WhatsApp - praktyczne porady i sztuczki

Dowiedz się, w jaki sposób możesz wykorzystać w pełni możliwości komunikatora WhatsApp!


WhatsApp - kasowanie wysłanych wiadomości

W 2018 roku WhatsApp wprowadził funkcję kasowania wysłanych wiadomości, zanim zostaną one odczytane przez odbiorcę. Wyjaśniamy to dokładnie w osobnej poradzie - "Jak kasować wysłane wiadomości na WhatsApp, zanim zostaną przeczytane?"

WhatsApp - czytanie wiadomości bez powiadamiania nadawcy o odbiorze

Jeśli chcesz przeczytać wiadomość tak, aby nadawca o tym nie wiedział (pamiętaj, że dotyczy to tylko rozmów indywidualnych, nie czatów grupowych):

 • Otwórz WhatsApp i wejdź do Ustawień (trzy pionowo ułożone kropki w prawy, górnym rogu)
 • Naciśnij Konto, a następnie Prywatność
 • Przesuń suwak przy opcji Potwierdzenie odczytu

Taki sam efekt osiągniesz, gdy otrzymasz powiadomienie o wiadomości, jednak przed jej przeczytaniem przełączysz telefon w Tryb samolotowy.

Zobacz również:

 • WhatsApp dodaje długo oczekiwaną funkcję
 • Microsoft Teams otrzyma nową funkcję. Ma pozwolić lepiej się skupić
 • Zobacz smartfony, które okazały się hitem 2021 roku

WhatsApp - praktyczne porady i sztuczki

Inny sposób to instalacja widgetu WhatsApp, pozwalającego na szybkie sprawdzenie wiadomości bez informowania nadawcy o jej odbiorze.

WhatsApp - namierzanie znajomych

WhatsApp ma ciekawą funkcję - Lokalizację, która pozwala namierzyć, gdzie znajduje się osoba z listy kontaktów. Jednak zapomnij o szpiegowaniu - użytkownik musi wyrazić zgodę na jej podanie. Wówczas musi nacisnąć przy treści wiadomości ikonkę spinacza, a następnie wybrać opcję Lokalizacja. Oczywiście Ty również możesz podać swoją lokalizację - gdy robi się to po raz pierwszy, należy zezwolić aplikacji na dostęp do mechanizmów geolokalizacyjnych smartfona. Oznaczenie lokalizacji utrzymywane jest przez osiem godzin. W każdej chwili można je wyłączyć w ten sam sposób.

WhatsApp - praktyczne porady i sztuczki

WhatsApp - edytowanie zdjęć

WhatsApp ma możliwość edytowania zdjęć przed ich wysłaniem. Jak ją wykorzystać? Kliknij na ikonkę zdjęcia w okienku konwersacji. Następnie możesz wybrać jedno ze znajdujących się galerii smartfona i dokonać jego edycji. Dostępne funkcje to: dodanie podpisu, obracanie, dodanie emotikonki, można także coś narysować ręcznie. Gdy grafika będzie gotowa, naciśnij na strzałkę, aby ją wysłać.

WhatsApp - praktyczne porady i sztuczki

WhatsApp - jak wysłać GIF?

WhatsApp - praktyczne porady i sztuczki

Aby wysłać animowany GIF, kliknij na ikonkę uśmiechniętej buzi po lewej stronie. Zostanie pokazane menu emotikonek - na dole znajduje się przełącznik na GIF-y. Możesz także wybrać dowolny klip wideo z biblioteki, który ma maksymalnie 6 sekund długości (w takim przypadku dodajesz go jak zdjęcie z galerii). Po wyborze możesz dołączyć podpis i wysłać GIF w normalny sposób. Jeśli masz smartfona z systemem iOS, możesz także kopiować GIF-y z Giphy - czyli najpotężniejszej kolekcji gifów w sieci. Jednak w tym celu należy zainstalować aplikację GIPHY Keys z Apple App Store. Po jej instalacji otwórz Ustawienia smartfona, wejdź do Język i wprowadzanie, wybierz Klawiatura, a następnie GIPHY Keys. Musisz udzielić aplikacji zezwolenia na dostęp do wymaganych mechanizmów. Potem otwórz WhatsApp i naciśnij ikonkę "świata", a następnie wybierz GIF i skopiuj go, a dalej - wklej do wiadomości.

WhatsApp - oznaczanie ludzi w wiadomościach

Możesz otagować innych użytkowników czatu grupowego, aby zwrócić ich uwagę na rozmowę. W jaki sposób? Po prostu w wiadomości wstaw @ i osobę z listy, która się pojawi; dzięki temu masz np. @jankowalski.

WhatsApp - formatowanie tekstu wiadomości

Początkowo WhatsApp obsługiwało tylko zwykły tekst, jednak na życzenie użytkowników wprowadzono jego formatowanie, dzięki czemu słowa można pogrubiać, pisać kursywą, przekreślać.

 • Aby pogrubić słowo lub zdanie - wstaw na początku i końcu symbol * ; na przykład *pogrubienie*
 • Aby słowo lub zdanie zostało napisane kursywą: wstaw na początku i końcu _ ; na przykład _kursywa_
 • Aby słowo lub zdanie przekreślić: wstaw na początku i końcu ~ ; na przykład ~przekreślenie~

WhatsApp - kopie zapasowe rozmów i ich przywracanie

Temu zagadnieniu poświęciliśmy osobny artykuł - "Jak wykonywać kopie zapasowe i przywracać dane z WhatsApp?"

WhatsApp - jak być niewidocznym?

Jeśli masz włączony WhatsApp, Twoją obecność online widzą wszystkie Twoje kontakty. Nie masz ochoty być na widoku? Możesz sprawić, że staniesz się niewidzialna/niewidzialny. W tym celu:

 • Wejdź w Ustawienia i przejdź do sekcji Prywatność
 • Naciśnij na Widziano i wybierz, kto może Cię widzieć, gdy będziesz online
WhatsApp - praktyczne porady i sztuczki

WhatsApp na tablecie lub PC

WhatsApp Web to interfejs sieciowy, który umożliwia dostęp do Twoich wiadomości w komunikatorze poprzez każdą przeglądarkę internetową. Obojętnie, czy używasz smartfona z Androidem, iOS, czy może Windows Phone - możesz bez problemu mieć dostęp do wszystkiego. Aby się zalogować, musisz zeskanować kod na stronie, co połączy automatycznie telefon/tablet z kontem i pozwoli Ci na otrzymywanie oraz wysyłanie wiadomości.

WhatsApp - praktyczne porady i sztuczki

WhatsApp - wyciszenie czatu grupowego

Większość użytkowników WhatsApp korzysta z funkcji czatu grupowego, aby rozmawiać ze znajomymi i przyjaciółmi. Jeśli należysz do kilku grup, możesz wyciszyć wybraną na 8 godzin, tydzień lub... rok. Aby tak zrobić:

 • Wejdź do konwersacji grupowej, z której powiadomienia chcesz wyciszyć
 • Naciśnij menu i wybierz Wycisz powiadomienia
 • Wybierz okres wyciszenia - możesz również zaznaczyć, aby były one wyświetlane
WhatsApp - praktyczne porady i sztuczki

WhatsApp - kto jest Twoim najlepszym kontaktem?

Chcesz dowiedzieć się, z kim najwięcej konwersujesz za pomocą tego komunikatora? Jeśli używasz WhatsApp na iOS, możesz sprawdzić to w łatwy sposób - na Androida ta funkcja nie trafiła. Jaka? Wejdź do Ustawień, a następnie na Konto. Tam naciśnij na Zużycie pamięci. Zostanie Ci wyświetlona ilość wiadomości z podziałem na wszystkie osoby, z którymi masz kontakt. Możesz wybrać opcję ułożenia ich od największej do najmniejszej ilości wymienionych wiadomości.

WhatsApp - praktyczne porady i sztuczki