instrukcje, FAQ-i, przepisy czy porady.

Problem w tym, że drukowanie stron WWW nie jest do końca takie proste, jak mogłoby się wydawać. Czy konieczne jest drukowanie tła strony, czy można poprawić wygląd witryny WWW na papierze? Oto kilka sposobów, jak poprawić drukowanie stron WWW za pomocą najpopularniejszych przeglądarek (wszystkie podane opcje pochodzą z polskich wersji programów) .

Internet Explorer 5

Przejdź do Narzędzia | Opcje internetowe na kartę Zaawansowane. Przejdź do pozycji Drukowanie i usuń zaznaczenie pola Drukuj kolory i obrazy tła, aby pozbyć się tła witryn z wydruków. Kliknij OK. Inne opcje ustawień strony dostępne są w opcji Plik | Ustawienia strony. Oprócz typowych ustawień rozmiaru papieru, marginesów znajdują się tu dwie linijki: Nagłówek i Stopka, wypełnione tajemniczymi znakami - dzięki nim możliwe jest wydrukowanie adresu URL, tytułu strony, czasu daty itp. Skorzystaj z poniższej tabeli, aby dostosować te opcje do własnych potrzeb.

Opcje drukowania witryn WWW według Internet Explorera 5.

Opcje drukowania witryn WWW według Internet Explorera 5.

W polu Nagłówek i Stopka możesz także wpisać dowolny tekst bez znaków specjalnych "&" - zostanie on wydrukowany. Możliwe jest także ustawienie wyrównania nagłówka lub stopki. Do tego celu służy sekwencja &b. Przed jej użyciem tekst jest wyrównany do lewej, po &b tekst jest wyśrodkowany, a po kolejnych znakach &b - wyrównany do prawej strony.

Netscape Navigator 4.5+ / Sylaba 4+

Przejdź do Plik | Ustawienia strony. Znajduje się tutaj wiele opcji, które są nieco łatwiejsze w użyciu niż te z IE 5, ale za to trochę mniej funkcjonalne. Możemy więc wybrać, czy chcemy drukować tło (Drukuj tła), adres URL (Adres dokumentu (URL)), a także tytuł, numer strony i datę. Na uwagę zasługuje także opcja Czarny tekst, dzięki której napisy drukowane będą na czarno, niezależnie od ich koloru na stronie WWW.

Więcej miejsca

Wiadomości przechowywane w programach pocztowych mogą zająć pokaźne obszary dysku. Dobrze jest od czasu do czasu sprawdzić sytuację i zrobić drobne porządki. Oto kilka metod kontrolowania przestrzeni zajętej przez e-mail, na przykładzie Outlook Express 5.

Uporządkuj wiadomości

Jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś, podziel swoją skrzynkę odbiorcza na kilka podfolderów i zastosuj filtrowanie wiadomości, dzięki czemu będziesz mógł w przyszłości łatwiej zdecydować, które z nich można usunąć. O tworzeniu reguły wiadomości pisaliśmy w PCWK Plus 12/1999. Podział skrzynki odbiorczej na podfoldery ma jeszcze jedną zaletę. Outlook Express 5 przechowuje każdy folder w oddzielnym pliku (np. NEWS.DBX). Dzięki temu możemy łatwo archiwizować tylko wybrane foldery, zawierające naprawdę ważne wiadomości.

Skompresuj foldery

Można sprawić, aby foldery z wiadomościami zajmowały mniej miejsca. Przejdź do Narzędzia | Opcje na kartę Obsługa. Kliknij przycisk Oczyść teraz, a następnie przycisk Kompaktuj. Możesz także wykorzystać opcję Kompaktuj wiadomości kiedy jest... bezużytecznego miejsca i ustalić, jak często Outlook Express będzie automatycznie kompaktował foldery (im mniejsza wartość, tym częściej).

Usuń wiadomości z list dyskusyjnych

Listy dyskusyjne generują z reguły bardzo wiele wiadomości, warto więc zadbać, aby nie były one długo przechowywane. Podobnie jak poprzednio, przejdź do Narzędzia | Opcje na kartę Obsługa. Zaznacz opcję Usuń treści wiadomości przeczytanych w grupach dyskusyjnych, a w polu Usuń wiadomości z grup dysdkusyjnych po... dniach od pobrania podaj odpowiednią liczbę dni.

Usuń wysłane wiadomości

Dla większości użytkowników zachowywanie kopii wysłanych wiadomości nie ma większego znaczenia. Można więc spokojnie wyłączyć tę opcję. W Narzędzia | Opcje na karcie Wysyłanie należy usunąć zaznaczenie pola Zapisz kopie wysłanych wiadomości w folderze "Elementy wysłane", a potem kliknąć przycisk OK.

Jeżeli chciałbyć zachować kopie niektórych ważnych wiadomości, możesz kopiować je własnoręcznie przed wysłaniem lub po prostu podać swój adres w polu adresatów otrzymujących kopie wiadomości.

Pozostaw wiadomości na serwerze

Jeżeli naprawdę brakuje miejsca na dysku lub odbierasz pocztę za pomocą kilku komputerów, możesz sprawić, by kopie wiadomości pozostawały na serwerze pocztowym. W tym celu przejdź do Narzędzia | Konta na kartę Poczta i kliknij przycisk Właściwości. Przejdź teraz na zakładkę Zaawansowane i zaznacz opcję Pozostaw kopie wiadomości na serwerze. Kliknij OK.